Як вибрати самий eкономічний газовий котел

Кожен домовласник хоче економити паливо, яка йде на обігрів приватного будинку. Це стосується й природного газу, який продовжує неухильно зростати в ціні. Перший крок на шляху до ощадливості – придбати економічний газовий котел. Про те, як правильно здійснити вибір далі.

Який газовий котел самий ефективний?

Теплова енергія газу

Перед вибором економічного котла, потрібно знати кілька важливих речей. Природний газ для опалення будинків повинен мати відповідні нормативні показники і мати певну теплотворну здатність. Ця величина показує, яка кількість теплоти виділяється при спалюванні одиниці об’єму газу. Завдання опалювального пристрою – спрямувати цю енергію на обігрів будівлі по максимуму. Чим краще він це зробить, тим вище ефективність.

Для довідки. На пострадянському просторі прийнято проводити розрахунки на підставі нижчої або мінімальної теплоти згорання газу, її значення рівне 8000 Ккал / м3 (33500 кДж / м3).

Ефективність газового котла це його ККД. Він виражається у відсотках від теплотворної здатності газу. Величина ККД газового агрегату показує, яку частину від теплоти згорання палива йому вдається передати на опалення будинку. Чим ця частина більше, тим повніше використовується енергоносій, ви менше платите за опалення, зростає економічність. Між двома термінами «ефективність» і «економічність» можна поставити знак рівності.

Ефективність згоряння палива.

Процес горіння природного газу досить складний, але ми не будемо заглиблюватися в подробиці. Основні речовини, що утворюються в результаті процесу. У разі коли кисню подається достатньо і створені ідеальні умови для горіння, то виділяється діоксид вуглецю (вуглекислий газ СО2) і звичайна вода. Теплова енергія від газового котла витрачається на:

  • нагрів теплоносія;
  • на втрати з димовими газами;
  • на випаровування води, що утворюється при хімічній реакції горіння.

Ефективні і надійні газові котли функціонують таким чином, щоб перший пункт витрачати енергії по максимуму, а на решту – звести до мінімуму.

Як визначити економічність котла?

Перш ніж дати конкретні рекомендації як вибрати економічний газовий котел, з’ясуємо деякі моменти. ККД сучасних установок, що спалюють природний газ, лежить в межах 90-98%. Найнижчий показник – у недорогих енергонезалежних моделей з відкритою камерою згоряння, що мають одно- або двоступеневий пальниковий пристрій. Якісніше працюють пальники з модуляцією, з електронним управлінням і примусовим нагнітанням повітря, де потужність регулюється плавно. Але треба розуміти, що пальник лише спалює паливо, а передача теплоти – це завдання для теплообмінника.

Спочатку тепло, що виділяється в топці, безпосередньо нагріває водяну сорочку теплообмінника економічного газового котла. Це один з найважливіших етапів, саме тут продукти горіння передають основну частину енергії, після чого перетікають в димохід. Частка теплоти, що потрапила туди, безповоротно втрачається, йдучи в атмосферу.

Наскільки велика ця частка, показує температура димових газів, яка свідчить про економічність котла. Якщо на вихідному патрубку агрегату температура газів становить 200 і більше градусів, то перед вами не дуже вдала конструкція. Занадто велика кількість теплоти викидається в атмосферу. Якщо температура продуктів горіння знаходиться в межах 100-150 ºС, то даний котел вже можна розглядати як прийнятний варіант.

Температура димових газів - ефективність котла.

Найкращі показники по температурі газів видають газові конденсаційні котли. Це реалізовано за рахунок відбору теплоти пароутворення. У попередньому розділі ми розповідали, що виділяється в результаті хімічної реакції вода випаровується, відбираючи частину теплоти згорання природного газу. Економічні конденсаційні котли здатні відібрати цю енергію назад. Водяна пара конденсується і віддає тепло.

Для цієї мети в агрегаті застосовується пальник циліндричного типу, встановлена ​​всередину теплообмінника з нержавіючої сталі. Останній являє собою змійовик, де витки перебувають близько один до іншого, а всередині циркулює теплоносій. У пари немає іншого шляху, окрім як пройти крізь цей змійовик і сконденсуватися на його поверхні, віддаючи теплоту. Температура димових газів конденсаційних теплогенераторів рекордно низька – від 45 до 70 ºС, а ККД досягає 98%.

Вибір економічного газового котла

Конденсаційний газовий котел в розрізі.

Визначити, який газовий котел найекономічніший, насправді неважко. Це конденсаційні агрегати, що згадані вище. Інша справа, що вони надто дорогі, як і всякі високотехнологічні пристрої. Доступність такого придбання для багатьох домовласників залишається під питанням, так що ми дозволимо собі дати загальні рекомендації для вдалого підбору опалювальної установки. А для початку розвіємо один міф.

Торгові представники деяких брендів, пропонуючи конденсаційні теплогенератори для опалення, використовують один маркетинговий хід. Розповідаючи про процес відбору тепла у водяної пари, вони декларують величину ККД агрегату на рівні 109%. Обгрунтування таке: ефективність стандартного котла дорівнює 98%, а за рахунок конденсації до неї додається ще 11%. Простий підрахунок дає результат в цілих 109%.

Насправді ККД ніколи не може бути більше 100%, це базові закони фізики. Адже паливо, згоряючи, виділяє певну кількість теплової енергії. Невелика його частка витрачається на випаровування води, а котел просто повертає її назад, не даючи вилетіти в трубу. В ідеалі його ефективність дорівнювала б 100%, але не більше. На практиці навіть найдорожчі і економічні газові котли для приватного будинку зможуть дати максимум 98%.

При виборі теплогенератора варто вимагати його технічний паспорт і звернути увагу на:

  • величину ККД, зазначену в документації;
  • температуру димових газів на різних режимах роботи агрегату;
  • конструкцію теплообмінника. Чим більше ходів усередині нього зроблять продукти згоряння палива, тим краще;
  • якість і товщину теплоізоляційного шару водяної сорочки.

Схема котла теплообмінник.

Якщо в силу особливостей експлуатації вам потрібно простий енергонезалежний агрегат, то треба розуміти, що його економічність не буде такою високою, як у конденсаційного котла. Вам доведеться повністю покластися на ефективність системи опалення та хороше утеплення будівлі. А щоб додатково відібрати тепло у димових газів, можна придбати водяний економайзер. Він встановлюється на димохід і підігріває воду, що йде по зворотному трубопроводу.

Висновок
Сучасні газові котли – це досить ефективні пристрої, по ККД вони програють лише електричним теплогенераторам. Але ступінь економічності агрегатів дуже залежить від наявності в них високоточної, іноваційної “начинки”. А значить, і від вартості виробу в цілому. Ті ж конденсаційні котли настільки економічні, наскільки і дороги. У той же час простий бюджетний агрегат може цілком задовольнити вас, до того ж він в змозі працювати як на природному, так і на зрідженому газі. Також, щоб отримати всі переваги конденсаційного газового котла, потрібно з самого початку проектувати систему опалення саме під нього. Щоб відбувався процесс конденсації зворотня вода повинна бути не більше 55 градусів.

Leave a Reply