Який котел на дровах краще вибрати

Котел на дровах можна назвати економним, коли витрата палива у нього не перевищує 2 кубічних метра деревини в місяць. Якщо середня цифра споживання дров в опалювальний сезон у вашого твердопаливного котла вище, то має сенс задуматися над заміною теплогенератора. Одноразове вкладення в покупку агрегату, який працює більш продуктивно на тій же кількості палива, може окупитися вже за 1-2 роки експлуатації системи опалення. Який котел на дровах краще вибрати для свого будинку?Економія дров в твердопаливних котлах досягається за рахунок поліпшення якості згоряння палива в камері спалювання. Чим повноцінніше проходить цей процес, тим більше енергії вдається витягти з горючого матеріалу. Умовно теплогенератори на твердому паливі можна розділити на дві групи, по технології переробки деревини в топці:

  • класичні котли прямого горіння
  • піролізні / шахтні котли

Класичний котел на дровах

Класичні теплогенератори прямого горіння влаштовані таким чином, що вся закладка дров в них запалюється майже миттєво. Теплова енергія виробляється в процесі безпосереднього спалювання деревини. Тривалість повного прогорання однієї закладки палива досить мала – близько 2-3 годин, в залежності від конструкції котла.

ККД пристроїв з першої групи знаходиться на рівні 75-80%. Більш високу продуктивність від таких агрегатів отримати не можна, в зв’язку з відсутністю в них можливості допалювання горючих речовин, що знаходяться в димових газах. Справа в тому, що при будь-якому горінні відбувається виділення диму, в якому містяться частинки / гази, потенційно здатні горіти, але не згоріли. У стандартних твердопаливних теплогенераторів ці частинки викидаються в атмосферу через димар або осідають на його стінках, або на внутрішній поверхні котла.

Піролізні / шахтні котли

Друга група котлів сконструйована так, що горючі речовини, які є в димі, повністю спалюються. Теплогенерація відбувається цілком або частково за рахунок горіння піролізних газів. Ці гази утворюються в процесі піролізу деревини – температурного розкладання органічних складових дерева. Простіше кажучи, під час тління дров.

Піролізний котел на дровах.

Ті пристрої, які спеціалізуються на спалюванні саме пірогазу називаються піролізними. Найбільш ефективні теплогенератори, спільно використовують пряме і піролізне горіння, називаються шахтними котлами тривалого горіння. Саме ці два типи котлів є найбільш економними. Пов’язано це з тим, що при згорянні піролізних газів виділяється більша кількість тепла, ніж при прямому горінні палива. З тієї ж кількості дров можна отримати значно більше енергії: ККД якісних піролізних агрегатів досягає 90%.

Шахтний котел на дровах.

Вибір економного котла на дровах

З вищесказаного стає зрозуміло, що найвигіднішими, з точки зору витрати дров, є піролізні і шахтні котли. Мінімальні витрати палива властиві саме для піролізних агрегатів. Відсутність прямого горіння деревини дозволяє витягувати майже всю теплову енергію виключно з спалювання пірогазу. В результаті вдається досягти максимуму продуктивності, яка тільки доступна для твердопаливних котлів.

Шахтні теплогенератори ще називають котлами тривалого горіння (КДГ). Специфіка горіння піролізних газів подовжує тривалість процесів розкладання дров і виробництва тепла з них. Таким чином, крім економії на витраті деревини, користувачі КДГ отримують можливість набагато рідше закладати паливо в пристрій. Це в значній мірі збільшує зручність експлуатації системи опалення.

Піролізні котли є найбільш економними і здатні працювати до 10-12 годин на одній закладці дров. Це вдвічі довше, ніж у середніх класичних твердопаливних теплогенераторів. Шахтні КДГ трохи менш продуктивні, але зате тривалість згоряння однієї закладки у таких пристроїв може складати більше 24 годин. Це пов’язано не тільки із застосуванням технології допалювання піролізного газу, але і з великими об’ємами камери завантаження. Просторе завантажувальний відділення дозволяє розмістити в 2-3 рази більше матеріалу, ніж у звичайних котлів.

Який економний дров’яний котел краще вибрати?

Розглянемо переваги і недоліки найбільш економних пристроїв – піролізного і шахтного теплогенераторів. Піролізний котел дуже чутливий до якості дров. Практично кожен виробник таких пристроїв суворо забороняє використання деревини з вологістю більше 20%. В принципі, таке паливо є найкращим для будь-яких котлів на твердому паливі. Сухе дерево дозволяє використовувати теплогенератору виробляти тепло максимально ефективно.

Для отримання дров з 20% вологості, їх потрібно сушити в спеціальних дровниках або інших провітрюваних приміщеннях протягом мінімум одного року. У реальному житті це не завжди можливо. Буває, що запасені з минулого року палива не вистачає і доводиться закуповувати звичайні дрова прямо в розпал сезону. А суху деревину з вологістю 20% в опалювальний сезон дістати майже неможливо.

В даний момент на українському ринку є декілька виробників, яким вдалося створити якісний піролізний котел, що менш вимогливий до дров. Піролізні теплогенератори, наприклад, Терміко здатні працювати на дровах з вологістю до 40%. Дана перевага котлів цієї компанії ставить їх поза конкуренцією в ряду аналогічних пристроїв.

Шахтні котли тривалого нижнього горіння Терміко мають більш високий ККД за рахунок унікальної системи роздільної подачі повітря. Конструкція розроблена на основі популярного котла Холмова і має ряд важливих технологічних поліпшень. В результаті, продуктивність агрегату була збільшена до значень, порівнянних з ефективністю роботи піролізних теплогенераторів.

Як шахтний, так і піролізний котли є хорошим вибором для створення економною системи опалення. Вибір конкретного типу пристрою слід засновувати на особистих уподобаннях. Якщо для вас на першому місці зниження витрати дров, то однозначно треба зупинятися на піролізних котлах. Якщо ж економію палива хочеться поєднати з дуже великою тривалістю горіння однієї закладки дров, то більш доцільно буде придбати шахтний котел.

Leave a Reply