Це важливо при ремонті системи опалення

“Срок життя” системи опалення максимум років 15-20. Потім вже як у Ходжи Насреддіна: “або ішак здохне, або падишах”. Або зносяться елементи системи опалення, або вона морально постаріє. Виділимо основні моменти на які бажано звернути увагу.

Одно- чи двотрубна?

При ремонті системи опалення сміливо переходьте на двотрубну, якщо у вас була однотрубна. Остання – пережиток минулого. Із її переваг тільки низька ціна. Але при сучасних цінах на енергоносії вона через декілька років значно здорожчає.

Однотрубна і двохтрубна системи опалення.

Однотрубне опалення в будинку, квартирі

Така система опалення приватного будинку працює за простим принципом. По суті це одна труба, в якій по колу циркулює вода. Від котла відходить трубопровід, прокладений по всьому периметру будівлі, до якої приєднані радіатори. Теплоносій від котла по черзі надходить в кожен радіатор, а потім назад повертається в котел. І так відбувається по колу.

В такому випадку обладнання об’єднано одним контуром. Залежно від підключення існує два види систем опалення:

 • Вертикальна – це підключення радіатора до одного стояка, який йде «зверху-вниз». Даний вид опалення підходить для дво-, триповерхового будинку, але потрібно врахувати той факт, що температура на першому поверсі буде менше.
 • Горизонтальна – це підключення радіаторів послідовно до одного горизонтальному стояку. Такий вид опалення підходить лише для одноповерхового будинку.

Переваги однотрубної системи :

 • Невелика вартість системи за рахунок кількості труб і витратних матеріалів.

Недоліки однотрубної системи:

 • Так як радіатори підключені послідовно, то відповідно кожний наступний радіатор буде холодніше попереднього. Різниця температур між першим і останнім радіатором залежать від тривалості магістралі, діаметра трубопроводу, швидкості теплоносія і розмірів радіатора.
 • Немає можливості регулювати температуру в кожному радіаторі, так як все обладнання об’єднано одним контуром.
 • Вибір системи також залежить від площі вашого будинку. Для великої площі однотрубне опалення приватного будинку не підійде через те, що останні радіатори в ланцюзі не будуть гріти приміщення.

Двотрубне опалення будинку, квартири

На відміну від однотрубної, двотрубна система опалення включає в себе два трубопроводи, один з них подає гарячу воду до радіаторів – трубопровід подачі, а інший відводить холодну воду від радіатора – «обратка». Так само, як і однотрубне, двотрубне опалення приватного будинку буває в двох варіаціях:

 • Вертикальна – це система, в якій все обладнання з’єднане вертикальним стояком. Така система не заповітрюється, але основний недолік це її висока ціна.
 • Горизонтальна – обв’язка відбувається завдяки горизонтальному стояку, що дозволяє обігрівати одноповерхові будинки з великою площею. У свою чергу горизонтальна ділиться на систему з нижньої і верхньої розводкою трубопровода.

Переваги:

Ця система дозволяє подавати теплоносій окремо в кожен радіатор і через це температура кожного радіатора може бути різною. Відповідно, є можливість контролювати температуру в кожній кімнаті.
При поломці одного або декількох радіаторів система зможе продовжити роботу. До того ж, щоб провести ремонт системи опалення не потрібно спорожнювати її всю.

Недоліки:

 • Ускладнений монтаж
 • Висока ціна

Ремонт системи опалення повинен забезпечити в майбутньому високий комфорт у вашому будинку. Віддайте перевагу двотрубній системі.

Закрита чи відкрита?

Відкрита система опалення є найпростішою і незалежною, з природною циркуляцією. В основі роботи такої системи лежать закони термодинаміки. На виході з котла створюється підвищений тиск, далі гаряча вода проходить по трубах в місця з більш низьким тиском. При проходженні теплоносій втрачає температуру – приміщення обігрівається.
Далі охолоджений теплоносій повертається назад в опалювальний котел, де знову нагрівається. Відбувається природна циркуляція теплоносія. Система функціонує виключно на воді, так як використання антифризів для опалення призводить до їх швидкого випаровування.

Закрита і відкрита системи опалення.

У закритій системі опалення всі елементи герметичні, відсутнє випаровування води. Рух теплоносія здійснюється за допомогою циркуляційного насоса. Ця, так звана “система з примусовою циркуляцією” включає труби, котел, радіатори, розширювальний бак, циркуляційний насос.
У закритій системі опалення при підвищенні температури надлишки теплоносія забирає розширювальний бак. При зниженні температури теплоносія він потрапляє назад в систему. У даній системі опалення підтримується тиск в заздалегідь встановлених межах. Завдяки цьому, здійснюється функція деаерації теплоносія.
Для стабільної роботи системи закритого опалення також використовується розширювальний бак з високоміцного металу. Це закритий бак, що складається з двох половин, завальцованних одна до другої. Всередині розташовується мембрана (діафрагма) з високоміцної гуми. Також всередині є невеликий обсяг газу (повітря). Мембрана розділяє бак на частини: одна частина – куди надходять надлишки води при нагріванні системи опалення, в іншій частині знаходиться повітря, яке не вступає в пряме зіткнення з водою. Таким чином, теплоносій при нагріванні надходить в розширювальний бак і проникає в мембрану. При охолодженні теплоносія газ, що знаходиться за мембраною, починає виштовхувати його назад в систему.

При ремонті системи опалення краще зупинити свій вибір на закритій. Це сучасне рішення. Під нього проектуються котли та інші елементи системи опалення. Переваги закритого опалення:

 • простий монтаж;
 • немає необхідності постійно контролювати рівень теплоносія;
 • можливість застосування антифризу , не боячись розморожування системи опалення;
 • шляхом збільшення або зменшення кількості теплоносія, що подається в систему, можна регулювати температуру в приміщенні;
 • через відсутність випаровування води знижується необхідність її підживлювати з зовнішніх джерел;
  самостійне регулювання тиску;
 • система економічна і технологічна, має більш тривалий термін експлуатації;
 • можливість підключення до закритої системи опалення додаткових джерел опалення.

Головний недолік закритої системи – залежність системи від наявності постійного електропостачання. Ця проблема вирішується встановленням дизельгенератора, джерела безперебійного живлення з акумулятором.

Тип палива

Ще з десять-двадцять років назад при ремонті системи опалення всі орієнтувались на природній газ. Тоді це було дешеве й комфортне паливо. Та часи змінились. Підступи північних “братів”, перехід країни на ринкові рельси привели до підняття цін на газ і сьогодні вже не все так однозначно. Потрібно сідати й рахувати.

Електроенергію можна розглянути як джерело опалення при наявності багатозонного лічильника. При цьому бажано мати теплоакумулятор в якому вночі при низькому тарифі буде накопичуватись гарячий теплоносій, а вдень він буде витрачатись.

Тверде паливо – особливо дрова – найдешевший вид палива на сьогоднішній день. Багато володарів будинків встановлюють при ремонті / модернізації системи опалення твердопаливний котел в якості основного або додаткового. При виборі твердопаливного опалення потрібно розуміти де ви будете брати дрова, вугілля, брикети та по якій ціні.
Варто знати, що найбільш автоматизованим є котел на пелетах. Він потребує менше уваги. Достатньо завантажити / почистити раз 5-7 днів та хоча б раз в день контролювати показники. Традиційні, піролізні, довгого горіння котли забезпечують безперевну роботу від 4 годин до 36 в залежності від типу та якості палива.

Економічним рішенням при опаленні газом буде конденсаційний котел. Як повідомляють виробники економія складає до 20%. Проте і система повинна бути спроектована таким чином, щоб забезпечити температуру зворотнього теплоносія не вище 55 град.С. Це головна умова для його ефективної роботи. Зробити ремонт системи опалення і потім економити більше 20% – є сенс.

Якщо кваліфікації недостатньо для самостійного прорахунку, виконання робіт з ремонту системи опалення, краще звернутись до спеціалістів. Наприклад ось в Києві такі послуги можна замовити в компанії NEOSTROY. Підприємство більше 5 років виконує роботи “під ключ”, має десятки зданих об’єктів в Києві та прилеглих населених пунктах.

Leave a Reply