Батареї опалення

Батареї опалення – найбільш поширений опалювальний прилад в українських системах опалення. З технічної, нормативної точки зору правильне найменування таких виробів “радіатор опалення”, але в побуті та часто й серед монтажників часто їх називають саме “батареї”.
Конструктивно батарея опалення представляє собою металічний виріб всередині якого протікає теплоносій. Може бути цільною або секційною. Тепло передається в приміщення через стінки приладу за допомогою конвекції та випромінювання. Ця стаття не ставить задачу розкрити всі переваги та недоліки батарей опалення, не містить розрахунків. Ми розглянемо які типи батарей опалення доступні на сьогодні для українського забудовника та коли краще встановлювати той чи інший тип.
Основною класифікуючою характеристикою батарей опалення є матеріал виготовлення. На теперішній час на ринку присутні наступні види радіаторів опалення:

Чавунні

Чавунні батареї збираються з окремих секцій, які виготовлені з чавуну методом лиття. Ще 30-40 років назад це був самий популярний тип батарей. Та це і не дивно – інших не було. Хіба що стальні конвектори (труби з оребрінням), але вони практично по всім показникам вступали чавунним. Сучасні чавунні батареї опалення мають привабливий вид. Для них характерна висока антикорозійна стійкість. З окремих секцій можна зібрати батарею необхідної потужності. Такі радіатори оптимальне рішення для централізованих систем опалення. Оскільки вони є більш інерційні, ніж батареї інших типів, повільніше нагріваються та довше віддають тепло. Для підвищення енергоеффективності це не дуже добре, тому для приватного будинку чи квартири з автономним опаленням краще підібрати інший тип. Також вони мають значну вагу, що потребує якісних кріплень та міцної основи.
Чавунні батареї опалення незамінні при створенні історичних стилів інтер’єру: барокко, рококо, вікторіанського та інших.

Чавунний радіатор VIADRUS.

Алюмінієві

Алюмінієві батареї опалення секційні. Виготовляються двома методами. Алюмінієві батареї висотою до 900 мм виробляються методом лиття під тиском, більшої висоти (до 3 метрів) – методом екструзії. По своїм користувацьким характеристикам радіатори з алюмінію перевершують інші прилади – чавунні, біметалеві, стальні. Теплопровідність алюмінію вища за сталь, а тим більш за чавун, тому такі нагрівальні прилади швидше передають тепло в кімнату. Головна проблема алюмінієвих батарей – низька корозійна стійкість. Для довготривалої служби по ним повинен протікати тільки якісний теплоносій, без повітря, Ph якого жорстко відповідає вимогам виробника. На жаль, теплоносій з централізованих котелень рідко задовольняє таким, тому алюмінієві батареї не рекомендується встановлювати в багатоквартирних будинках з центральним опаленням. До того ж там можливі гідроудари, граничне підвищення тиску, що також може вивести алюмінієвий радіатор з ладу.
Найкраще місце для алюмінієвого радіатора – приватний дім або квартира з автономним опаленням. В такому випадку, він не тільки довго пропрацює, але й забезпечить високу енергоефективність. При нинішніх цінах на газ, вугілля, електроенергію це важливо.

Алюмінієва батарея опалення.

Сталеві панельні

Сталеві панельні батареї опалення з’явилися порівняно недавно, близько 20 років тому, на території пострадянського простору. Конструктивно вони представляють собою штамповані листи з вигинами, які зварені між собою і утворюють всередині канали по яким протікає теплоносій. До такої панелі приварені п-подібні сталеві конвектори. Сталеві батареї сучасно виглядають, це цільний прилад. Вірогідність протікання у сталевих радіаторів значно нижча, оскільки у них відсутні стики між секціями. Прилади проходять дво- чи триетапне фарбування, що забезпечує добрий антикорозійний захист як зсередини, так і ззовні.
На думку монтажників, недоліками сталевих радіаторів вважаються пришвидшена корозія при роботі з неякісним теплоносієм, недопустимість спуску води на тривалий час, вірогідність закупорки каналів та невисока стійкість до гідравлічних ударів. Це характерно для систем централізованого опалення, тому в таких системах краще зупинити вибір на чавунних або біметалевих радіаторах.

Сталевий радіатор VOGEL NOOT.

Біметалеві

Біметалеві батареї опалення являють собою “сендвіч” із двох металлів – сталі та алюмінію. Сталевий каркас із труб заливається алюмінієвим сплавом під тиском – так виробляються біметалеві радіатори. Виріб поєднує в собі переваги алюмінія (висока теплова потужність, добра тепловіддача) та сталі (висока корозійна стійкість, міцність).
Біметалеві батареї витримують дуже високий тиск – деякі виробники декларують до 100 атм. Хоча для житла таке і не потрібно, це говорить само за себе. Вони добре протистоять гідроударам та працюють навіть при неякісному теплоносії. Головний недолік таких радіаторів – висока ціна. Якщо це дійсно повнобіметалеві батареї. Щоб знизити ціну багато виробників виробляють напівбіметал у якого сталеві тільки горизонтальні колектори, а вертикальні секційні протоки алюмінієві. Це половинчате рішення. Як і алюмінієві, біметалеві батареї секційні.

Біметалевий радіатор опалення.

Мідно-алюмінієві

Мідно-алюмінієві батареї опалення на поточний час не користуються великим попитом. Це порівняно молодий продукт. Представляють собою каркас із мідних труб по якому виконано алюмінієве оребріння. Мідні труби мають високу пропускну здатність, стійкі до корозії. В поєднанні з алюмінієвими ребрами вони забезпечують максимально високу тепловіддачу батареї. Мідно-алюмінієві радіатори мають робочу температуру до 110 град. С, робочий тиск з термоголовкою до 10 Бар. Гарантія на прилади Термія (один з самих відомих виробників) 10 років, строк експлуатації 40 років. Відгуків на такі вироби поки що недостатньо, але в тих що є, рекомендується встановлювати їх в багатоквартирних будинках.

Мідно-алюмінієві батареї опалення.

Які краще придбати батареї опалення? Від відомих брендів, які мають досить позитивних відгуків:

  • алюмінієві та біметалеві – GLOBAL, SIRA, RADIATORI, FONDITAL(Італія), MIRADO, АЛТЕРМО (Україна), ;
  • стальні – VOGEL NOOT, KERMI, PURMO, STELRAD;
  • чавунні – VIADRUS, DEMRAD;
  • мідно-алюмінієві – ТЕРМІЯ.

Це тільки декілька брендів для прикладу. Виробників батарей опалення на українському ринку набагато більше.

З вищенаведеного можна зробити такий основний підсумок:

Для квартир з централізованим опаленням краще зупинити вибір на біметалевих, чугунних чи мідно-алюмінієвих батареях. Власники приватних домівок не обмежені в виборі типу радіатора. Найкраща теплова потужність у алюмінієвих та мідно-алюмінієвих приладів.

Коментарі 2

Leave a Reply