В Великобританії з 2025 газовим котлам “бан”

У листопаді 2020 року уряд Великобританії оголосив про “зелену промислову революцію”, яка призведе до заборони на газові котли в нових будинках з 2025 року. У той же час оголошення викликало шум в опалювальній галузі і плутанину серед домовласників.

Британія поступово відмовляється від газових котлів.

Як заборона на газові котли з 2025 року вплине на 80% будинків Великобританії, які в даний час використовують газові котли? Яке майбутнє чекає найбільш поширений тип опалювальної системи Великобританії, і що повинні знати домовласники?

Про що ж оголосив уряд?

18 листопада 2020 року Борис Джонсон оприлюднив новий 10-баловий план “зеленої промислової революції”. Вважається, що частина цього плану – заборона на газові котли в новобудовах з 2025 року. Однак це не було офіційно підтверджено, і ніяких подробиць не було представлено, оскільки з галуззю не консультувалися.

В плані з 10 пунктів говориться: “будинки, побудовані за стандартами майбутніх будинків, будуть “нульовими вуглецевими” і будуть мати на 70-80% більш низькі викиди вуглецю, ніж ті, які побудовані за нинішніми стандартами.”

Посилаючись на спочатку оголошений крайній термін – 2023 рік, представник Даунінг-стріт сказав Бі-бі-сі, що сталася “плутанина”, і що до плану не додається фіксована дата: “уряд хоче реалізувати заходи у відповідності зі стандартом Future Homes в найкоротші терміни. “Ми консультувалися про введення цього з 2025 року і в свій час викладемо подальші деталі.”

У той час як більша частина засобів масової інформації вхопилася за фразу “заборона газових котлів”, важливо, щоб домовласники точно розуміли, що було і не було оголошено урядом.

Майбутній домашній стандарт уряду було оголошено в жовтні 2019 року і передбачав, що газові котли будуть заборонені для нових будівель з 2025 року. Це є частиною більш широкої стратегії досягнення чистого нульового рівня викидів до 2050 року.

Чи будуть заборонені газові котли?

Пропоноване законодавство, якщо воно буде підтверджено, заборонить встановлення газових котлів у нових будинках, які споруджуються з 2025 року. Очікується, що повна заборона на встановлення газових котлів вступить в силу тільки набагато ближче до 2050 року, який є крайнім терміном чистих нульових викидів для Великобританії. Таким чином, заборона вплине на нові будинки, які будуються з 2025 року. В існуючих будинках з газовими котлами немає необхідності позбавлятися від них, і коли ваш існуючий газовий котел потребує заміни, ви можете замінити його новим газовим котлом.

Який же тип системи опалення буде встановлено в нових будівлях?

З 2025 року нові будинки будуть будуватися з використанням низьковуглецевих альтернатив, таких як повітряні теплові насоси. В даний час у Великобританії щорічно встановлюється тільки 30 000 теплових насосів. Уряд має намір збільшити число теплових насосів, що встановлюються щорічно, до 600 000 до 2028 року.

Повітряні і геотермальні теплові насоси витягують і стискають тепло з повітря або землі зовні і використовують його для нагріву води в ємності. Ця вода може живити крани, душові кабіни та радіатори.

Про водневе опалення

Ще один елемент “зеленої” промислової революції уряду Великобританії – це введення водню в газову мережу і, в кінцевому рахунку, виробництво достатньої кількості водню для живлення всієї мережі. На відміну від природного газу, водень при спалюванні не виділяє вуглекислого газу.

Перша стадія буде полягати в змішуванні водню в газовій мережі, оскільки сучасні газові котли здатні вмістити суміш природного газу і водню в співвідношенні 80:20 без будь-яких модифікацій. Таким чином, на першому етапі домовласники не помітять ніякої різниці в тому, як їх будинки опалюються, і не буде ніяких витрат для домовласника.

Наступний етап полягатиме у забезпеченні того, щоб всі нові котли, встановлені після певної дати, були “готові до використання водню”, що означає, що вони спочатку будуть використовувати природний газ, але потрібна лише незначна модифікація для роботи зі 100% воднем.

Таким чином, в якийсь момент в майбутньому, коли вам знадобиться замінити свій газовий котел, вам, можливо, буде потрібно встановити той, який готовий до водню, але він буде працювати точно так само, як і традиційний газовий котел.

Нарешті, коли воднева мережа буде готова, всі газові котли у Великобританії повинні бути модифіковані для роботи зі 100% воднем, але це навряд чи станеться в наступному десятилітті і буде поступово розгортатися.

Уряд, енергетична та теплова промисловість повинні провести безліч досліджень, тренінгів та робіт, перш ніж воднева мережа стане реальністю. Розробляються зразки водневих і 100% водневих котлів.

Як встановити технологію поновлюваного опалення прямо зараз?

Якщо ви хочете перейти на відновлювану технологію опалення, у вас є кілька варіантів. Уряд розширив свою програму грантів “зелені будинки”, яка пропонує гранти в розмірі 5000 фунтів стерлінгів (або 10 000 фунтів стерлінгів для сімей з низьким доходом), щоб допомогти домовласникам встановити низьковуглецеве опалення. Прийнятні технології включають в себе:

  • Теплові насоси з повітряним джерелом
  • Теплові насоси геліотермального джерела
  • Сонячні теплові панелі
  • Котли на біомасі.

Домовласники, які подають заявку на первинний грант на опалення або ізоляцію, також можуть подати заявку на вторинний грант на інші поліпшення будинку, такі як подвійне скління. Ця схема буде відкрита для подачі заявок до 31 березня 2022 року.

Чи можливо отримати новий газовий котел?

Абсолютно.

Насправді заміна старого газового котла на сучасну енергоефективну модель – відмінний спосіб скоротити витрати на опалення і зменшити свій вуглецевий слід. Не всі британські будинки в даний час не підходять для теплових насосів, так як вони погано ізольовані і не мають достатньо великих радіаторів.

Якщо котел старше 8 років, дорогий для запуску, регулярно ламається або просто є бажання замінити стару систему опалення новим комбінованим котлом – немає проблем.

Джерело: boilerguide.co.uk

Leave a Reply