Як провести опалення у приватному будинку своїми руками – відео і послідовність монтажу

Провести опалення в приватному будинку своїми руками
Провести опалення в приватному будинку своїми руками

З появою на ринку пластикових труб монтаж трубопроводів значно спростився. Адже відпала потреба в складному устаткуванні і висококваліфікованих фахівцях. Тому той, хто хоче скоротити витрати на ремонт трубних систем або зведення нових, може провести монтажні роботи самостійно. Звичайно, багато чому треба навчитися, але це не настільки складно, як у випадку з металевими виробами. Давайте розберемо цей процес на прикладі опалення в приватному будинку, зведеного своїми руками, а відео на цій сторінці допоможе засвоїти інформацію.

Практично всі забудовники, які проводять опалення самостійно, роблять одні й ті ж помилки, не дотримуючись послідовність технологічного ланцюжка. Тому не завадить розібратися в цьому процесі і звернути увагу на деякі нюанси монтажу.

Почнемо з того, що монтаж опалення своїми руками – процес складний і трудомісткий. І до всіх труднощів потрібно бути готовим заздалегідь. Це не міська квартира, де всі необхідні комунікації вже підведені. Вам доведеться все самостійно встановлювати, закріплювати і підключати. До речі, саме на цьому етапі ви отримаєте унікальну можливість сховати всі комунікації з очей і надати будинку естетичний вигляд.

У будь-якому випадку вам знадобиться проект, який стане основою майбутніх робіт. Відштовхуючись від нього, ви зможете правильно підібрати обладнання, прилади та матеріали. До того ж все точно підрахувати.

Вибір обладнання, приладів і матеріалів

Це дуже важливий етап, від якого буде залежати ефективність роботи всієї системи і показники витрати палива на обігрів будинку.

Почнемо з вибору типу опалення, яке ділиться на три групи:

  1. Пічне.
  2. Водяне (котлової).
  3. Повітряне.

У першому випадку це звичайні печі, які працюють на твердому паливі. Старий дідівський спосіб, зжив себе тільки з однієї причини – багато їсть палива і нерівномірно розподіляє тепло за обсягом будівлі. Хоча в невеликих дачах, куди господарі приїжджають на пару-трійку днів, такі печі ще використовуються у вигляді цегляних аналогів або камінів – як цегляних, так і готових металевих.

Повітряне опалення використовується сьогодні досить часто, але воно залежить від наявності електрики в будинку. До цього типу можна віднести велику кількість різноманітних побутових приладів, які виділяють енергію за рахунок нагрівання електричних елементів. Це кондиціонери зима-літо, масляні радіатори, конвектори та інше. Як і в першому випадку, говорити про складність монтажу такого опалення не доводиться – особливо це стосується електричних аналогів. Встановив в необхідному місці, включив в розетку і користуйся його послугами.

Хороший варіант, але з двома великими мінусами:

  1. Доведеться багато платити за використання електричного струму.
  2. Не у всіх селищах та містах електричні мережі можуть забезпечити безперебійне постачання електроенергії. Що-небудь трапиться, і ви залишитеся без тепла і світла.

Тому будемо говорити про водяне опалення як найефективніше, дешеве і безперебійне.

Вибираємо котел, радіатори і труби

Перед тим як почати монтажні роботи, потрібно підготуватися. Перший і найважливіший питання – це вибір опалювального котла. Звертаємо вашу увагу на такий момент, як паливо. Різноманітність котлів величезна, і потрібно вибирати агрегат таким чином, щоб у процесі експлуатації не виникло проблем з паливом.

Тепер підбираєте потужність котла. Чому це важливо?

По-перше, необхідно створити комфортні умови проживання. При цьому температура в будинку має відповідати нормам та вимогам сучасності.
По-друге, саме потужністю визначатиметься економія. Не потрібно купувати котел із запасом потужності, а важливо врахувати середню температуру на вулиці в найхолодніші дні. Відштовхуючись від цих показників, можна правильно розрахувати потужність котла, а всі формули і викладення ви знайдете на нашому сайті.
Наступний прилад – це радіатори опалення. Важливо правильно розрахувати кількість радіаторів і їх секцій для конкретного приміщення. Звичайно, матеріал, з якого виготовляється опалювальний прилад, теж є важливим фактором. Розрахунки і вибір радіаторів опалення ви також знайдете на нашому сайті.

І останнє – труби. Про полімерних виробах уже згадувалося, і саме вони дозволяють провести монтаж опалювальної системи своїми руками. Легкість виробів, простота пайки, використання простих приладів та інструментів – все це в купе дозволяє самостійно звести опалювальну систему, не звертаючись до майстрів, яким доведеться чимало заплатити. Єдине, що не потрібно робити – це купувати великої кількості труб і фітингів. Тому ескіз майбутньої опалювальної системи потрібно обов’язково.

 Опалення приватного будинку своїми руками відео

Монтаж опалення

Почнемо з котла. Все залежатиме від того, яку модель агрегату ви обрали. Якщо це підлоговий варіант, то під нього доведеться залити невеликою, але міцний фундамент. Якщо котел настінний, то визначитеся з місцем установки і змонтуйте його на спеціальні кронштейни, які зазвичай йдуть в комплекті з приладом. Далі за схемою необхідно прокласти трубопроводи. Це може бути прихована або відкрита система.

У першому випадку все простіше простого. Точно за схемою необхідно провести установку і з’єднання труб з урахуванням деяких нюансів. У другому випадку все ускладнюється через те, що необхідно укласти труби в штроби, які потім закладаються і покриваються оздоблювальними матеріалами. Штробіть не так вже й складно, але це займає багато часу. До того ж процес супроводжується утворенням пилу, так що після нього доведеться прибирати сміття.

Складність прокладки труб ще залежить від обраної схеми розводки. Вона може бути однотрубної або двотрубної, а якщо додається контур на споживання гарячої води, то складнощів ще більше.

Отже, схема є, штроби пробиті, труби і фітинги готові, і можна приступати до монтажного процесу. Запам’ятайте одну дуже важливу річ. Якщо в системі опалення використовується метод примусової циркуляції теплоносія, то виставляти трубопроводи і кути нахилу не потрібно. Але циркуляційний насос працює від електрики. Якщо є проблеми з його постачанням в вашому регіоні, то забудьте про те, що було сказано вище. Тобто всі норми і правила монтажного процесу повинні бути строго враховані. Адже вашій опалювальній системі доведеться періодично працювати за методом природної циркуляції теплоносія.

Що потрібно врахувати? Приміром, ухил трубопроводів у бік руху теплоносія. Невелика помилка, і самостійно гаряча вода в сторону радіаторів не піде. При роботі циркуляційного насоса цього не помітно, а коли його відключають, тоді і виявляється ця неприємність. Або неправильно встановлений розширювальний бачок. До речі, не всі звертають на нього увагу, а саме він гарантує невеликий тиск всередині теплотраси. З його допомогою можна виводити повітря, який залишився всередині системи, а ще він створює певний простір, необхідне в процесі розширення теплоносія при його нагріванні.

Бачок встановлюється на найвищому місці в системі. Його краще вивести в горищне приміщення, але при цьому рекомендується прилад утеплити, щоб взимку вода в ньому не замерзла.

Установка радіаторів

Здавалося б, що тут складного? Встановив під вікнами, під’єднав до труб і користуйся. Але і в цій справі є нюанси:

  1. По-перше, радіатори опалення необхідно виставити по горизонталі, тобто без перекосів.
  2. По-друге, оптимально, якщо вони всі будуть знаходитися на одному рівні. Особливо це актуально при однотрубної схемою розводки.
  3. По-третє, багато чого буде залежати від матеріалу, з якого вони виготовляються.

Не менш важливий момент – це під’єднання батарей до системи. В основному тут використовуються різьбові з’єднання у вигляді перехідників. Але який краще? Адже ринок сьогодні пропонує досить широкий їх асортимент. Не будемо розхвалювати якийсь один тип, просто звернемо вашу увагу на латунні фітинги та перехідники. Цей метал прекрасно взаємодіє з будь-якими матеріалами, не піддається корозійних процесів, та й сам прекрасно передає тепло.

Увага! Рекомендується перед установкою радіаторів провести ремонт стін за ними аж до обробки. До речі, щоб підвищити тепловіддачу радіаторів, фахівці рекомендують встановити за ними фольгу або фольгований утеплювач.

Перевірка проведених робіт

Щоб переконатися в правильності виконаних робіт, потрібно заповнити опалювальну систему водою. Після чого пройтися по всій схемі і проконтролювати, що протікання в місцях з’єднання немає. Далі запалюється

Як організувати водяне опалення приватного будинку
Як організувати водяне опалення приватного будинку

котел, але не на повну потужність. Невелике підвищення температури теплоносія відразу ж покаже, чи правильно зібрана схема, чи немає порушень в русі гарячої води по магістралях, і не переливається Чи розширювальний бачок.

Два котла в будинку
Опалення в приватному будинку

Якщо щось пішло не так, стали підтікати стики, або перегрівається котел, значить, десь ви допустили помилку. Її необхідно знайти і виправити. Для цього доведеться злити воду з опалення в каналізаційну систему, провести ремонтні роботи, видалити несправність і всю перевірку повторити заново. Якщо ж все нормально, можна переходити до інших робіт.

Залишається закрити штроби, у які покладені трубопроводи. Якщо вони в підлозі, то оптимальний варіант – стяжка. Якщо це стіни, то краще закрити канавки штукатурними або шпаклювальними розчинами, після чого можна проводити обробку.

Висновок по темі

Як бачите, нічого складного в монтажному процесі немає. Тут важливо правильно підійти до всіх етапів, зорієнтуватися в обстановці і грамотно все розрахувати. Не менш важливий і питання вибору обладнання – котла і радіаторів. Вся опалювальна система буде працювати ефективно і економно, якщо правильно розподіляється тепло і паливо. За це відповідають котел і батареї опалення, а за економію тільки котел. Звичайно, якщо розводка труб була проведена за всіма канонами теплотехніки.

І ще раз нагадаємо, що в представленому відео «опалення будинку своїми руками» ви знайдете додаткову інформацію по цій темі. Беріть її на озброєння і застосовуйте на ділі.

Leave a Reply