Труби для водопроводу: види

Водопостачання – особливо відповідальна інженерна система. Монтаж водопроводу слід розпочинати з вибору матеріалу найважливіших його складових, тобто труб. Труби для водопроводу повинні не тільки відповідати міцнісним вимогам, але й бути безпечними для людини. Нижче наведено труби, які зазвичай використовуються в системі водопостачання.

Чавунні труби

Ці труби найчастіше використовуються в водорозподільних системах в основному з наступних причин:

  • вони дешевші за вартістю
  • мають високу стійкість до корозії
  • вони дуже міцні

Чавунні труби.

Чавунні труби виготовляють 4 методами:

  • горизонтально литі (посудові труби MC)
  • вертикально відлиті (виливка в піщаних формах)
  • відцентрово відлиті в піщаних лініях
  • відцентрово литі в охолоджуваних водою металевих формах

Зараз горизонтально литі труби CI більше не використовуються. Відцентроволиті труби мають дрібнозернисту щільну структуру і рівномірну товщину, тому знаходять широке застосування.
Під час транспортування та з’єднання цих труб необхідно бути особливо обережними, щоб запобігти пошкодженню.

Сталеві труби

Використання сталевих труб у системі водопостачання рекомендується, коли:

  • труби піддаються дуже високому тиску (тобто понад 7 кг/см2)
  • потрібні труби великого діаметру

Використовуються сталеві труби, оскільки вони міцніші та легші за вагою в порівнянні з чавунними. Однак ці труби вимагають відповідних превентивних заходів для захисту від несприятливих атмосферних умов. Коли сталеві труби укладені в цементний розчин або цементний бетон, їх називають трубами зі сталі Hume.

Оцинковані сталеві труби

Такий тип труб використовується для робіт з водопостачання всередині будівлі. Ці труби являють собою ковані сталеві труби з цинковим покриттям.

Оцинкована стальна труба з різьбою.

Вони доступні в легких, середніх і важких марках залежно від товщини металу. Товщина труби діаметром 15 мм становить 2,5, 2,8 і 3,2 для легкого, звичайного та посиленого типів відповідно. Зазвичай труби середнього класу використовуються для внутрішнього водопроводу в будівництві. В основному для оцинкованих сталевих труб використовуються різьбові з’єднання.

Мідні труби

Ці труби використовуються в системі гарячого та холодного водопостачання. Вони мають високу міцність на розрив, тому можуть мати тонкі стінки і їх легко згинати.
Для покращення зовнішнього вигляду мідні труби можуть виконуватись хромованими.

Пластикові (поліетиленові, ПВХ) труби

Ці труби сьогодні все частіше використовуються для подачі холодної води в зовнішніх і внутрішніх сантехнічних роботах. Вони мають малу вагу, не піддаються корозії, мають низьку вартість і не вимагають виготовлення різьблення для з’єднань. Монтуються за допомогою фітингів, пайкою, зварюванням, пресуванням.

На ринку доступні такі типи пластикових труб:

ПВХ

Непластифікований ПВХ (ПВХ) або жорсткі труби для використання з холодною водою.
Пластифіковані ПВХ труби з додаванням гуми. Він має меншу міцність і нижчу робочу температуру, ніж труби ПВХ.
Труби з хлорованого ПВХ (ХПВХ), які витримують більш високі температури до 120 0 (використовуються для передачі гарячої води). Для труб, які використовуються в системах відведення ґрунту та стічних вод, товщина стінки буде більшою, ніж у труб, що використовуються для водовідведення даху.
Жорсткі ПВХ труби використовуються для розведення води з температурою нижче 45 0 С. При вищій температурі міцність труб зменшується. Так само ультрафіолетове випромінювання сонячного світла, а також часті зміни температури зменшують термін служби ПВХ труб.

Металопластикові

Труби із металопластику складаються з трьох шарів. Виготовляються вони з тонкої металевої труби, зовні і всередині покритої шарами пластику. З’єднання цих труб здійснюється за допомогою фітингів: водні розетки, кутові муфти, трійники, перехідники тощо. З’єднувачі поділяються на фітинги цангові та пресові. Монтаж здійснюють за допомогою таких інструментів як газові та розвідні ключі, ножівка по металу або ножиці для труб. Використовується прес, якщо застосовуються прес-фітинги. Розміри труб із металопластику виражаються в дюймах. Переваги цих труб – легкість і швидкість монтажу, висока гнучкість конструкції, у водопроводі не з’являється іржа, легкість ремонту, фітинги можна використовувати неодноразово. Недоліки: висока ціна фітингів через різницю перерізів, вразливість до гідроударів, необхідність постійного технічного обслуговування. Пресові фітинги, на жаль, бувають одноразові.

Із зшитого поліпропілену (PEX)

Найкращий варіант для приватного будинку чи квартири – труби із зшитого поліетилену (PEX). Ці труби знайшли застосування в системах опалення та водопостачання. Гарантований термін служби складає – 50 років, за умови дотримання правил монтажу та експлуатації. Пошитий поліетилен має низку переваг – високий рівень стійкості до високих та низьких температур, низька теплопровідність, хороша зносостійкість та звукоізоляція. Матеріал труб мінімізує відкладення на внутрішніх стінках трубопроводів. Труби можна гнути у всіх напрямках – поліетиленові труби можуть укладатися так само просто, як і труби з металопластику. Монтаж з’єднань відбувається за допомогою запресування прес-втулки. Монтаж труб із зшитого поліетилену потребує мінімальних зусиль та часу. Потрібно розвальцювати кінець труби, вставити в неї фітинг та запресувати. Можливе також з’єднання за допомогою будівельного фена. Фітинги можна використовувати багаторазово. Фактично це найкращий матеріал для влаштування розведення водопостачання та опалення. Єдиний недолік – ціна не така низька, як поліпропілен.

Труба із сшитого поліетилену.

Поліпропіленові

Труби із поліпропіленового пластику випускаються двох типів – не армовані та армовані фольгою, використовуються для гарячої та холодної води. Стикуються між собою такі труби за допомогою прямих та кутових сполучних муфт, перехідників на з’єднання з різьбленням та трійників. Монтаж здійснюється за допомогою ножиць для різання труб та паяльного апарату. Поліпропіленові труби по товщині стіни поділяються на декілька видів: PN20, PN16 та PN10. Стінки труб PN20 товщі, використовують їх для гарячої води, а PN16, PN10 для холодної. Розмір труб обчислюють у міліметрах. Переваги: ​​відсутність іржі, термін служби мінімум 50 років, низька вартість, крани можна ставити, впаюючи між трубами без різьбових з’єднань. Не вимагають технічного обслуговування, конструкцію можна заховати під штукатурку. Недоліки суттєві: при монтажі та пошкодженні конструкція є одноразовою. Труби погано гнуться, на відміну від металопластикових та поліетиленових. Брак при встановленні ремонту не підлягає, ділянка вирізається та збирається знову. Монтаж ведеться спеціальним інструментом – паяльним апаратом.

Азбестоцементні (АС) труби

Ці труби використовуються для відведення дощової води з дахів, ґрунту та відходів, а також для вентиляції. Вони випускаються в двох профілях – один із штампуванням навколо гнізда (WB), а інший без штампування навколо гнізда (WOB). Останній тип зустрічається частіше, ніж перший.
Труби бувають довжиною 3 метри.
Основними недоліками цих труб є те, що вони важкі і легко ламаються.
Ці труби значно дешевше інших труб.

Бетонні труби

Для водопостачання та інших цілей випускаються неармовані труби малого діаметра, а також залізобетонні та напружені бетонні труби великого діаметру.
Для відведення дощової води дуже широко використовуються невеликі неармовані труби.
Труби великого діаметру зазвичай використовуються для великих водопостачання.

Бетонні труби для водопроводу.

Висновок

У забудовника є досить великий вибір труб для водопроводу в залежності від цільового призначення. На поточний час в приватному будівництві для підведення води під грунтом найчастіше використовують поліетиленові або сталеві труби. Розводку водопроводу по будинку чи квартирі найчастіше роблять з металопластикових або поліетиленових труб.
Особливої уваги заслуговують мідні труби, проте вони досить дорогі та складні в монтажу.

Leave a Reply