Дров’яне водяне опалення

Найпростіша схема водяного опалення
Найпростіша схема водяного опалення

Незважаючи на складне формулювання, принцип, за яким працює газове, вугільне або дров’яне водяне опалення дуже простий. Налагодити автономну систему опалення в приватному будинку може практично кожен, хто хоч трохи розбирається в будівництві та теплотехніці. Подібне рішення допоможе серйозно заощадити.

 

Найпростіша схема водяного опалення

Працює дров’яне водяне опалення досить просто. При спалюванні в котлі дров, вугілля або інших матеріалів відбувається нагрівання води в котлі. По трубах теплоносій потрапляє в опалювальні прилади (радіатори чи конвектори), яким передає своє тепло. За рахунок цього і здійснюється обігрів приміщення.

Руху теплоносія в замкнутій системі можна домогтися декількома способами. Найдешевшим з них є природна циркуляція, яка можлива завдяки різниці температур. На вході котла вода повинна бути близько 50-70 градусів, а на виході – не менше ніж 90.

Перед початком проектування необхідно зробити вибір:

  • нагрівальних приладів, а також визначити їх число;
  • теплоносія;
  • діаметра труб.

У приватних будинках в якості теплоносія, швидше за все, буде виступати вода, а нагрівальними приладами будуть чавунні, алюмінієві чи сталеві радіатори.

Варто відзначити, що труби, за допомогою яких здійснюється дров’яне водяне опалення, підбираються з урахуванням кількості встановлених приладів опалення і відстані від них до котла. Найчастіше для подачі гарячої лінії достатньо діаметру в 4-5 см, а для холодної в 2-3 см. На всій ділянці повинен дотримуватися ухил, що становить 0,01 градуса в бік руху води.

У спеціалізованій літературі можна з легкістю знайти таблиці та графіки, які допоможуть вирахувати необхідні параметри системи, але точні значення все одно доведеться підганяти в процесі монтажних робіт. Для найбільшої енергоефективності системи потрібно використовувати теплоізоляційні матеріали для утеплення будинку.

 

Схема водяного опалення двоповерхового будинку

Якщо для одноповерхових будинків застосовуються найпростіші системи з горизонтальною (коли дах будинку плоска) або вертикальної (для будинків з похилим дахом) розводкою труб, то для більш високих будівель потрібно задуматися вже про двотрубному способі циркуляції води.

Розводка в таких будинках може бути як верхній, так і нижній. Більшою популярністю останнім часом користується перший варіант. Його також можна назвати і кращим в якості ефективності.

Відео огляд – водяне опалення будинку на твердому паливі

 

Переваги та недоліки дров’яної системи опалення приватного будинку

Існує безліч прихильників і супротивників застосування подібного способу опалення. Перші називають такі переваги, якими володіє дров’яне водяне опалення:

  • доступність палива та необхідних матеріалів;
  • екологічність;
  • відсутність залежності від централізованої системи опалення;
  • економія на оплаті електроенергії та газу.

Доводами ж противників є:

  • низький ККД системи;
  • необхідність ручного управління.

Дійсно, для того, щоб обігріти велику площу, потрібно багато дров, і налагодити їх автоматичну подачу в піч немає ніякої технологічної можливості. Але при цьому не варто забувати, що часто приватні будинки за розміром не так вже й великі, а їх віддаленість від цивілізації не дозволяє деколи підвести до них газ і електрику. Так що подібне рішення з опаленням дровами цілком має право на існування, а іноді і зовсім відсутні інші варіанти. На практиці, завдяки малій витратності та невибагливості в обслуговуванні автономні системи опалення, що працюють за даним принципом, займають значну нішу.

Leave a Reply