Як правильно вибрати спецвзуття

Спецвзуття дозволяє працювати у безпеці, не відмовляючись від комфорту. В даний час будь-яке робоче середовище вимагає особливої ​​уваги, компанії все частіше повинні дотримуватися норм, що зобов’язують використання спецвзуття! Нижче вам будуть детально представлені критерії вибору спецвзуття, залежно від вашого робочого середовища та ролі в компанії.

Як вибрати спецвзуття?

Для вибору спецвзуття ви повинні враховувати ряд критеріїв, які не тільки пов’язані з безпекою людей, такі як клас захисту та необхідний додатковий захист, а також ті, які пов’язані із зовнішнім виглядом взуття та комфортом людей, які його носитимуть, наприклад, використовувані матеріали та форма взуття. Якщо ви працюєте в Європі, ви повинні переконатися, що взуття, яке ви вибираєте, має маркування EU. Вам також необхідно буде переконатися, що взуття повністю відповідає стандартам безпеки, пов’язаним із ризиками у вашій діяльності. Для спецвзуття стандарт EN ISO 20345:2011 визначає різні критерії, які необхідно враховувати в залежності від типу захисту.

Увага: не потрібно плутати «спецвзуття» та «захисне взуття», також так зване «робочим взуттям».

При виборі взуття необхідно враховувати відмінності, пов’язані, головним чином, з наявністю захисного підноска, а саме:

 • спецвзуття EN ISO 345: ударостійкий захисний підносок 200Дж.
 • спецвзуття EN ISO 346: ударостійкий захисний підносок 100Дж.
 • спецвзуття EN ISO 347: захисний підносок відсутній

Чому потрібно носити спецвзуття?

Травми ніг є близько 7% робочих травм. Захисне взуття повинне надаватися, ремонтуватись та замінюватись роботодавцем. Співробітники повинні носити спецвзуття кожного разу, коли вони працюють або переміщуються в зонах ризику. Трудова інспекція має право покарати роботодавця, якщо він не надає кожному співробітнику належне спецвзуття.
Спецвзуття призначене, в першу чергу, для захисту ніг користувача, проте взуття класу ESD дозволяє також захищати електронні компоненти від електростатичного розряду.
Перегляньте Трудовий кодекс вашої країни – як правило, за законом потрібно носити спецвзуття в небезпечних умовах.

Яке спецвзуття вибрати?

Вибір спецвзуття залежатиме від рівня захисту, який вам потрібен, з урахуванням критеріїв комфорту, зовнішнього вигляду та ціни.

Все спецвзуття, що відповідає стандарту EN ISO 20345: 2011, оснащене підноском для захисту від роздавлювання, який витримує енергію в 200 Дж. Спецвзуття також має бути максимально протиковзким на гладких і жирних підлогах у промисловому середовищі, а підошви повинні бути стійкими до нафтопродуктів. Необхідно також перевірити, чи є підошви антипрокольними , зокрема для роботи в механічних цехах, антистатичними , особливо для роботи в цехах з електростатичним розрядом, або вогнестійкими , наприклад, для зварювальних цехів. Взуття також має бути досить зносостійким , щоб служити якомога довше.

Після визначення необхідних видів захисту одним із перших критеріїв вибору найзручнішого взуття стане визначення того, чи можуть зацікавлені співробітники носити низьке взуття або віддадуть перевагу чоботам. Потім ви зможете вирішити, чи це буде шкіряне або тканинне взуття, можливо, взуття буде виготовлене з полімерних матеріалів, щоб забезпечити хорошу герметичність . Вибраний матеріал часто визначає вагу взуття: чим легше матеріали, тим зручнішим буде взуття. Іншим важливим елементом, який слід враховувати для зручності взуття, є тип матеріалу, який використовується для захисного підноску.
Як правило, спецвзуття має великі розміри , слід уникати замовляти взуття менших розмірів, ніж зазвичай носять співробітники, тому що виробники знають, що зі спецвзуттям носяться товсті шкарпетки або навіть захисні шкарпетки, щоб покращити комфорт користувача.

Які існують норми для спецвзуття та захисного взуття?

Спецвзуття повинне відповідати стандарту EN ISO 20345 , який встановлює:

 • опір роздавлюванню 200 Дж у передній частині взуття,
 • протиковзні підошви для гладких та жирних підлог у промисловому середовищі (стандарт XPS 73012),
 • наявність закритого задника

Стандарт EN ISO 20345 поділяється на різні класи, що відповідають конкретним вимогам щодо захисту, позначеними літерами:

 • A : антистатичне взуття
 • Fo : підошви, стійкі до нафтопродуктів
 • E : поглинання енергії каблуком
 • P : підошви, стійкі до проколювання
 • Wru: з водонепроникний і водопоглинним стрижнем
 • Wr: непромокаюче взуття

Захисне взуття за стандартом EN ISO 20345:

Наступні захисні засоби не входять до вищезгаданої класифікації, але також визначаються стандартом EN ISO 20345:

 • Hro : жаростійкі підошви
 • Hi : підошви із захистом від високих температур
 • Ci: підошви із захистом від холоду
 • C: підошви з енергоопіром < 100 кВт
 • CR : підошви, стійкі при прорізі
 • ESD : взуття, що розсіює електростатичні заряди (стандарт EN ISO 61340-4-3:2001)
 • SRA : протиковзні підошви для кахлю
 • SRB: протиковзні підошви для металевої поверхні
 • SRB : протиковзні підошви для кахлю та для металевої поверхні

Коли ваша діяльність не є ризиком, пов’язаним з падінням важких предметів, вас може зацікавити захисне взуття, яке з еквівалентним захистом (за винятком захисту від роздавлювання в передній частині стопи) зручніше і менш затратне, ніж спецвзуття.

Захисне взуття за стандартом EN ISO 20347Захисна взуття може також відповідати стандарту EN ISO 20346, якщо вона має ударостійкий захисний підносок 100 Дж. У такому випадку взуття називають спецвзуттям.

Який тип взуття підходить для моєї роботи?

Спецвзуття

Спецвзуття необхідно носити у всіх виробничих сферах, де існує ризик травм стопи. Вам необхідно буде визначити тип взуття, що підходить вам відповідно до робочого середовища:

 • Для роботи в приміщеннях і на відкритому повітрі, наприклад, на будівництвах і в шахтах, при монтажі опалення, водопостачання, каналізації варто віддати перевагу типу S3 або S5 , якщо є необхідність перебувати в затоплених приміщеннях.
 • В агропродовольчій промисловості , як правило, робота проводиться у закритих приміщеннях та в сухих умовах. У цьому випадку можна зупинити свій вибір на захисному взутті типу S1 або S1P , якщо існує ризик проколу підошви. Залежно від типу покриття для підлоги, вам також може знадобитися протиковзкий захист типу SRA або SRB , або ізольована підошва проти холоду або спеки.
 • У деяких лабораторіях , особливо в хімічній промисловості, вам необхідно буде подумати про спецвзуття, пов’язане з ризиками використання хімічних речовин. У цьому випадку ви можете вибрати взуття типу S1 або S2 , якщо є ризик оббризкування.
 • У цехах часто взуття типу S1 або S1P забезпечує необхідний захист, але вам, звичайно, доведеться адаптувати тип захисту до ваших конкретних умов.
 • В автомобільній промисловості взуття часто має бути адаптоване до конкретних ризиків, пов’язаних, наприклад, зі зварювальними станціями . У цьому випадку, ви можете, наприклад, використовувати взуття типу S1 , яке також відносять до стандарту Hro .

Leave a Reply