Чавунні батареї опалення

Чавунна батарея опалення
Чавунна батарея опалення

Чавунні батареї опалення – це класика. Багато забудовників зараз рахують, що чавунні батареї вже не актуальні, вийшли з моди та мають гірші технічні характеристики. І даремно… По деяким параметрам чавунні радіатори дійсно поступаються стальним, біметалевим, алюмінієвим, але по іншим значно виграють.

Конструкція

Чавунна батарея опалення – пристрій для обігріву приміщень. Конструктивно вона складається з окремих секцій, які з’єднуються між собою спеціальними різьбовими ніпелями з праволівою різьбою. Окремі секції виробляються методом лиття.
Чавунні батареї, як і аналогічні опалювальні прилади, повинні облаштовуватися як мінімум радіаторними вентилями, а згідно ДСТУ для нових та що реконструюються будівель, термостатичними вентилями з термостатичними головками. Приєднання запірно-регулювальної арматури та труб виконується за допомогою футорок – фітинга з більшим діаметром зовнішньої різьби та меншим внутрішньої. На радіатор встановлюється кран Маєвського для розповітрювання. Для батарей в стилі Ретро виробляються особлива арматура, як можна поглянути нижче:

Крани для чавунного радіатору в стилі ретро
Крани для чавунного радіатору в стилі ретро

Установка батарей може виконуватись методом навішування на кронштейни, які закріплені в стіні або на спеціальні підставки. Останній спосіб особливо актуальний для стін з низькою несучою здатністю – з пустотілої цегли, піно- та газобетону, а також для радіаторів великих розмірів із значною масою.

Заводи-виробники поставляють батареї з різною кількістю секцій. Наприклад, класичні МС-140 йдуть 4- та 7-секційними, популярні VIADRUS TERMO – 10-секційними. Звичайно, оскільки радіатори є секційними, можливо з стандартної заводської поставки видалити або додати секції, щоб надати пристрою необхідну теплову потужність згідно проекту.

Одна з останніх розробок виробників – нижнє підключення чавунної батареї. Воно реалізується додатковим приєднанням до основної батареї спеціального блоку із двох секцій з інтегрованим термостатичним вентилем.

Призначення та особливості

Чавунні батареї опалення призначені для обігріву приміщень за рахунок проходження через них гарячого теплоносія, який через стінки передає тепло назовні. На відміну від алюмінієвих, стальних, біметалевих, де передача тепла здійснюється більше за рахунок конвекції, в чавунних радіаторах більше тепла передається в приміщення за рахунок випромінювання. Співвідношення випромінювання до конвекції приблизно 75 до 25.

Приєднання чавунних батарей може виконуватись збоку, по діагоналі або знизу. Приєднання збоку найбільш поширене. Подача зверху, зворотка знизу. Такий варіант хороший для радіаторів з кількістю секцій до 10-12. При більшій кількості секцій рекомендується діагональне приєднання, бо при боковому радіатор буде погано прогріватись по всій площині. Як варіант, для великої батареї при боковому підключенні можна на зворотнє приєднання встановлювати спеціальну подовжувальну трубку. Нижнє приєднання привабливе тим, що при ньому труби найменш помітні, воно більш естетичне. Але потрібно враховувати, що при нижньому приєднанні чавунного, та й іншого радіатора, його теплова потужність знижується від заявленої виробником приблизно на 15-20 відсотків.

Під'єднання чавунних батарей
Під’єднання чавунних батарей

На відміну від других типів радіаторів, чавунні з заводу поставляються в грунтованому вигляді та потребують фарбування. Це можна зробити своїми руками, але краще замовити порошкове фарбування у фірми-постачальника радіаторів. По-перше, радіатори уже будуть в збірці яка необхідна згідно вашого проекту. По-друге, якість порошкового фарбування значно вища, ніж масляною чи іншою фарбою своїми руками. В-третє, можливо замовити любий колір, який пасує до інтер’єру. І на останок, пофарбованими будуть як радіатори, так и і футорки.

Переваги та недоліки

Ідеальної батареї опалення поки не розробили. “Нема в світі досконалості…”. Кожен із різних типів радіаторів має недоліки та переваги. По відношенню до чавунних це виглядає так.

Переваги

 • чавун має високу корозійну стійкість, тому чавунні батареї найбільш прийнятний варіант для централізованного теплопостачання де теплоносій є достатньо агресивним до нагрівальних приладів;
 • стійкість до гідроударів, що також особливо важливо при центральному теплопостачанні;
 • довговічність – чавунні батареї при мінімальному догляді (промивка, покраска) здатні прослужити 50 і більше років;
 • багато хто рахує тепло від випромінювання комфортнішим, ніж конвекційне;
 • чавунні радіатори ідеально підходять для створення інтер’єру в стилі “ретро”.

Недоліки

 • висока інерційність – чавунні батареї довше нагріваються та віддають тепло, що не дозволяє гнучко керувати системою опалення;
 • велика вага – недолік особливо проявляється при низькій несучій здатності стіни;
 • ціна чавунних радіаторів достатньо висока;
 • прилади потребують первоначальної, потім періодичної покраски.

Варто наголосити, що такий недолік як висока інерційність, значно перебільшується постачальниками та інсталяторами. Через необхідність в фарбуванні та великої маси, чавунні батареї не дуже “зручні” для торгівлі та монтажу, тому часто продавці значно перебільшують недоліки чавунних приладів в надії умовити покупця на алюмінієві, сталеві чи біметалічні.

Виробник чавунних батарей чеська компанія VIADRUS провела тепловізіонне зрівнювальне обстеження прогріву сталевого і чавунного радіаторів. Як можна глянути на відео нижче, не все так однозначно.

Виробники та ціни

Якщо вибудувати лінійку виробників по збільшенню ціни та якості, то вона буде дивитись так:

 • країни Південно-Східної Азії
 • радіатори вітчизняного виробництва та країн пострадянського простору
 • Туреччина
 • батареї европейських виробників.

Рекомендуємо звернути увагу на продукцію чешської фірми VIADRUS. Радіатори недешеві, приблизно на 10-30% дорожче українських та турецьких, але мають високу якість виконання. З лінійки VIADRUS можна підібрати батареї як сучасного (TERMO, STYL) чи класичного (KALOR) дизайну, так і в стилі РЕТРО (BOHEMIA, HELLAS, ATENA, WINDSOR). Популярні вироби TERMO з міжосьовою відстанню 500 мм коштують 9 EURO в прогрунтованому вигляді (без фарбування).

Радіатори VIADRUS
Радіатори VIADRUS

Чавунні радіатори вітчизняних виробників, а також турецьких (DEMRAD, KIRAN), білоруських, мають достатньо високу якість та по ціні нижче за чеські. Це також добрий варіант для облаштування опалення. Китайські радіатори високою якістю не вирізняються, хоча мають найменшу ціну.

Висновок

Чавунні батареї опалення – оптимальний варіант для центрального теплопостачання, добра альтернатива біметалевим. Зробивши на них свій вибір можна бути впевненим – будуть служити довго. Також це незамінний варіант для інтер’єру в стилі “ретро”, “під старовину”. В плані економічності, а саме швидкості реакції при термостатичному регулюванні, чавунні радіатори програють алюмінієвим чи стальним. Хоча різниця не така вже й велика, як це “подають” багато продавців.

Leave a Reply