Що таке триходовий (трьохходовий) клапан опалення, водопостачання – принцип роботи та використання

Серед запірної арматури для опалювальної системи є один елемент, який використовується не дуже часто. Він має форму, що нагадує трійник, але виконує зовсім інші функції. Мова йде про триходовий термостатичний клапан з особливим принципом роботи.

Триходовий термостатичний змішувальний клапан
Триходовий термостатичний змішувальний клапан

Для чого необхідний цей пристрій і які функції він виконує?

Принцип роботи пристрою

Такий клапан встановлюється в тих місцях трубопроводу, де необхідно розбити циркуляційний потік на два контури:

  1. З постійним гідравлічним режимом.
  2. Зі змінним.

Зазвичай постійний гідравлічний потік використовують споживачі, для яких подається якісний теплоносій певного обсягу. Регулюється він залежно саме від якісних показників. Змінний потік споживають ті об’єкти, для яких якісні показники не є головними. Їм важливий кількісний коефіцієнт. Тобто для них регулювання подачі проводиться по необхідному кількості теплоносія.

Є в категорії запірної арматури і двоходові аналоги. У чому відмінність цих двох видів? Триходовий клапан працює зовсім по-іншому. У його конструкції шток не може перекрити потік з постійним гідравлічним режимом. Він завжди відкритий і налаштований на певний обсяг теплоносія. А значить, споживачі будуть отримувати необхідний обсяг як в кількісному, так і в якісному еквіваленті.

По суті, клапан не може перекрити подачу на контур з постійним гідравлічним потоком. А ось змінювати напрям він здатний, тим самим дозволяючи регулювати напір і витрата.

Якщо поєднати два двоходових клапана, то вийде триходова конструкція. При цьому обидва клапани повинні працювати реверсивно, тобто при закритті першого обов’язково відкривається другий.

Види триходових клапанів

За принципом дії цей вид ділиться на два підвиди:

  1. Змішувальні
  2. Розділяючі

Вже з назви можна зрозуміти, як працює кожен тип. У змішувального один вихід і два входи. Тобто він виконує функцію змішування двох потоків, що необхідно для зниження температури теплоносія. До речі, для створення потрібної температури в системах теплих підлог це ідеальний пристрій.

Регулювати температуру виходить досить просто. Для цього необхідно знати температуру двох вхідних потоків і точно розрахувати пропорції кожного, щоб на виході отримати необхідний температурний режим. До речі, цей вид пристрою, якщо його правильно встановити і відрегулювати, може працювати і за принципом поділу потоків.

Триходовий кран розділяючої дії розбиває основний потік на два. Тому у нього два виходи і один вхід. Цей прилад зазвичай використовується для розділення гарячої води в системах гарячого водопостачання. Нерідко фахівці встановлюють його в обв’язуванні повітронагрівачів.

За зовнішнім виглядом обидва пристрої нічим не відрізняються між собою. Але якщо розглянути їх креслення в розрізі, тобто одна відмінність, яка відразу ж впадає в очі. В змішувальному приладі встановлений шток з одним кульовим клапаном. Він розташовується в центрі і перекриває сідло головного проходу. У розділюючих клапанів два на одному штоку, і вони встановлюються в вихідних патрубках. Принцип їх дії такий – перший закриває один прохід, притискаючись до сідла, а другий у цей час відкривається інший прохід.

Сучасні триходові крани діляться на два типи за способом управління:

  1. Ручні
  2. Електричні

Найчастіше доводиться стикатися з ручним варіантом, який схожий на звичайний кульовий кран, тільки з трьома патрубками – виходами. Електричні автоматичні системи найчастіше використовуються для розподілу тепла в приватному житловому будівництві. Наприклад, можна налаштувати температуру по кімнатах, розподіляючи теплоносій залежно від віддаленості приміщення від нагрівального котла. Або забезпечити поєднання з системою теплої підлоги. Великі за прохідності прилади встановлюють на теплопроводах між будівлями.

Як і будь-який пристрій, триходовий кран визначається по діаметру труби, що підводить і тиску теплоносія. Звідси і ГОСТ, який дозволяє провести сертифікацію. Недотримання ГОСТу або ДСТУ є грубим порушенням, особливо, коли справа стосується тиску всередині трубопроводу.

Leave a Reply