Особливості водопостачання та каналізації

Ключовими складовими комфортного проживання в житловому будинку, ефективної роботи підприємства є справне функціонування водопостачання та каналізації.  При проектуванні, подальшому будівництві і експлуатації споруд промислового і житлового фонду відносно інженерних мереж повинні дотримуватися всі правила і норми, затверджені відповідно до ДБН та інших нормативних документів. Порушення встановлених норм і правил може принести багато неприємностей, від затопу сусідів знизу до екологічної катастрофи в великих масштабах.

Водопостачання та каналізація

Основними комунікаційними мережами вважається водопровід і каналізація. Наступними є опалення, та електропостачання. Каналізаційна система і водопровід вважаються одними з головних складових комфортного проживання в квартирі або приватному будинку.

Ручний кран для водопостачання.

Водопровід, тобто подача води в приміщення (будинок, квартира, промисловий об’єкт) – це система, яка безпосередньо працює на безперебійне забезпечення будівель водою. Для подачі води до точки водозабору застосовується саме різне обладнання, яке повинно закачувати (насоси), накопичувати (резервуари), очищати (система фільтрації) і тільки після цього подавати, потрібної якості воду, в будинок чи на інший об’єкт.

Основне завдання каналізації – відводити використану воду (стоки) з будинку назовні , і далі в очисні споруди, де відбувається повне її очищення. Дві системи забезпечують з одного боку – подачу, з іншого – відведення води. Паралельна, взаємопов’язана робота цих систем забезпечує повний комфорт проживання в будинку, стабільну роботу підприємства.

Принцип роботи

Водопостачання

Для багатоквартирних і приватних будинків, підприємств, підключених до центрального водопостачання, вода підведена від центральної магістралі водопроводу. Водопостачання багатьох приватних будинків відбувається автономно, за рахунок забору зі свердловини або колодязя.

Схема водопостачання

Подача води здійснюється по трубопроводу, який, врізаний в міську центральну систему водопостачання. Труба, яка заведена в будинок – це водорозподільча відвідна труба, яка в подальшому розгалужується і йде в кожну квартиру. Нормальна робота системи водопостачання забезпечується тиском , яке створює насос, розташований, як правило, на насосній станції міста. Вода, яка надходить в будинок через основний трубопровід, в свою чергу, розподіляється по всіх квартирах по системі внутрішнього водопроводу.

Каналізація

За принципом каналізація схожа з водопровідною системою, тільки працює навпаки. Ця система труб відводить стічні води з дому. У будинку, де є система гарячого і холодного, або тільки одного холодного водопостачання, обов’язково є і каналізаційна система відводу стоків.

Цей вид мереж, нарівні з водопостачанням є основоположною частиною комфортного проживання, але тільки якщо вона влаштована за всіма правилами. При справній каналізації

Система каналізації в будинках старого зразка – єдина. Починаючись, наприклад, з кухні, вона проходить через туалет, ванну і приєднується до загального стояка. Верхня частина загального стоку виходить на дах. Це необхідно для забезпечення вентиляції системи. У підсумку, квартирна каналізаційна система відводить стоки воду до головного стояка, який, в свою чергу, самопливом відводить їх в трубу місцевої магістралі каналізаційних труб. Якщо у вас всеж забилася каналізація потрібна прочистка канализации терміново, визивайте фахівців з чистки труб, які з професійним обладненням зможуть швидко вирішити проблему.

Будівельні норми і правила

Будівництво водопостачання потребує дотримання певних санітарних норм і правил, які регламентовані необхідними документами. Саме в них описані основні і непорушні вимоги до проектування та будівництва подібних систем. Це безпосередньо стосується і пристрою каналізаційної системи. Будівництво каналізації та водопостачання повинно враховувати і внутрішню і зовнішню складову, яка повинна відповідати нормам і положенням ДБН.

Основні вимоги до водопостачання

 • Всі проекти щодо забезпечення населення водопостачанням повинні бути розроблені з одночасним узгодженням всіх вимог проектування і облаштування центральної системи каналізації.
 • Неважливо, для яких потреб (господарських або промислових) здійснюється забезпечення водою, навколо всіх водопровідних систем, з’єднаних в одне ціле, повинна бути організована охоронна зона.
 • Вода, що подається з центрального водопроводу для забезпечення ведення господарсько-побутової діяльності, в тому числі і для питних потреб, повинна відповідати державному стандарту якості.
 • Визначення якості води для виробничих потреб повинно бути регламентовано технологічними вимогами підприємства.
 • Якщо вода передбачається використовуватися в для поливу огороду, саду вона повинна відповідати санітарно-гігієнічним і аграрно-технологічним нормам.
 • Проектування і будівництво систем водопостачання і каналізації повинно бути забезпечено сучасними технічними рішеннями, повною механізацією важкої і трудомісткої роботи, автоматизацією технологічних процесів.

Вибір схеми і системи для пристрою водопостачання повинно бути проведено з зіставленням багатьох чинників. Це і особливості об’єктів, і джерела з питною водою, необхідні витрата та напір, якість і забезпечення подачі.

Основні вимоги до каналізації

 • Вся система каналізації повинна проектуватися з урахуванням призначення приміщення і вимог до збору стоків.
 • Система каналізації повинна об’єднувати в собі побутові, промислові (виробничі) і внутрішні водостоки, які збирають дощову і талу води.
 • Об’єднана система каналізації повинна об’єднувати побутову і виробничу, але з умовою можливості їх спільної транспортування і подальшого очищення.
 • Повністю заборонено прокладання каналізаційних труб під стелею, в стінах і підлозі житлових приміщень.

Вся система каналізаційних труб несе в собі джерело небезпеки для навколишнього середовища. Можливе забруднення систем водопостачання міста, що може спричинити за собою дуже серйозні наслідки. Каналізаційна система в обов’язковому порядку повинна бути облаштована в стороні від доріг і будівель. Крім цього, каналізація повинна знаходитися на певній відстані від водойм і підземних джерел води. Повинні бути віддалені один від одного труби, що забезпечують водопостачання, і труби відводять стоки.

Будь-яке порушення норм і правил влаштування каналізації і водопостачання, що призвело до наслідки самого різного ступеня тяжкості може обернутися кримінальною відповідальністю. Облаштовуючи системи водопостачання і каналізації враховувати і всі нюанси місцевого законодавства, а не тільки норми і правила ДБН. Не завжди і не у всіх випадках виходить в точності слідувати санітарним нормам і правилам, і не завжди прийнята документація спирається на норми ДБН. Тому в деяких випадках, можливо зміна устрою каналізації та водопостачання, але у взаємодії з нормами і правилами місцевої специфіки. Щоб потім не вийшли розбіжності, варто заздалегідь узгоджувати весь проект і його зміни, якщо такі є.

Крім усього іншого, відповідальність можуть понести і ті, хто почав земельні, монтажні або будь-які роботи, безпосередньо порушують охоронну зону каналізації. Ретельне вивчення місцевості перед початком будь-яких робіт допоможе уникнути великих штрафів за пошкодження, навіть якщо воно зроблено з необережності, і інших кардинальних наслідків. Тому дотримання правил і отримання копії схеми проходження всіх комунікацій допоможе надалі уникнути покарання.

Основні нормативи по водопостачанню та каналізації нижче

Найменування Опис Посилання
ДБН В.2.5-75:2013
Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.
ДБН В.2.5-75:2013 встановлює вимоги до проектування систем водовідведення. Поширюється на зовнішню каналізацію підприємств, багатоповерхових та приватних будинків, інші об’єкти. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-75:2013 в форматі PDF
ДСанПіН 2.2.4-171-10
“Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”
Вимоги до проектування, будівництва, експлуатації систем питного водопостачання. Показники безпечності та якості води для питного водопостачання. Переглянути / скачати ДСанПіН 2.2.4-171-10 в форматі PDF
ДБН В.2.5-74:2013
Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування.
ДБН В.2.5-74:2013 встановлює вимоги до проектування систем водопостачання. Поширюється на зовнішні мережі підприємств, багатоповерхових та приватних будинків, інші об’єкти. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-74:2013 в форматі PDF
ДБН В.2.5-64:2012
Внутрішній водопровід та каналізація. Проектування. Будівництво.
ДБН В.2.5-64:2012 встановлює вимоги до проектування та будівництва внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання, а також систем водовідведення. Переглянути / скачати ДБН В.2.5-64:2012 в форматі PDF

Види каналізації

Основні види каналізаційних мереж поділяються на:

 • Промислова каналізація , призначена для збору і очищення стічних потоків виробничих цехів і промислових підприємств;
 • Дощова  каналізація – система, що служить для відводу зайвих потоків рідини, утворених внаслідок атмосферних опадів;
 • Побутова система, яка буває централізована (для населеного пункту) або автономна (для одного-декількох будинків);

Є каналізація зовнішня і внутрішня. Зовнішня каналізація складається з трубопроводів, насосних станцій, очисних споруд – всього того, що розташоване за межами будівель і споруд. Внутрішні каналізаційні конструкції складаються з пластикових труб, сантехнічних пристроїв, встановлених всередині будинку.

Види каналізації також поділяються за методом відведення стічних вод:

 • самопливна – стікання за рахунок гравітації;
 • примусова – перекачка за допомогою насосів.

Системи в приватних володіннях не завжди можуть бути підключені до центральної каналізаційної труби , тому використовуються такі автономні типи каналізації:

 • Вигрібні ями – найдешевший, але не завжди зручний в експлуатації і очищенні варіант;
 • Біотуалети – малий формат, який підходить тільки для індивідуального користування і тому практично не використовується;
 • Септик – ідеальний спосіб, який може застосовуватися для будинків різного формату, призначення і часу проживання. Монтаж септика обов’язково включає фільтри і установки очисного типу за допомогою біологічно активних бактерій.

Будучи альтернативою централізованим мережам, автономні знайшли широке застосування в приватних житлових будівництвах.

Автономна каналізація в будинку.

Як правило, замкнуті види каналізаційних систем є самопливними, що базуються на природному струмі води. Трубопровід монтується з урахуванням невеликого ухилу в бік накопичувальних резервуарів, ями. Плюс таких мереж у відсутності додаткової енергії, мінус – в тому, що накопичувальна ємність (вигрібна яма) не може бути розташована далеко від будинку, так як рівень нахилу труб 1,5-3 см на 1 метр погонний трубопроводу . Занадто великий ухил загрожує накопиченнями жиру і масел на стінках труб, що згодом призведе до порушення всієї системи каналізації.

Тому, вкрай важливо провести попередній розрахунок мереж, грунтуючись на наступних показниках:

 • Діаметр труб водопроводу і зливу;
 • Ухил трубопроводу;
 • Обсяг зливних стоків, який залежить від кількості проживаючих у будинку.

Якщо приміщення типу туалету або лазні знаходяться в цокольному поверсі, самопливна система може не спрацювати, необхідне оснащення каналізації насосом для перекачування. Незайвим також буде обладнання з ножами для подрібнення великих шматків органіки.

Види водопостачання

 1. Комунальне водопостачання
  Це міські та селищні водопроводи. Вони забезпечують водою господарсько-питні, комунальні та побутові об’єкти, а також протипожежні потреби і в ряді випадків промислові підприємства, що знаходяться в межах міста. У зоні дії комунального водопроводу можуть також знаходитися промислові підприємства, які не використовують зовсім або використовують частково, міську воду, і мають свої водопроводи, тому що міська вода дорога і при великих виробничих витратах стає невигідно використовувати її для виробничих цілей. Особливість комунальних водопроводів – вода використовується один раз і після цього відводиться в каналізацію.
  Комунальне водопостачання.
 2. Виробниче водопостачання
  Це водопроводи, які обслуговують потреби промислових підприємств (охолодження промислових агрегатів, отримання продукції, промивка сировини, гідротранспорт і інші цілі). В окремих галузях промисловості близько 90% всієї виробничої води йде на потреби охолодження. Охолодження забезпечує збереження міцності агрегатів, нормальні умови роботи механізмів, збільшуючи термін їх служби, забезпечує необхідний температурний режим роботи виробничих установок. Сучасне промислове водопостачання – це самостійна галузь. До якості води пред’являються особливі вимоги, особливо до температури, вмісту солей, розчинених газів, біогенних елементів і т.п. Основна маса води промислового водопроводу зазвичай йде на виробничі потреби і лише незначна частина – на господарсько-питні та протипожежні потреби. Характерною особливістю виробничого водопостачання є багаторазове використання води при організації оборотного і послідовного водопостачання.В останні роки оборотне водопостачання в промисловості склало в середньому 80%, а на ряді металургійних комбінатів і теплових електростанціях 90-95%. Більших значень цей показник досягає в нафтопереробній галузі, на підприємствах чорної і кольорової металургії, а також нафтохімії.
  До характерних відмінностей промислових водопроводів, в порівнянні з комунальними, слід віднести:

   • Великий обсяг водоспоживання;
   • Складність системи водопостачання;
   • Високий рівень автоматизації;
   • Підвищені вимоги до надійності і безперебійності водопостачання;
   • Необхідність регулювання напорів і витрат;
   • Можливість застосування оборотного і послідовного використання води;
   • Особливі вимоги до якості води.
 3. Залізничне водопостачання
  Це окремий випадок водопроводів промислового водопостачання. Пред’являються особливі вимоги до якості води для охолодження (наприклад, дизелів, парових котлів і т.п.). У міру витіснення парової тяги – електричної і дизельною тягою, залізничні водопроводи втрачають поступово свою специфіку. Але зберігаються такі виробничі споживачі, як депо, заправка вагонів, майстерні, котельні, компресорні льдопункти і т. п. Значна частина води залізничних водопроводів, використовується на комунальні потреби населення селищ, прилеглих до станцій. Особливим видом залізничних водопроводів є поздовжні водопроводи, Прокладаються уздовж залізничних ліній для водопостачання станцій. Протяжність таких водопроводів становить сотні кілометрів. Вони мають свої специфічні особливості.
 4. Сільськогосподарське водопостачання
  Це водопроводи, які обслуговують сільськогосподарське виробництво і господарсько-питні потреби сільського населення. Вони мають свої особливості, пов’язані з великою територією обслуговування і малою концентрацією споживачів (для водопою худоби, поливання полів, забезпечення водою тепличних господарств, тваринницьких комплексів і підприємств з переробки сільськогосподарської продукції). Для господарсько-питних цілей і водопою худоби використовуються підземні води. Для сільськогосподарських водопроводів характерна значна сезонна нерівномірність водоспоживання .
 5. Тимчасове водопостачання
  Водопроводи для будівництва. Для здійснення будівництва влаштовуються тимчасові водопроводи. Характерною особливістю їх є те, що вони носять тимчасовий характер і забезпечують водою будівельну техніку, будівельні процеси (приготування розчинів, бетонів і т.п.). Часто вода забирається з існуючого міського водопроводу. Для об’єктів будівництва, віддалених від міст і населених місць, влаштовується повністю самостійний тимчасовий водопровід. При будівництві будь-якого об’єкта, як правило, тимчасовий водопровід, потім використовується для постійної експлуатації.
 6. Спеціальне водопостачання
  Це водопроводи для водопостачання басейнів, фонтанів, стадіонів і подібних об’єктів. До спеціальних водопроводів також відносяться, наприклад, водогони газованої вуглекислої води на підприємствах, трубопроводи транспортування водних розчинів регентів, спеціальні протипожежні водогони і т. п. Для них встановлено специфічні вимоги.

 

Leave a Reply