Кондиціонер: обслуговуємо правильно

Часто, встановивши кондиціонер, з ним поводяться як і з більшістю побутової техніки. Тобто, нещадно експлуатують поки не вийде з ладу.

Працюючий кондиціонер, обслуговування.

Для пристроїв в яких немає рухомих частин таке може й “прокатати”. Телевізор, компьютер, масляний радіатор в такому режимі можуть відпрацювати не один рік. Але не кондиціонер.  Для спліт-системи така нещадна експлуатація приведе до виходу з ладу вже через рік-два. Незалежно від того, придбане обладнання преміум чи бюджетне.

Незважаючи на простий зовнішній вигляд, конструкція охолоджувача досить складна. Спліт-система складається з:

  • зовнішнього блоку який включає компресор, вентилятор і радіатор
  • внутрішнього блоку, в якому знаходяться вентилятор і радіатор (званий випарником).

Ці блоки з’єднані мідними трубами в яких під високим тиском циркулює фреон та трохи компресорного масла. Вентилятори обдувають радіатори для кращого теплообміну, підтримки необхідної температури в кімнаті. і рівномірного розподілу холодного повітря в приміщенні.

Які причини несправностей кондиціонера та як його правильно обслуговувати?

Причина 1 – забруднення фільтрів

У внутрішньому блоці будь-якого кондиціонера знаходяться фільтри у вигляді багатошарової дрібнопористої пластикової сітки. Вони закривають випарник, попереджуючи попадання на нього пилу, бруду, пуху, різних волокон. Чистка фільтра нескладне завдання. Потрібно промити його в теплій воді і просушити. Зняти та встановити фільтруючий елемент зовсім не складно. В інструкції по експлуатації завжди докладно розповідається про те, як це зробити. Сроки чистки фільтрів залежать від вмісту включень в повітрі. Що фільтр кондиціонера забруднений видно візуально.

Якщо фільтри довгий час не чистити потік повітря, що проходить через випарник, буде падати. Повітря в приміщенні буде гірше охолоджуватись.Також через поганий обдув теплообмінника фреон не встигатиме випаровуватися, мідні трубки почнуть обмерзати. При виключенні кондиціонера лід буде танути і з кондиціонера буде капати вода. Інша проблема – пилом може закоксуватись дренажна система. І головне, у вологому пилу можуть розмножуватись шкідливі бактерії і віруси, що веде до легеневих захворювать.

Чистка фільтрів не входить в стандартне гарантійне обслуговування. Її виконує власник відповідно до вимог інструкції з експлуатації.

Причина 2 – втрата фреону

Кондиціонер може вийти з ладу через витік фреону. Причому це не якась там несправність. Нормований витік близько 7% в рік, незалежно від якості монтажа, типу експлуатації і таке інше. Нормований витік відбувається завжди.

Для компенсації втрат фреону кондиціонер необхідно дозаправляти кожні 1,5-2 роки. Якщо дозаправку ігнорувати декілька років, то об’єм фреону впаде нижче допустимого рівня. Наслідки не заставлять довго чекати. Компресор може перегрітись і заклинити. А вартість компресора це пів кондиціонера.

Витік фреону можна виявити й без спеціального обладнання. Ознаками такої проблеми є утворення інею або льоду на штуцерних з’єднаннях зовнішнього блоку, недостатнє охолодження повітря в приміщенні. При виявленні таких симптомів, потрібно звернутись в сервіс і обслужити кондиціонер професійно.

Майстер обслуговує кондиціонер.

Причина 3 – експлуатація при неприпустимо низьких температурах

Особливість побутових кондиціонерів – більшість моделей в Україні не адаптовані для роботи взимку. Нижня межа температури зовнішнього повітря в кращому випадку близько -5°С, а зазвичай +5-+10°С. В Україну імпортуються кондиціонери, що поставляються на європейський і японський ринки. А там зима тепліша. А оснащення кондиціонера всесезонним блоком для роботи при низьких температурах значно збільшує його кінцеву ціну і більшості споживачів не по кишені.

Експлуатація неадаптированного охолоджувача в морози зменшує робочий ресурс компресора. Крім того, можливе виникнення крижаних пробок. Це приведе до витоку води всередину приміщення

Можливо адаптувати техніку до зимових умов. Для цього в неї вбудовується пристрій підігріву картера компресора і регулятор оборотів вентилятора зовнішнього блоку, утеплюється дренаж.

Хоча вищесказане відноситься до спліт-систем, воно прийнятне і для мобільних, віконних кондиціонерів. За винятком дозаправки фреону.

Правила експлуатації кондиціонера

Щоб кондиціонер справно працював весь термін, заявлений виробником, потрібно:

  • Регулярно чистити фільтри;
  • Не рідше одного разу на два роки (краще на рік) обслужити кондиціонер в сервісній службі;
  • вмикати кондиціонер тільки в діапазоні допустимих температур

Leave a Reply