Що таке пропускна здатність труби в залежності від діаметру

Пропускна здатність труби
Пропускна здатність труби

Для розрахунків різних трубопровідних систем, по яких протікають рідини різного призначення, необхідно враховувати пропускну спроможність труби в залежності від її діаметра. Це величина метрична, заснована на обсязі протікає рідини за певний проміжок часу. Показник багато в чому залежить від матеріалу, з якого труба виготовлена.

Візьмемо, наприклад, пластиковий варіант – в цьому випадку пропускна здатність протягом тривалої експлуатації трубопроводу практично не змінюється. Адже під дією рідини, і води в тому числі, пластик залишається в початковому стані, оскільки процеси корозії його не зачіпають. З металевими трубами все по-іншому. Велика ймовірність, що на внутрішніх стінках утворюються корозійні нарости, а це призведе до зниження показника прохідності. Тим більше, коли справа стосується опалювальної системи з гарячою водою. Тут процеси наростання проходять швидше й активніше.

Все це відноситься до системи опалення, де в якості теплоносія найчастіше використовується гаряча вода. Ось чому так важливо враховувати критерій якості теплоносія. Чим воно нижче, тим вище ймовірність зменшення перетину трубопроводу. А значить, зменшиться і здатність пропускати необхідну кількість рідини, що в свою чергу відіб’ється на швидкості руху потоку.

Способи розрахунку пропускної здатності

Є кілька значень, які будуть потрібні в розрахунках:

  • Матеріал виробу.
  • Довжина контуру.
  • Якщо розрахунок проводиться для водопроводу, то необхідно враховувати кількість точок водоспоживання.

В даний час є кілька способів розрахунку:

  1. За формулою. Вдаватися в неї людині, яка не знає спеціальних термінів і значень, не варто. Скажемо лише, що є два усереднених значення, які використовуються в цій формулі обов’язково – шорсткість внутрішньої поверхні і ухил трубопроводу.
  2. Таблиця. Це найпростіший варіант. Сьогодні в технічній літературі можна знайти досить велику кількість спеціальних таблиць, за якими, знаючи матеріал труби, легко знайти пропускну здатність. Наприклад, таблиця Ф. Шевельова.
  3. Сучасний спосіб – комп’ютерні програми. Їх в інтернеті сьогодні величезна кількість, так що розрахувати необхідний показник – не проблема. Правда, для цього в саму програму доведеться завантажити деякі значення по максимальному показнику. Що саме? Шорсткість, довжину контура, діаметр, коефіцієнт опору при наявності фасонних виробів і ступінь заростання.

Скажемо прямо, останній варіант використовувати для розрахунку невеликих водопровідних і опалювальних мереж немає

Розрахунок діаметра труб для опалення
Розрахунок діаметра труб для опалення

необхідності – занадто складно. До того ж доведеться знову-таки шукати необхідні значення різних показників. Хоча саме цей варіант можна назвати найбільш точним.

І останнє. Довжина покладеного трубопроводу помітно впливає на пропускну здатність. Чим далі рухається теплоносій, тим менше його тиск усередині системи. А значить, знижується швидкість потоку. Те ж саме можна сказати і про залежність від діаметра, тільки навпаки.

Ось кілька прикладів з готових таблиць, складених інженерами:

  • При діаметрі труби 15 мм пропускна здатність теплоносія складає 0,182 т / год.
  • 25 мм – 0,65 т / ч.
  • 50 мм – 4 т / год.
  • 100 мм – 20 т / год.

Як бачите, збільшення діаметра в 2 рази веде до збільшення потоку в кілька разів. Ось чому так важливо враховувати саме цей параметр, особливо в системах опалення.

Для тих, хто самостійно вирішив визначити обсяг потоку через систему трубопроводів, рекомендуємо скористатися табличним варіантом. Він не тільки простіше і зрозуміліше. Він точний, бо всі параметри визначалися дослідним шляхом в спеціалізованих лабораторіях.

Leave a Reply