Електричний колектор сажі знижує викиди від спалювання дров у печах та камінах

Дров’яна піч – зручний та дешевий спосіб обігріву, але, на жаль, він негативно позначається на навколишньому середовищі, а іноді і на здоров’ї людини. Але новий пристрій для збирання сажі допоможе знизити викиди твердих частинок за рахунок тяжіння їх електричним полем.

Електричний колектор сажі

Деревний дим несе в собі крихітні частинки, які можуть потрапити в дихальну систему та завдати шкоди людині. Вони можуть викликати такі захворювання, як бронхіт, напади астми та навіть сприяти розвитку серцево-судинних захворювань. Найбільшу шкоду завдають твердих частинок розміром менше 2,5 мікрометра, відомих як PM2,5.

Для нового дослідження вчені з Університету Східної Фінляндії (UEF) розробили пристрій, здатний уловлювати ці дрібні частинки. Система, яка є високотемпературним електричним колектором сажі (HiTESC), містить високовольтний електрод, що генерує електричне поле. Він встановлюється в камері згоряння печі або каміна, де притягує заряджені частинки, що утворюються внаслідок горіння. Вони осідають на поверхні електрода, де потім окислюються при високих температурах.

Група дослідників протестувала систему в цегляному каміні, порівнюючи викиди частинок протягом декількох днів з працюючим HiTESC, з днями, коли він не працював. Виявилося, що електричний колектор скорочує виділення частинок розміром до 1 мкм з ефективністю 45 відсотків.

« Перевагами HiTESC є його проста конструкція, невелика зайнята площа і низьке енергоспоживання , – говорить Хейккі Сухонен, голова дослідження. — Крім того, він не потребує окремого механізму очищення. Наш пристрій також може бути модернізований для різноманітних твердопаливних топок без використання дорогих систем доочищення вихлопних газів ».

Вчені кажуть, що ефективність зниження викидів може бути покращена за рахунок оптимізації електричного поля та розробки пристроїв згоряння із вбудованими електростатичними системами.

Фінські інженери планують комерціалізувати свою технологію і для цього створили стартап під назвою Noeton.

Leave a Reply