Поліпропіленові труби

З яких матеріалів не робився б трубопровід, на яке навантаження не був би розрахований, яким би не був його функціонал, він повинен бути надійним та довговічним. На поточний час поліпропіленові труби стали гідною альтернативою металевим і для водопроводу, і для опалення. Вони широко використовуються в приватному, адміністративному і промисловому секторах. Ці труби мають масу переваг, тому їх затребуваність зростає – все більший сегмент ринку відводиться під цей різновид. Виробники пропонують безліч видів поліпропіленових труб для монтажу водопровідних та каналізаційних систем.

Поліпропіленові труби та фітинги

Інформація про матеріал

Коли хіміки винайшли пластмасу, це стало великим ривком у технічному розвитку. Її нові різновиди періодично з’являються у виробництві комунікацій, у будівництві та різних сферах господарської діяльності. Серед найбільших винаходів у галузі виробництва пластмас став винахід пластику та його різновидів. Суттєвою розробкою технологів став так званий «Рандом кополімеру 3-го типу» або високотемпературний різновид кополімеру, близького до ППУ, він більше відомий як поліпропілен.

Перегляньте статтю “PP-R і PP-RCT – в чому різниця

Міцний та легкий термопласт на практиці показав безліч позитивних характеристик, включаючи інертність (стійкість до більшості хімреактивів) до лужної та кислотної реакції. Сьогодні поліпропілен чудової якості дають підприємства Фінляндії, Італії, Німеччини. У будівельних супермаркетах можна зустріти їхню продукцію з відповідним маркуванням, ізоляцією та великим сортаментом.

Унікальність водопровідних труб із поліпропілену в тому, що їх гнучкість та пластичність унікальна. Вони можуть витримати навіть короткочасне замерзати воді всередині, не змінюючи форми та не знижуючи властивостей виробів. Вони переносять короткочасний температурний стрибок усередині до +110°С. І хоча для надто гарячої води при тривалому використанні такі труби не підходять, у звичайному режимі трубопроводи застосовують для водопостачання та опалення в межах від -10°C до +95°C.

Що потрібно знати про поліпропіленові труби

За останнє десятиліття поліпропіленові труби стали дуже популярними як у професійних монтажників, так і у тих, хто зайнятий облаштуванням свого заміського будинку чи квартири. Причини цього – доступність, надійність, простота монтажу, тривалий термін служби, відсутність корозії та заростання цих систем. Вирушивши за їх компонентами в магазин або на ринок товарів для будівництва та ремонту, ви, напевно, зіткнетеся з проблемою вибору, тому що пропозиція труб та фітингів з поліпропілену дуже велика. Ось кілька фактів, знання яких допоможе не помилитись.

 1. Перш за все, поліпропіленові труби повинні відповідати параметрам вашої інженерної системи. ДСТУ Б В.2.7-144:2007 (EN ISO 15874-2: 2003, MOD) ТРУБИ ДЛЯ МЕРЕЖ ХОЛОДНОГО ТА ГАРЯЧОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ ІЗ ПОЛІПРОПІЛЕНУ встановлює класи експлуатації поліпропіленових труб (п.4.2 приведено нижче). Класи експлуатації конкретних труб вказуються в їх маркуванні або техдокументації до них. Для кожного класу виробником визначено максимальний робочий тиск, при якому забезпечується 50-річний термін служби труби. Його значення також наводиться у техпаспорті.
  ТРУБИ ДЛЯ МЕРЕЖ ХОЛОДНОГО ТА ГАРЯЧОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ ІЗ ПОЛІПРОПІЛЕНУ Технічні умови ДСТУ Б В.2.7-144:2007 (EN ISO 15874-2: 2003, MOD)
 2. Для випуску трубної продукції використовується поліпропілен трьох модифікацій:
  1. гомополімер – PP – H (ПП-Г або ПП тип 1)
  2. блоксополімер – PP – B (ПП-Б або ПП тип 2)
  3. рандом сополімер – PP – R (ПП-Р або ПП тип 3).
   В даний час перевага надається PP – R . Це найуніверсальніший матеріал, головна перевага якого – температурна стійкість.
 3. Важливою характеристикою матеріалу труби є мінімальна тривала міцність (MRS). Вона показує, при якій внутрішній напрузі (в МПа) цей матеріал при температурі 20 °С гарантовано не зруйнується протягом 50 років. Зазвичай MRS вказується у маркуванні поліпропілену: PP-R 63 (6,3 МПа), PP-R 80 (8 МПа), PP-R 100 (10 МПа). Що вище MRS матеріалу, тим міцніше виконана з нього труба.
 4. На основі поліпропілену випускають цілісні та композитні труби. Другі мають скловолоконний, алюмінієвий, базальтовий армуючий шар. Застосування цілісних труб обмежено холодним та гарячим водопостачанням. Армовані поліпропіленові труби є придатними для всіх класів експлуатації. Серед їх переваг – відносно невелике температурне подовження. У труби зі скловолоконним армуючим шаром воно приблизно в два, а у металополімерної – у чотири рази менше, ніж у цільної поліпропіленової труби.
 5. Металополімерні труби на основі поліпропілену можуть мати суцільний або перфорований алюмінієвий прошарок. Другий варіант повністю виключає проникнення теплоносій кисню при його дифузії через стінку труби. Це має позитивне значення для систем опалення закритого типу за великої довжини трубної розводки.
 6. Алюмінієвий армуючий прошарок може розташовуватися всередині стінки труби або ближче до її зовнішнього краю. У останньому варіанті кінці труб при монтажі необхідно зачищати на глибину їх входження у фітинг. При центральному розташуванні металевого шару цього не потрібно, але зріз труби повинен бути відторцьований спеціальним інструментом з видаленням фольги на глибину 2 мм.
 7. Монтаж поліпропіленових труб здійснюється методом розтрубного зварювання за допомогою спеціального паяльника для поліпропіленових труб. При цьому суміщення труби та фітингу можливе лише після нагрівання та оплавлення зварюваних поверхонь. Якщо трубу ввести в фітинг виходить при холодному стані деталей, з’єднання не виконується. Також труба та фітинг не повинні поєднуватися з холодною насадкою зварювального апарату.
 8. Важливий момент при розтрубному зварюванні трубних з’єднань – недопущення утворення внутрішнього напливу з поліпропілену. Успішно впоратися із цим дозволяють фітинги з розтрубом конічної форми.
 9. Комплектувати поліпропіленовий трубопровід слід з елементів, виконаних одним і тим самим виробником. Тільки в цьому випадку можна бути впевненим у поєднанні труб та фітингів за їхньою геометрією та використовуваним у виробництві матеріалом.
 10. Купуючи поліпропіленові труби та фітинги, слід оцінити якість їх виконання. Ознаками добротності є гладкість зовнішньої та внутрішньої поверхні, однакова товщина стінки, ідеально кругла форма внутрішнього та зовнішнього діаметрів, відсутність у структурі матеріалу бульбашок, тріщин, раковин, сторонніх включень. Якщо поліпропілен тонований, фарбування має бути суцільним і рівномірним.
 11. Мінімально допустима температура для сантехнічної продукції із поліпропілену становить –20 °С. Тому, купуючи труби з партії, що «перезимувала», потрібно або точно уявляти, в яких умовах товар зберігався в холодну пору року, або бути абсолютно впевненим у сумлінності постачальника. Важливими факторами такої впевненості є тривалість гарантійного строку та наявність страховки на продукцію.
 12. При покупці труб та фітингів для внутрішніх інженерних систем будівель ніколи не зайве попросити у продавця сертифікат відповідності. Крім його наявності, має значення й те, наскільки авторитетною організацією видано документ, чи проводилися випробування. А якщо труба купується для питного водопостачання, слід подивитися і на санітарно-епідеміологічний висновок.

Переваги поліпропіленових труб

Поліпропіленові труби для газу та рідких середовищ відрізняються цілою низкою унікальних властивостей, які дають переваги перед іншими матеріалами:

 • не утворюють іржі та брудного осаду, вода всередині завжди чиста;
 • тривалий період експлуатації (навіть при схильності до розширення внутрішній діаметр виробів стабільний);
 • інертність матеріалу, відсутність хімічних реакцій усередині труби, рідкі речовини та газ не змінюють складу при транспортуванні;
 • стійкість до перепадів температур, внутрішнього тиску та зовнішніх деформацій;
 • поліпропіленові труби мають більший термін експлуатації, ніж у металу та гнучких аналогів;
 • мінімальна теплопровідність, не утворюється конденсат на поверхні та ізоляції;
 • відмінне шумопоглинання (протікання води всередині не створює такого шуму, як у металевих трубах);
 • протидія вібраціям, які руйнують твердіші матеріали;
 • швидкий монтаж за технологією муфтового зварювання (за наявності спеціальних ножиць), фітинги не потребують додаткової ізоляції;
 • економічність при транспортуванні – вага поліпропіленової труби в рази менша, ніж вага металевих;
 • продукція має сертифікати та маркування на кожному виробі сортаменту;
  експлуатаційний термін, що вказується в документації на поліпропіленові труби до 50 років;
 • простота обслуговування, не вимагає чищення зсередини і не треба фарбувати зовні вироби для опалення, водопостачання. Фарбування не вимагають і газові труби із поліпропілену.

Як вибрати поліпропіленові труби

При покупці звертайте увагу і на самі труби, і на комплектуючі – муфти, коліна, трійники та ін. Більш Надійними будуть комбіновані вироби з шаром алюмінію, скло- чи базальтового волокна. Якщо є сумніви, краще віддати перевагу саме їм.
У будь-якому трубопроводі в ППУ-ізоляції та без неї можливе короткочасне збільшення параметрів навантаження, включаючи гідроудар, тиск та перепади температур. Краще вибрати труби із більшими показниками навантаження.
У системах індивідуального опалення тиск зазвичай нижчий, ніж у міських будинках і труб з маркуванням PN20 цілком достатньо.
Армована труба з поліпропілену вважається універсальною, якщо трубопровідні системи обслуговуватимуть автономне водо-, газо- та теплопостачання. Для гарячого теплоносія вибирайте тільки армовані вироби , що мають трохи більшу вагу. При укладанні труби слід утеплювати або купувати вироби з ізоляцією. Це забезпечить захист від механічних пошкоджень та менші втрати тепла.

Унікальний пластичний рандом-сополімер поліпропілену PPRC – відмінна альтернатива металопластиковим та металевим трубам. Широке застосування трубопроводів із кополімеру гарантує чистоту рідкого середовища та газу. Завдяки внутрішній ізоляції і тому, що ці труби не іржавіють, вода всередині чиста. Тим, хто дбає про здоров’я своєї сім’ї, рекомендується звернути увагу на водогін з даного матеріалу. Випуск поліпропіленових труб давно налагоджений зарубіжними підприємствами. Вже доведено, що екологічний PPRC не завдає шкоди навколишньому середовищу, навіть у разі утилізації відходів з обрізків та використаних фітингів. Властивості рандом кополімеру роблять його найбільш цінним в умовах глобального екологічного забруднення. Нешкідливе з’єднання отримано досвідченим шляхом – через впровадження у структуру пропілену молекул газу етилену, що дало нову модифікацію пластику з унікальними властивостями та ізоляцією.

Монтаж поліпропіленових труб

Не варто братися за монтаж труб для водопостачання чи газопроводу, якщо немає жодного досвіду у цій справі або не вивчивши детально технологію укладки.

Система з поліпропіленових труб.

Монтаж поліпропіленових труб багато в чому відрізняється від монтажу трубопроводів інших матеріалів. При дотриманні технології паяння поліпропілену зварювальні стики не знижують надійності трубопроводу незалежно від їх кількості. Теплове розширення в трубопроводах з ППР багато в чому компенсується правильним розташуванням кріплень та опор, а також вибором конфігурації. Одним з головних правил при монтажі ППР є створення якомога гнучкішої системи з мінімальним використанням коротких вузлів, що мають велику жорсткість. При кріпленні трубопроводу до стін чи стелі не рекомендується використовувати нерухомі опори. Їх, як правило, використовують для кріплень елементів трубопроводу, що не мають власних опор (засувки, фільтри, лічильники, крани тощо).

Труби з поліпропілену можна використовувати при підземному прокладанні трубопроводів, т.к. внаслідок їх фізичної та хімічної міцності, вплив ґрунту та ґрунтових вод не надає на них негативного впливу, та не знижує термін служби. Однак при укладанні труб у ґрунт бажано уникати механічних впливів на неї.

При монтажі та транспортуванні ППР труб в умовах негативних температур необхідно уникати їх деформації та механічного впливу.

З’єднання ППР трубопроводу з металевими деталями, такими як крани, сталеві труби, фільтри, змішувачі , лічильники і т.д. проводиться за допомогою комбінованих роз’ємних фітингів із металевими вставками. При їх монтажі слід виконувати такі вимоги.

Ущільнюючі матеріали в різьбових з’єднаннях не повинні створювати товстого шару при їх намотуванні, зазвичай для цих цілей використовують фум-стрічку або льон з пастою. Зусилля затягування таких з’єднань не повинно перевищувати надмірне, інакше можна вирвати металеву вставку з фітингового корпусу.

Вигин трубопроводу можливий за допомогою підігріву його будівельним феном до температури не вище 140 °С. Підігрів на відкритому полум’ї заборонено – температура займання поліпропілену становить близько 350 °С.

При монтажі поліпропіленового трубопроводу обов’язково повинні враховуватись температурні розширення, можливі при експлуатації. Кількість фіксуючих опор має зводитися до мінімуму, а опори, що ковзають, встановлюються з інтервалом приблизно 1 м або береться з розрахунку 20-30 діаметрів труби. На прямих ділянках трубопроводу понад 3 м необхідно встановлювати зварні компенсатори або використовувати готові кільцеві компенсатори.

При монтажі ППР труб для гарячого водопостачання або опалення в стіні під штукатуркою необхідно навколо відводів і трійників залишати простір 3-5 см, щоб при температурних деформаціях труби забезпечити їй вільне осьове переміщення. При розміщенні труби всередині штроба необхідно залишати зазор з обох боків труби, який досягається застосуванням трубчастої ізоляції.

Армована труба має в 5 разів менше теплове подовження, ніж звичайна, тому при її використанні потреба в теплових компенсаторах є значно меншою.

Для трубопроводів холодного водопостачання такі пристрої не потрібні.

Поліпропіленові труби внаслідок своєї еластичності можуть витримати замерзання в них води, проте слід врахувати, що запірна арматура та інші металеві елементи трубопроводу цього не допускають. Тому не слід нехтувати сезонним зливом води та захистом від замерзання поліпропіленового трубопроводу.

Leave a Reply