Як вибрати газовий котел і не помилитися

Як вибрати газовий котел
Як вибрати газовий котел

Далеко не всі споживачі знають, як вибирати правильно газовий котел. Крім того, сучасні компанії-виробники пропонують величезний асортимент таких агрегатів. Що краще – звичайний котел або конденсаційний, підлоговий або настінний? І скільки в ньому має бути контурів? Ці питання часто ставлять споживачів в глухий кут. Не будемо забувати і про обслуговування подібного обладнання, що теж викликає масу питань.

Взагалі, пощастило тим споживачам, в будинок яких проведена газова труба:

  1. По-перше, газ – це найдешевше пальне.
  2. По-друге, газові котли є найбільш ефективними.
  3. По-третє, їх технологічність, практичність і безпеку забезпечує їм високу популярність.
  4. По-четверте, такі котли легко автоматизувати, що спрощує обслуговування системи опалення в кілька разів.

Але моделей таких агрегатів настільки багато, що вибрати потрібну з усього асортименту дуже складно. А щоб не допустити помилок, необхідний ретельний аналіз. В першу чергу доведеться проаналізувати потреби вашої родини в теплі і гарячій воді. На підставі саме цих вимог ви і будете купувати опалювальний котел. При цьому важливо взяти до уваги деякі рекомендації фахівців, які стосуються монтажу та управління таким обладнанням.

Одно- або двоконтурний?

Чим відрізняються такі котли один від одного? Одноконтурний має просту схему і конструкцію і призначений тільки для нагріву теплоносія в системі опалення будинку. Двоконтурний агрегат використовується для опалення та гарячого водопостачання. Тобто він виконує відразу дві функції. Тому в його конструкції обов’язково повинен бути присутнім теплообмінник, за допомогою якого з’являється гаряча вода для побутових потреб. Дуже часто цей вид котлів забезпечується додатково бойлерами – ємностями для гарячої води.

Зрозуміло, що другий варіант набагато дорожче першого. Але домашні майстри навіть тут знайшли лазівку. Вони стали використовувати одноконтурні котли в поєднанні з бойлером непрямого нагріву. Це, звичайно, дешевше, ніж двоконтурний газовий агрегат, але при його монтажі доведеться розщедритися. Адже з’єднати в одну систему два вузли не завжди просто.

Якщо розглядати одноконтурні котли підлогового типу, то ці агрегати мають досить великі розміри. До того ж виробники намагаються укомплектувати їх різними вузлами та приладами, щоб полегшити експлуатацію.

Газовий двоконтурний котел
Газовий двоконтурний котел

Наприклад, встановлюють циркуляційний насос, розширювальний бак, запобіжні клапани. Все це потребуватиме великої площі для розміщення. Ось чому одноконтурні котли підлогового типу намагаються встановити в окремому приміщенні, створивши невелику котельню.

Спрощений варіант і в плані монтажу, і в плані конструкції – це вбудовані котли. У них вже вмонтовані всі необхідні вузли та прилади. Єдине, що зазвичай додають – це бойлер. Але й тут вибирається резервуар невеликого обсягу і навісного типу, що дозволяє заощадити простір. Такі агрегати можна встановлювати навіть на кухнях. І якщо порівнювати два описаних варіанти за зовнішнім виглядом, то перший явно програє другий. Ось чому його краще сховати подалі від очей.

За своїми розмірами двоконтурні агрегати набагато менші, хоча виконують відразу дві функції. Виробники укомплектували їх таким чином, щоб компактність і функціональність стали основою цих моделей. Ось чому подібні котли найчастіше використовуються в невеликих за обсягом будинках. З їх допомогою задовольнити вимоги мешканців величезного будинку просто не вийде. Хоча можлива установка відразу декількох двоконтурних агрегатів в одному великому будинку. Це, звичайно, варіант, але краще підрахувати, що буде дешевше – одноконтурний потужний прилад або кілька двоконтурних. Як завжди, все впирається в грошове питання.

Але повернемося до невеликих домівок і відзначимо дуже важливий момент – точка забору гарячої води повинна знаходитися поблизу самого котла. Чому саме так? Тому що при відкритті вентиля гарячої води, наприклад, у ванній кімнаті доведеться довго чекати цю саму воду, якщо точка забору знаходиться на пристойній відстані. До того ж це призводить до перевитрати гарячої води. Тому порада – якщо ви встановили в будинку двоконтурний котел, то постарайтеся, щоб такі кімнати, як ванна і кухня, розташовувалися поруч. І ще одне – з такими агрегатами не варто користуватися гарячою водою відразу з двох точок забору, тобто на кухні та у ванній одночасно.

Але що робити тим, у кого в будинку ці вимоги не виконані спочатку? Тобто кухня розташована далеко від ванни. Як вчинити в цьому випадку? Варіант тільки один – встановити опалювальний прилад близько того крана, яким користуються найчастіше. Зазвичай це кухня. Фахівці відзначають, що є стандартні відстані, при яких втрати гарячої води оптимальні – цей показник не повинен перевищувати 7 метрів.

На що звернути увагу

При виборі котла необхідно враховувати розміри будинку, а також число проживаючих у ньому людей. Якщо будинок великий, і в ньому живе більше трьох осіб, то одним двоконтурним котлом впоратися з гарячим водопостачанням буде нелегко. Тому, щоб уникнути дискомфорту, варто придбати котел з бойлером. Цей вид опалювального обладнання дозволяє тримати температуру гарячої води постійною. До того ж відбувається переміщення води по трубах, які являють собою замкнутий цикл, а основною ділянкою в ньому виступає бойлер. Саме в цьому резервуарі і підтримується постійна температура.

Переміщаючись по трубах, вода буде завжди гарячою, і вам не доведеться чекати, коли вона нагріється. Це і є один з найважливіших критеріїв, який визначає перевага системи з бойлером.

І останнє – це ціна. Вартість одноконтурного котла менше, ніж двоконтурного. Але якщо перший укомплектувати бойлером, то його ціна відразу стане вище. Як бачите, все залежатиме від ваших вимог. Якщо вам не потрібно великої кількості гарячої води, то вибирайте двоконтурний варіант.

Підлоговий або настінний?

Дуже велика кількість моделей газових котлів проводиться з того розрахунку, що вони будуть призначені для однієї невеликої родини. Саме ця ніша сьогодні дуже затребувана. Звичайно, не можна нехтувати й іншими виробами, але саме невеликі настінні моделі споживачі купують найчастіше.

Ринок сьогодні пропонує і підлогові малопотужні агрегати. Давайте розглянемо і такі моделі.

Підлогові котли з вбудованим бойлером

Вони з’явилися на ринку зовсім недавно і стали альтернативою напольному котлу з окремо вартим бойлером. Цей вид більш компактний і чимось схожий на холодильник. Тут ви не побачите бойлера або чогось, що нагадує резервуар. Адже все заховано під одним обшивкою – навіть прилади контролю та запірна арматура. Такий агрегат має презентабельний зовнішній вигляд, до того ж він досить компактний, що дозволяє використовувати його в службових приміщеннях типу кухні або комори.

Газовий підлоговий котел
Газовий підлоговий котел

Але запам’ятайте, що обсяг бойлера в таких моделях не менше 100 літрів. Це дозволяє забезпечити великий будинок гарячою водою для побутових потреб.

Підлогові котли без бойлера

Цей агрегат істотно відрізняється від всіх інших, особливо теплообмінником, який виготовлений з чавуну. Ось чому ці моделі мають найбільший вагу. Та й за габаритами вони більше за інших. Звідси і їх висока ціна. Але всі фахівці стверджують, що такі опалювальні прилади самі невибагливі. Вони здатні витримати практично будь-які умови експлуатації. Їх межа міцності та надійності дуже великий, чого не можна сказати про сучасних моделях з теплообмінником з алюмінію або нержавіючої сталі.

Якщо у вашому будинку стара система опалення, і ви її міняти не збираєтеся, то краще цього варіанту вам не знайти. Тим більше не варто міняти його на настінний вигляд, який з поставленим завданням не впорається. Тому, коли ви замислюєтеся, як вибрати підлоговий газовий котел, в першу чергу визначитеся – чи буде використаний бойлер чи ні.

Настінні котли без бойлера

Відразу ж відзначимо гідності цього виду:

  1. По-перше, невеликі габаритні розміри. Приміром, навіть настінний двоконтурний котел, маючи всередині теплообмінник, схожий на невеликий навісну шафу. Але всередині цього агрегату встановлені всі необхідні вузли та елементи. Це свого роду невелика котельня. У комплектацію зазвичай входять циркуляційний насос, розширювальний бак, запобіжний клапан, запірна арматура і автоматика.
  2. По-друге, прийнятна ціна. На сьогодні саме цей показник є одним з головних, що впливають на вибір споживачів. І якщо ціна і якість виробу знаходяться в оптимальному співвідношенні, то це ідеальне придбання. З упевненістю можна сказати, що настінний варіант – це те саме виріб, який відповідає двом параметрам відразу.

Ось чому такі моделі дуже популярні серед власників приватних будинків.

Настінні котли з бойлером

Ця модель з кожним роком стає все популярнішим. Чому? Все досить просто. Якщо необхідно обзавестися котельні, яка буде виробляти гарячу воду і для опалення, і для водопостачання, саме цей варіант вам і необхідний.

І хоча підлогові моделі в цьому плані могутніше, для невеликих будинків немає потреби встановлювати потужний і великогабаритний варіант. Сьогодні не до жиру – економити доводиться на всьому. А навіщо переплачувати, якщо є варіанти і дешевше, і надійніше.

Як вибрати бойлер

Існує велика кількість бойлерів, які відрізняються один від одного об’ємом резервуара. Вибір в цьому випадку залежить від двох показників:

  1. По-перше, від кількості проживаючих у будинку людей.
  2. По-друге, від того, як кожен житель користується гарячою водою, тобто від обсягу споживання. Приміром, хтось дуже любить стояти під душем. А значить, витрата гарячої води буде максимальним.

Звідси і доведеться робити вибір. Але в будь-якому випадку для невеликого будинку підійдуть бойлери об’ємом 60-300 літрів. Найчастіше як стандартний резервуар в комплектацію котлів входять бойлери об’ємом 100-160 літрів. Це вважається оптимальним варіантом. Правда, якщо у вашому будинку встановлена велика ванна або джакузі, то навіть обсяг в 300 літрів вас не врятує. Тому під конкретний випадок доведеться підбирати свій бойлер.

Фахівці запевняють, що навіть потужність котла буде грати важливу роль. Приміром, на великій бойлер встановлений малопотужний котел. Це призведе до того, що після кожного прийняття ванни вам доведеться довго чекати, коли вода всередині резервуара нагріється.

Звичайний або конденсаційний?

При спалюванні палива в звичайних котлах частина енергії випаровується з вологими парами повітря, які проходять через димар і видаляються назовні. А у вологих парах є так звана прихована енергія. Тому що при переході парів в рідкий стан обов’язково виділяється тепло. Саме про неї зараз і йде розмова.

Щоб ця енергія залишалася всередині котла, необхідно зосередити процес конденсації пари усередині його конструкції. З цим інженери давно впоралися, і на світ з’явилися конденсаційні котли опалення. Багато виробників говорять про те, що в їхніх виробах коефіцієнт корисної дії перевищує 100% показник. Звичайно, це абсурд. Він заснований на розрахунках, які використовувалися до того, як енергія конденсації стала застосовуватися для опалення.

Але в будь-якому випадку потрібно віддати належне такій моделі, тому що її ККД вище, ніж у звичайних котлів, на 10-12%. А це значна цифра, яка дозволяє заощадити паливо.

Як відбувається управління

Газові котли для опалення практично не вимагають участі людини в їх експлуатації. Але є деякі вимоги, які повинні виконуватися беззаперечно. Перед кожним опалювальним сезоном необхідно провести технічне обслуговування, для чого слід викликати фахівця з сервісної служби.

Дистанційне керування газовими котлами
Дистанційне керування газовими котлами

Тепер необхідно звернути увагу на пристрій, який відповідає за регулювання подачі газу на пальник. Може здатися, що воно грає не настільки важливу роль, але враховуйте момент економії палива. До того ж є можливість використовувати в такому випадку автоматику. Наприклад, можна відрегулювати датчик від температури води в бойлері. Коли температура доходить до певного рівня, датчик спрацьовує і подає сигнал на регулятор. Той перекриває подачу газу на пальник, тим самим знижуючи його витрати. У результаті – ні перегріву системи, ні перевитрати палива.

Якщо говорити про автоматиці, то можна підібрати такий режим роботи газового котла, який реагуватиме не тільки на температуру всередині системи або будинку, але навіть на вуличну температуру. Наприклад, у будинку ще тепло, а на вулиці стає прохолодно. Автоматика заздалегідь відреагує на цей температурний показник, включить регулятор і підніме тиск газу. Ви навіть не встигнете відчути, як змінилася погода, тому що всередині будинку температура так і не впала.

Котли від надійного виробника

Вже неодноразово говорилося про те, що не варто купувати дешеві вироби, які не відрізняються високою якістю. При цьому обов’язково потрібно вибирати виробників, які добре зарекомендували себе у вашому регіоні. А це не завжди дорогі вироби. Що вони можуть запропонувати? Прийнятні ціни, швидке і якісне сервісне обслуговування, наявність всіх запасних частин.

Ситуації в житті трапляються різні. Наприклад, потрібно швидко провести ремонт котла, коли за вікном низька температура. Тут важлива швидкість, щоб вода в системі не замерзла. І якщо виробник дорожить своєю репутацією, то його сервісна служба швидко відреагує на ваш виклик і в найкоротші терміни проведе ремонт. Якщо у вашому регіоні такий виробник є, то не варто сумніватися – купуйте його газовий котел.

Висновок по темі

Сподіваємося, ви зрозуміли, як правильно вибрати газовий котел. Якщо ви зробите це по п’яти правилам, які ми обговорили, то ймовірність того, що ваш газовий котел прослужить довго і ефективно, буде дуже висока.

Leave a Reply