Водопідготовка для котла

В людині води близько 80% і її здоров’я залежить від того що вона п’є. Водогрійний котел чи парогенератор на 0 % складається з води, проте його “здоров’я” залежить від води ще більше. Якісна водопідготовка для котла – запорука його довгострокової справної служби.

Водопідготовка для котельних.

Якщо в котла немає водопідготовки

Водопідготовка для котельних це не тільки справна робота котла, але й конкурентоспроможність бізнесу.
Років 10 тому автор статті був залучений до молочного бізнесу, а саме до виробництва казеїну та сухого молока. Кінцевим етапом такого виробництва є сушка для якої потрібна велика кількість пару. На стадії організації виробництва був встановлений новий паровий котел Е1/9, але без водопідготовки. Дуже швидко хотілось запустити виробництво, “добрі люди” підказали, що нічого з котлом не буде, якщо він деякий час попрацює без водопідготовки. Ага… як би не так. Вже через місяць почались проблеми і далі понеслося:

  • через декілька тижнів вже стало помітним збільшення витрат вугілля на одиницю продукції;
  • через декілька місяців почало з’являтись протікання в трубах котла, а потім і на трубопроводах для пару.

Відсутність водопідготовки далась взнаки не в кращу сторону дуже швидко.
Якщо немає якісної водопідготовки котла слід забути про слово “енергозбереження”. Тепер “кращий друг” продавців енергоресурсів (газу, вугілля, твердого палива). І щоб зберегти виробництво на стабільному рівні їх буде потрібно купувати все більше й більше.

Накип на трубах котла черех погану водопідготовку.Висновок простий: відсутність водопідготовки котельної води швидко виведе з ладу котел. Зазвичай такі “екперименти” закінчуються капітальним ремонтом чи заміною котла, проте можуть і до банкрутства довести. В нашому випадку була придбана нова водопідготовка та котел, а вийшовший з ладу був підремонтований та поставлений в резерв.

Способи водопідготовки для котельних

Способів підготовки води для котлів не так вже й багато. Найбільш популярні два:

  • пом’якшення за допомогою іонообмінних смол
  • зворотній осмос

Іонний обмін – помякшення води котла

Якщо стоїть завдання знизити тільки жорсткість води для котла, то тут немає конкурентів у іонного обміну. Жоден інший спосіб не буде кращим в співвідношенні ціна / якість, якщо потрібно усунути кальцій, магній, залізо, марганець з води, прибрати помутніння. Фільтруючим середовищем в іонообмінному пристрої є натрієва смола. Вона віддає жорсткій воді свій натрій і забирає замість солі жорсткості. Якість пом’якшення та швидкість очищення води на досить високому рівні. Проте іонний обмін тільки пом’якшує воду, без будь-яких додаткових ефектів.
Смола, яку використовують для іонного обміну може бути виконана з стиролу або фенолу, може бути гелевою або пористою. Підбір конкретного виду залежить від кількості домішок у воді.
При надходженні води до водопідготовки котла вона починає вимивати ці натрієві солі, залишаючи замість них солі жорсткості. Таким чином, сольовий склад у воді зберігається, але при цьому всі шкідливі солі жорсткості з неї усуваються. Проте натрію в смолі не безкінечно і періодично потрібно проводити відновлення (регенерацію) смоли за допомогою звичайної солі чи купувати нові реагенти. Оскільки відновлення такої системи відбувається за допомогою дуже солоного розчину, то для отримання питної води подібний метод не використовується. А от для пом’якшення котлової води він цілком підійде. Даний метод водопідготовки в побуті застосовувати можливо, якщо картридж тільки замінювати.
Недоліком подібних установок також є те, що після відновлення виходять дуже шкідливі та солоні відходи. Їх потрібно доочищати та оформити дозвіл на таке скид потрібно отримати в обов’язковому порядку.

Мембранні способи водопідготовки для котла

Якщо для котла нормована вода з низьким показником електропровідності, то іонний обмін такий ступінь очищення не може. В цьому випадку використовують мембранні способи очищення води для котла. Найпопулярнішими з них є зворотний осмос та нанофільтрація.

Пом’якшення води котла із застосуванням систем зворотного осмосу

Зворотний осмос єдиний спосіб підготовки води для котла, який в змозі гарантувати практично 100-відсоткове очищення від домішок. Органічні та неорганічні домішки, бактерії, іржа та окалина – зворотний осмос прибере всі. Основним фільтруючим моментом тут є напівпроникна мембрана з безліччю дрібних отворів, через які вода просочується досить повільно. Всі домішки при цьому залишаються в мембрані або за її межами. Фільтрування відбувається за допомогою осмотичного тиску. Вода спершу сама своїм ходом повільно протікає через напівпроникну мембрану, а потім різко тиск збільшують і змушують воду піти в зворотному напрямку, залишивши всі домішки в мембрані. Проте мембрани зворотнього осмосу не застосовують самостійно. Вони занадто дорогі і чутливі. Тому зворотний осмос йде тільки в комплексі з іншими фільтрами. Це його й здорожує, проте значно збільшує срок служби мембрани.
Зворотний осмос видаляє з води занадто 98-99% домішок, використовується як водопідготовка котла, коли потрібно виправити саму складну воду чи зробити її ультраочищеною. Водопідготовка для котельні зворотний осмос значно скорочує експлуатаційні витрати порівняно з системами пом’якшення іонообмінними смолами. Окупність на протязі півроку-рік.

Де замовити водопідготовку для котельні? Цей захід не з дешевих, тому краще звернутися до перевіреного, довго працюючого учасника ринку. Один з таких – ТОВ “НВП Экософт”. Компанія з 1991 року на ринку очистки води та надає повний спектр послуг підготовки, очищення води для побутовихта промислових споживачів.

Коментарі 2

Leave a Reply