Сонячна енергетика: основні підсумки 2020 року

2020 рік виявився незвичайним. На людство напав мор, і всі економіки стали тріщати по швах. Тому попередні, зроблені в дев’ятнадцятому або раніше, прогнози розвитку втратили свою актуальність. Форс-мажор.

Сонячні панелі.

Приріст установленої потужності сонячних електростанцій в світі може і не досягне рівнів самих колишніх оптимістичних прогнозів, але буде досить істотним в порівнянні з рекордним результатом 2019 року. Якщо вважати «за номіналом» (мається на увазі DC-потужність), то за підсумками 2020-го цілком можна очікувати близько 120 ГВт нових об’єктів. Продаж сонячних модулів повинні перевищити показник 2019 року.

Фотоелектрична сонячна енергетика проходить через пандемію COVID-19 без якихось помітних втрат. У 2020 році відзначений небувалий приріст виробничих потужностей сонячної індустрії. Заводів набудували стільки, що вже сьогодні цілком можна вводити по 200-250 ГВт сонячних електростанцій в рік.

А подивіться на оголошення про розширення виробничих потужностей! LONGi пообіцяла виробляти понад 100 ГВт сонячних пластин в рік (до 2022 року). Tongwei в розпал китайської пандемії повідомив, що буде випускати 80-100 ГВт сонячних елементів на рік до 2023 р…

У виробничому сегменті галузі в 2020 році відбулися істотні технологічні зміни. Сонячний модуль потужністю понад 500 Вт був вперше показаний в грудні 2019 року (Risen Energy). У грудні 2020 року сонячні модулі потужністю понад 500 Вт випускає вже десяток компаній. Більш того, на ринку з’явилися пристрої потужністю понад 600 Вт і навіть більше 650 Вт (це про серійну продукцію, на виставках показували панелі і по 800 Вт).

У 2020 році представлений новий формат кремнієвих пластин (М10 – 182 мм), який його творці хочуть зробити «золотим стандартом» індустрії.

Тривав процес концентрації світового виробництва в КНР, хоча європейці все частіше виражають рішучість створити власні великомасштабні підприємства і конкурувати з китайцями. Найбільш гучну, мабуть, заяву зробив Meyer Burger, який пообіцяв створити великомасштабне виробництво сонячних батарей і модулів у ФРН.

Цей рік не обійшовся без чергових світових рекордів у сонячній енергетиці. Приблизно однакові ціни – на рівні 1,35 центів США за кіловат-годину – були встановлені на конкурсних відборах в ОАЕ та Португалії. До цього, в січні 2020 року, в Катарі був встановлений попередній рекорд (див. графік).

Графік.

Мова йде про несубсидійовочні «одноставочні» ціни, що встановлюються на тривалі терміни, в які включені всі витрати, а також дохід інвесторів. Ці результати підтверджують, що сонячна енергетика здатна виробляти найдешевшу електроенергію, набагато дешевше, ніж інші технології генерації.

Недарма Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у своєму «флагманському» щорічній доповіді World Energy Outlook 2020 повідомило, що «сонце стає новим королем електроенергетики». Агентство підкреслило, що сонячна енергія в даний час «незмінно дешевше електрики нових вугільних чи газових станцій в більшості країн, і сонячні проекти пропонують найнижчі ціни на електроенергію з коли-небудь бачених.

У 2020 році велика сонячна електростанція вперше почала надавати системні (допоміжні) послуги(ancillary grid services) енергосистемі на постійній, так і на комерційній основі. У майбутньому такі проекти будуть реалізовуватися все частіше.

У 2020 році вперше після довгої перерви було відзначено стійке зростання цін на полікремній, що призвело до підвищення цін на компоненти. За прогнозами, до 2022 року ціни повернуться до мінімуму.

Не можна не відзначити підвищену активність нафтовиків в сонячній енергетиці в 2020 році. Мова йде про масштабні інвестиції (плани інвестицій) нафтогазових компаній в галузь. Наприклад, BP має намір довести свої електроенергетичні потужності ВДЕ до 50 ГВт до 2030 р. Total планує довести свої потужності ВДЕ до 35 ГВт до 2025 року. В обох випадках сонячній енергетиці відводиться важлива роль у виконанні цих завдань.

Кілька найбільших виробників сонячних панелей (JinkoSolar, First Solar, LONGi) прийняли ініціативу RE100 і взяли на себе зобов’язання використовувати у виробничій діяльності тільки відновлювану енергію. Перехід на ВДЕ найбільших виробників робить чисту сонячну енергію ще чистіше, знижує вуглецевий слід життєвого циклу об’єктів сонячної генерації практично до нуля.

Самої «модною» темою енергетичної сьогоднішнього дня є водень. У 2020 році було анонсовано безліч проектів по виробництву зеленого водню з допомогою сонячної електроенергії. Особливо виділимо саудівський мега-проект, в рамках якого планують побудувати 4 ГВт сонячних і вітрових потужностей і виробляти 650 тонн водню в день.

У тих країнах, де існують відповідні правові умови, все більше число сонячних проектів реалізується з допомогою прямих договорів купівлі-продажу електричної енергії (генератор-споживач), тобто на вільному ринку», поза рамками діючих програм розвитку сонячної енергетики.

У 2021 році продовжиться божевільна китайська гонка по нарощуванню виробничих потужностей. У світі в експлуатацію буде введено близько 150 ГВт сонячних електростанцій. Тривалість і сила пандемії, карантини в різних країнах – це фактори, які можуть вплинути на розвиток, очевидно.

Джерело: C. O. K.

Leave a Reply