Відновлювана енергетика 2019: “ми чужі на цьому святі життя”. В лідерах Данія, Великобританія і Німеччина

У грудні в Мадриді пройшла конференція ООН зі зміни клімату COP25, але ряд вкрай важливих питань залишився без істотного прогресу. Події 2019 року також ще показали, що хоча зміна клімату загрожує всім без винятку, одні країни приймають виклик, в той час як інші вважають за краще заперечувати ризики. До першої категорії відносяться Данія, Великобританія і Німеччина. Ці три країни в минулому році показали значне зростання у використанні поновлюваних джерел енергії.

Данія

За минулий рік Данія встановила новий рекорд з виробництва електроенергії з поновлюваних джерел. За даними національної енергетичної компанії Energinet, в 2019 році країна виробила 50% своєї електроенергії з поновлюваних джерел: 47% від вітрових установок, і 3% – від сонячних.
Попередній рекорд датчан по вітрогенераторам становив 43% в 2017 році. Минулорічний стрибок був досягнутий в тому числі завдяки великій морській мережі вітрових електростанцій Horns Rev 3, яка була запущена в експлуатацію на початку 2019 року. Об’єкт, розташований в 24 км від датського узбережжя, має потужність 406,7 МВт – досить, щоб забезпечити електроенергією 425 тисяч будинків, або 20% населення Данії, що становить 5,6 мільйона чоловік. Генеральний директор організації Wind Denmark повідомив, що на додаток до запуску Horns Rev 3 в 2019 році спостерігався більш стійкий вітер, ніж в 2018, і за рахунок цього вітрові електростанції генерували більшу частку енергії.

Великобританія

Великобританія з населенням 66 мільйонів чоловік встановило свої рекорди. У 2019 британці вперше отримали більше енергії від безвуглецевої джерел, ніж від викопного палива: 48, 5% було отримано від вітрових і атомних електростанцій, а також сонячних установок, 43% – вугілля, газ, нафта і дизельне паливо, 8,5% – з біомаси.
За даними британської енергетичної компанії National Grid, в 2019 році 26,5% електроенергії було вироблено з вітрових, сонячних джерел і ГЕС. Атомні електростанції виробили 16,8%. Велика частина викопного палива країни була отримана з газу – 38,4%. На вугілля та інші викопні види палива довелося до 2,1% електроенергії. Як заявляє влада країни, до 2021 року в Великобританії повинна залишитися тільки одна вугільна електростанція.
Показник Великобританії в 48,5% не позбавлений протиріч, з огляду на 17-процентну присутність ядерної енергетики. Хоча вона не є вуглецевої, зберігаються серйозні побоювання з приводу довготривалого зберігання шкідливих радіоактивних відходів. Політики в даний час віддають перевагу ядерній енергетиці за можливість ефективно генерувати величезну кількість енергії, проте генеральний директор National Grid Джон Петтігрю заявив, що британські АЕС цілком можуть бути замінені вітровими і сонячними протягом наступних 20-30 років.

Німеччина

У Німеччині в 2019 році частка поновлюваних джерел енергії в загальному обсязі енергоспоживання склала 46%. Це може звучати не так вражаюче, як досягнення Великобританії, але, на відміну від британців, німці не включали в цю цифру ядерну енергетику. Їх показник відображає повністю поновлювані джерела. 25% припадає на вітрові електростанції. Частка ядерної енергетики за минулий рік в країні склала всього 12%. Німеччина має намір повністю відмовитися від атомних електростанцій до 2022 року. Уряд заявив, що до 2030 року відновлювані джерела енергії повинні виробляти 65% електроенергії країни.

Франція, Португалія, Іспанія і скандинавські країни також вкладають значні кошти в розвиток відновлюваних джерел енергії. І хоча цих зусиль буде недостатньо, щоб запобігти подальшим кліматичні загрози в 2020 році, енергетичний перехід Європи несе в собі чіткий сигнал іншим країнам: якщо ви не берете участь у вирішенні проблеми, ви є її частиною.

Leave a Reply