Як прочистити трубу, сифон своїми руками

Одна з найчастіших проблем, що виникають в домашньому господарстві – засмічення каналізації у ванній і кухні, що приводить до неможливості використання сантехнічного обладнання за прямим призначенням. Тому рішення задачі, як в домашніх умовах прочистити трубу на кухні від засмічення, актуально для будь-якого господаря.

На ринку представлений широкий ряд механічних пристроїв для боротьби з засмічення в каналізаційних трубах , для вибору оптимального варіанту необхідно мати точну інформацію про вид та матеріалах, що викликали утворення пробки. Також для збільшення терміну безперебійної роботи каналізації корисно знати методи проведення профілактичних робіт з використанням підручних реагентів або засобів побутової хімії, що реалізуються в спеціалізованій торговельній мережі.

Як в домашніх умовах прочистити трубу на кухні від засмічення

Засмічення в трубі.

Чому засмічуються труби на кухні

У побуті найчастіше засмічення відбуваються в трубах, що йдуть від кухонної мийки, їх причиною є наступні фактори:

 • Раковину в кухні в основному використовують для миття посуду і приладів для приготування їжі, тому якщо забилася труба, в першу чергу причина несправності – залишки харчових продуктів.
  Каналізація кухонні забивається також жиром, відкладається на внутрішній трубної оболонці після миття посуду та харчових продуктів. На нього налипає бруд і дрібні органічні відходи, які звужують прохідний канал і уповільнюють стік сірих вод.
 • Неправильна установка сифона, велика кількість вигинів або недостатній ухил зливного трубопроводу , його фізичний знос можуть бути причинами частих засмічень.
 • Неправильна експлуатація з використанням в раковині переважно холодної води, відсутність профілактичних прочисток і промивок – причини того, що каналізація починає часто засмічуватися.

Види і способи прочищення труб

Основні способи прочищення каналізаційних трубопроводів можна розбити на кілька груп:

Механічні

Часто причиною засмічення є щільна пробка, що утворилася після попадання і склеювання між собою твердих харчових відходів, крупнорозмірного сміття, волокон від ганчірок. У цьому випадку найбільш простий і ефективний спосіб пробити трубу на кухні – використання механічних пристроїв у вигляді сталевої спіралі.

Гідравлічні

Популярні методи очищення – використання рухомих водних мас або швидких струменів для видалення пробок і очищення стінок трубопроводів від грязьових відкладень. Складно знайти квартиру або приватний будинок, де в побутовому господарстві не використовується найпростіше механічне пристосування для видалення засмічень під назвою вантуз. Для професійного очищення каналізаційних трубопроводів великої протяжності сантехніки використовують технологію гідродинамічної очистки. Її суть полягає у впливі на трубні стінки і пробку потужних вузько водних струменів, одночасно проштовхують шланг вперед, при роботі вода подається в довгий напірний рукав електричним водяним насосом. Для побутової очищення каналізації своїми руками гідродинамічний спосіб можуть використовувати власники автомобільних мінімийок Керхер або аналогічних пристроїв. Щоб чистити раковини, в торговій мережі набувають спеціальний довгий шланг для минимоек з різними насадками, призначений для очищення труб від засмічень.

Чистка мийкою керхер.

Хімічні

Вибираючи, ніж прочистити труби, багато хто віддає перевагу засобам хімічної очистки, які широко рекламуються в засобах масової інформації. За твердженням виробників, їх продукція здатна розчиняти пробку в трубі з будь-яких органічні відходів, людського волосся і вовни тварин, паперових фрагментів, жирових відкладень, накипу. Альтернативою заводських хімічних препаратів є народні засоби, основними з яких є оцет, сіль, харчова і каустична сода.

Як прочистити трубу на кухні підручними засобами

Якщо труби занадто часто засмічуються, використання вантуза або звичайного сантехнічного троса не є ефективним способом від їхнього довгострокового позбавлення, тому перед багатьма господарями постає питання, що робити в цьому випадку. Пошук іншого рішення у вигляді придбання заводських препаратів побутової хімії нерідко стає проблемним – вартість розрекламованих сильнодіючих ефективних препаратів досить висока, а заплативши малу ціну за невідомий продукт, з великою ймовірністю можна викинути гроші на вітер.

Тому на інтернет ресурсах можна знайти чималу кількість відео з використанням недорогих підручних домашніх засобів для прочищення труб, а найпростіше з них – гаряча вода.

Чистка окропом

Щоб труби рідше засмічувалися, в кухонній мийці слід якомога частіше застосовувати гарячу воду, не слід забувати використовувати окріп і перед тим, як почистити каналізаційний трубопровід від засмічення. Використання гарячої води в разі невдачі при ліквідації пробки полегшить проведення подальших робіт, розчинить жирові відкладення з налиплого брудом на трубних стінках.

Недоліком застосування окропу є основний матеріал виготовлення каналізаційної труби – полівінілхлорид (ПВХ), який має максимальну температуру розм’якшення і втрати своєї форми близько 70 ° С. Ще більш небезпечний окріп для тонкої гофри полівінілхлоридних пластикових сифонів в мийці, ванні, душовій, тому для тривалої прочищення слід використовувати воду з температурою не більше 70 ° С, або засмітився трубопровід промивають 100 ° С окропом в короткий проміжок часу до 5 хвилин.

Прочищення раковини содою і сіллю

Харчову соду і сіль зазвичай застосовують для профілактики і прочищення трубних стінок від забруднень, для цього їх розчиняють в одному літрі гарячої води в наступному співвідношенні: 500 г пачку соди змішують з 200 г солі. Гарячий розчин вливають в каналізаційну систему і закривають отвір зливу пробкою на 60 – 120 хвилин, після чого можна користуватися каналізацією. Щоб ефективніше прибирати грязьовий наліт на стінках, можна додатково використовувати вантуз, рухаючи потік розчинених реагентів по трубопроводу.

Чистка труб, сифонів содою.

Ефективний і недорогий засіб для прочищення – каустична сода, її використовують в якості розчину, розводячи 200 г реагенту в одному літрі гарячої води. Отриманий склад виливають в зливний отвір, закривають його пробкою і дають відстоятися рідини протягом 30 – 60 хвилин.

Усунення засмічення оцтом і содою

Методика усунення засмічень за допомогою оцту і соди є найбільш популярною в домашньому господарстві, перед тим, як усунути пробку або сильні забруднення, раковину трохи наповнюють гарячою водою і очікують її відходу в трубопровід. Після висипають в зливний отвір 500 г пачку харчової соди, яка повинна швидко розчинитися в залишилася в сифоні воді. Виливають в слив один стакан (200 г) 9% оцтової есенції і закривають його пробкою приблизно на 20 хвилин, після закінчення заданого часу промивають каналізаційний стік гарячою водою.

Очистка труб содою.

Усунення засмічень Алка-Зельтцер

Нерідко в домашньому господарстві у певній категорії неодружених чоловіків виникає ситуація, коли під руками немає соди, оцту і заводських хімічних реагентів, але є велике бажання провести профілактичне очищення трубопроводу. У цьому випадку деякі господарі використовують дорогі харчові реагенти у вигляді лимонного соку і навіть медичні препарати, одним з яких є Алка-Зельтцер. Ефективний засіб від похмілля містить в своєму складі сухі ацетилсаліцилову і лимонну кислоти, глюкоза (соду) – зрозуміло, що при розчиненні цих речовин відбувається бурхлива хімічна реакція. Аналогічну очисну шипучку можна влаштувати і в трубах – для цього 2 – 3 таблетки Алка-Зельцера кидають в слив мийки і закриває його пробкою на 20 хвилин.

Прочищення труби пилососом

Кухонні раковини мають властивість забиватися твердими харчовими відходами з утворенням щільних пробок, один з оригінальних методів чистки мийки – використання тиску повітря. Отримати сильний повітряний потік в домашніх умовах можна за допомогою побутового пилососа, для цього його вихідний патрубок вставляють в слив і включають агрегат на видув повітря, попередньо вилучивши з нього пакет для збору сміття. Для ліквідації повітряних витоків в раковині, патрубок пилососа герметизують в отворі невеликий ганчіркою, загорнутої в целофановий пакет. Деякі умільці застосовують для герметизації і подачі повітря гумову півсферу вантуза, прорізаючи в ній отвір і вставляючи в нього вихідний патрубок від пилососа.

Як в домашніх умовах прочистити трубу на кухні від засмічення механічними способами

Застосування механічних способів найбільш ефективно в ситуаціях, коли засмічення викликала щільна пробка і для її ліквідації потрібна програма значної фізичної сили. У цьому випадку користуються сантехнічними інструментами або побутовим вантузом, пробиває засмічення зворотно-поступальним рух водного потоку.

Вантуз для прочищення засмічення на кухні

Прочистка труби вантузом.

У торговельній мережі реалізується широкий асортимент різних вантузів, починаючи з найпростіших моделей у вигляді гумовий півсфери з вертикальною ручкою, і закінчуючи складними пристроями, що нагадують за принципом дії велосипедний насос. При чищенні мийки типовим вантузом надходять у такий спосіб:

Якщо вода не йде і мийка переповнена, ставлять гумову півсферу на зливний отвір і 15 – 20 разів натискають на ручку, здійснюючи зворотно-поступальні рухи. При слабкому стоці включають гарячу воду і наповнюють раковину, після чого очікують її часткового стікання з заповненням сифона і трубопроводу. Ставлять вантуз на зливний отвір і більше 10 разів натискають на ручку, потім перевіряють ефективність стоку. При необхідності процедуру прочищення повторюють кілька разів. Для підвищення ефективності роботи з вантузом можна використовувати різні реагенти, які допомагають прибирати забруднення і жир зі стінок трубопроводу – миючі препарати, пральні порошки, підручні народні засоби, заводські хімічні склади.

Чистка сантехнічним тросом

Вирішуючи, як усунути щільні пробки, що не піддаються хімічних розчинів і впливу вантуза, багато хто вибирає варіант з використанням сантехнічного троса, який є безпрограшним практично у всіх ситуаціях. На ринку реалізується велика кількість різних модифікацій металевих сантехнічних тросів, що розрізняються технологіями виготовлення, всі різновиди можна розділити на наступні групи:

Канатні – нагадують собою такелажний мотузковий канат, сплетений з безлічі пружних жорстких дротів малого діаметра.

Стрічкові – рідко використовуються в побутових умовах, за зовнішнім виглядом нагадують вузьку стрічку з прохідної насадкою і пересувний ручкою.

Пружинні – популярний варіант недорогих побутових тросів, виконаних у вигляді щільної пружини з пружною дроту щодо великого діаметра (не менше 2 мм). Для зручності використання мають на кінці ручку і різні насадки у вигляді йоржів, копьеобразних наконечників, циліндричних ризиків, зубців, розсувних ножів, гаків.

Натяжні – найбільш міцні і жорсткі троси для професійної прочищення, в яких навивку спіралі виробляють на центральний жорсткий сердечник канатного типу. Число навитих спіралей коливається від однієї до кількох оболонок, в комплектацію тросів зазвичай входить ручка і знімні наконечники різної форми.

Троси для прочищення засмічення на кухні

Перевага сантехнічних тросів полягає в різноманітності використовуваних з ними насадок – з їх допомогою можна прочистити стінки трубопроводів від забруднень і ефективно прибрати засмічення. Для прочищення каналізації в кухні надходять у такий спосіб:

Перед тим, як пробити пробку, знімають сифон під раковиною, відкручуючи руками пластикові накидні гайки, згодом його промивають в гарячій воді з пральним порошком або засобом для миття посуду.
Збирають трос, встановлюючи ручку і насадку потрібної форми на його наконечник, мають у своєму розпорядженні його близько вхідного отвору каналізації у вигляді кілець.
Просовують спіраль в трубопровід, одночасно здійснюючи обертальні рухи, при контакті з сміттям збільшують швидкість обертання для збільшення додається до перешкоди сили – так швидше пробивають пробку.
У міру проходження періодично витягають спіраль з трубопроводу і очищають її від бруду, промиваючи в гарячій воді з миючим засобом. Після того, як пробки прибрані, трос миють, ретельно просушують і укладають на зберігання, звернувши в кільце або намотавши на бобіну.

Як розібрати сифон під раковиною

Демонтаж сифона під раковиною.

Забруднений сифон і труби – головні джерела неприємних запахів на кухні, а так як сифонний вузол знімають при прочищення стоку спіральним тросом, його в цих випадках очищають від бруду і миють. Процедура не представляє особливих труднощів і проводиться в такому порядку:

 1. Підставляють порожнє відро під сифонний вузол для збору води і відкручують притискні гайки руками від трубопроводу і стічного патрубка.
 2. Якщо необхідно повністю зняти сифон, його зливний патрубок відкручують від раковини за допомогою плоскої викрутки.
 3. Опускають сифонний вузол в відро з мильним розчином і повністю його розбирають, відкручуючи чашку сміттєзбирачів з донної частини.
 4. Всі деталі ретельно очищають від бруду за допомогою щітки або йоржика, після чого вимивають в теплій воді з мильним розчином.

Якщо в раковині відсутня сифон, що неприпустимо з сантехнічної точки зору (без гідрозатвори в приміщення будуть проникати сторонні запахи з труб), аналогічним способом очищають знімні трубні відрізки. Їх виймають з настановних місць, миють за допомогою довгого йоржа в гарячій воді з порошком і повертають на місце.

Що робити, якщо труби регулярно засмічуються

Якщо каналізаційний трубопровід часто засмічується, крім побутових незручностей це призводить до невиправданих витрат часу і фінансових коштів, тому невелика профілактика засмічень труб на кухні завжди корисна з будь-якої точки зору. Арсенал використовуваних засобів для проведення профілактичних робіт досить широкий, починаючи від промивання сифона, установки дрібнопористий решіток, і закінчуючи рішенням використовувати хімікати або вливати в каналізацію миючі засоби.
Рекомендації з профілактики засмічень в пластикових трубах

Щоб каналізаційні труби часто вже не засмічувалися, застосовуються такі методи:

 • Найвищий шанс засмітитися кухонній мийці – потрапляння в неї великих харчових відходів, тому на зливний отвір при митті посуду встановлюють сітку з дрібними осередками.
 • Періодично (раз на тиждень) промивають зливний отвір окропом, не перевищуючи допустимих температурних режимів, для підвищення ефективності можна використовувати пральний порошок або миючий засіб для посуду.
 • Якщо на посуді для миття міститься надмірна кількість жиру, його розчиняють в гарячій воді і зливають унітаз – це дозволяє істотно знизити кількість жирових відкладень на внутрішній оболонці труб.
 • Не рідше одного разу на рік проводять профілактичну чистку кухонного каналізаційного трубопроводу з використанням сильнодіючих хімічних препаратів промислового виробництва.
  Перед миттям посуду завжди прибирають з неї великі залишки їжі, скидаючи їх у сміття або каналізаційний стік.

Профілактика засмічень в трубах.
Усунення неприємних запахів

Неприємні запахи з побутової кухонної каналізації – не надто часте явище при правильній збірці раковини з використанням сифона, гідрозатвор якого перешкоджає надходженню в приміщення забрудненого повітря. Тому єдина причина появи сторонніх запахів – брудний сифон із залишками їжі в області від зливу до гідрозатвори. Для очищення його знімають наведеним вище способом, очищають від бруду і промивають в мильному розчині.

Ще один ефективний метод боротьби зі смородом з труб – придбання препаратів з різноманітними ароматами або спеціально призначених для усунення неприємних запахів.

Засмічену від кухонного миття трубу нескладно прочистити своїми руками різними механічними і хімічними способами, основним з яких є застосування вантуза. Для ліквідації сильних засмічень з щільними пробками використовують сантехнічний трос, препарати побутової хімії і народні засоби краще підходять для профілактичного очищення стінок каналізаційного трубопроводу.

Leave a Reply