Сталеві радіатори

Панельні сталеві радіатори.

Сталеві радіатори набирають все більшу популярність в українських забудовників. Яка конструкція приладу? Які є типи? Як вибрати? Нижче про сталеві радіатори – конструкція, типи, переваги та недоліки.

Історія

Сталеві панельні радіатори вперше з’явились в кінці XIX століття. Цьому посприяли нові розробки в технологіях виробництва сталевих листів, зварювання, фарбування. Ринок опалювальних приладів потребував радіаторів з кращими робочими характеристиками, ніж чавунні, і сталеві, нарівні з алюмінієвими, стали альтернативою. Сталеві радіатори почали відвойовувати свою нішу в сегменті опалювального обладнання і сьогодні займають в ній достойне місце.

Технологія виробництва

Виробництво сталевих радіаторів складається з наступних основних операцій:

 • виготовлення заготівок панелей із сталевих листів методом штамповки
 • виготовлення П-подібних конвекторів зі сталі 0,3-0,5мм
 • виробництво панелей шляхом зварювання заготівок роликовою зваркою
 • приварка конвекторів
 • нанесення захисного покриття, фарбування

Виробництво сталевих радіаторів під силу тільки великим корпораціям, як-то VOGEL NOOT, STELRAD, KERMI, PURMO, DE LONGHI, KORADO. Модельний ряд таких виробів налічує сотні, а то й тисячі, найменувань. Для виробництва панельних радіаторів, підтримки на гідному рівні складського запасу, організації дилерської і дистриб’юторської мережі потрібні значні фінансові, матеріальні та людські ресурси.

Фарбування сталевих радіаторів

Серед матеріалів які використовують для виробництва радіаторів опалення, це – чавун, алюміній, нержавійка, мідь, сталь. Остання найменш стійка до корозії. Фарбуванню та захисту сталевих панельних радіаторів виробники приділяють особливу увагу. Більш того, основною причиною виходу з ладу таких опалювальних приладів найчастіше і є неякісне фарбування. Спочатку покриття змінює колір, потім з’являються плями, іржа … Ну а далі нічого цікавого – потрібно міняти радіатор. У виробів низької якості (найчастіше китайських) таке може наступити вже через кілька років.
У фарбуванні стальних радіаторів є два основні етапи:

 • грунтування з наступним термічним отвердінням
 • порошкове фарбування

Загалом, перед тим як купити сталевий панельний радіатор, особливу увагу потрібно звернути на покриття. Особливо з внутрішньої сторони. Фарбувальний шар зсередини та ззаду приладу не повинен відрізнятися від зовнішнього, бо це говорить про недосконалість технології фарбування, недостатній контроль за виробничим циклом.

Переваги та недоліки панельних  сталевих радіаторів

Сталеві радіатори мають цільну конструкцію, тому деякі з їхніх переваг можна розглядати і як недоліки. Парадокс, звичайно, але так воно і є.
Позитивні відгуки сталевих панельних радіаторів в першу чергу викликають:

 • цілісність конструкції
  Панельний радіатор – повністю готове до установки і експлуатації обладнання. У ньому не потрібно, як в алюмінієвих, біметалічних, чавунних радіаторах, додавати / прибирати секції, купувати радіаторні комплекти і кріплення. Навісив на стіну чи поставив на стійки і можна приєднувати труби. При цьому можна навіть не знімати з нього упаковку і не приєднувати до труб зразу. Все це можна зробити і після закінчення оздоблювальних робіт.
  Але цілісність сталевого радіатора можна вважати і недоліком – при протіканні потрібно міняти виріб на новий. У секційних радіаторах можна замінити тільки пошкоджену секцію.
 • естетичний вигляд
  На думку багатьох дизайнерів, сталеві панельні радіатори більш органічно вписуються в вид житлового приміщення. Вони малопримітні, не привертають увагу. А плоскі сталеві панельні радіатори і, взагалі, непомітні. Особливо, якщо вони пофарбовані в колір шпалер або штор. До того ж, опалювальні прилади такого типу випускаються з нижнім підключенням. При такому підключенні дуже легко заховати труби опалення.

Сталевий радіатор з нижнім підключенням.

 • висока тепловіддача
  Сталь має високу теплопровідність, наявність п-подібних конвекторів ставлять сталеві радіатори в лінійку приладів з найкращими робочими характеристиками.
 • економічність
  Цей параметр, в першу чергу, обумовлений малою кількістю теплоносія в опалювальному приладі і високою тепловіддачею. Сталеві панельні радіатори мають низьку інерційність. У комплекті з радіаторним терморегулятором (термоголовкою), такі прилади можуть заощадити до 40% енергоносіїв в порівнянні з менш економічним, наприклад чавунними, радіаторами. Прилади добре вписуються в високоефективні опалювальні системи з конденсаційним котлом, тепловим насосом, пелетним котлом.

До недоліків сталевих радіаторів відносяться:

 • низька корозійна стійкість при недотриманні умов експлуатації
  При правильній експлуатації, якісному теплоносії робота сталевих радіаторів буде радувати не одне десятиліття. Інша справа, наявність в системі повітря, ненормативний показник PH, щорічні зливи теплоносія. При такому режимі роботи краще купити чавунні чи біметалічні батареї опалення.
 • відносно невисока стійкість до гідроударів
  Не люблять сталеві панельні радіатори гідроудари. Зварка все-таки. Для підстраховки, якщо є вірогідність виникнення в системі гідродарів, на вході бажано встановити погашувач. Наприклад, редуктор тиску.
  вимагають підвищеної обережності в транспортуванні
  Будь-яке пошкодження сталевого радіатора при транспортуванні призводить до непридатності всього приладу. У секційних чавунних, біметалічних, сталевих досить просто замінити пошкоджену секцію. Важливо при перевезеннях складувати батареї згідно рекомендацій виробника, користуватись картонними прокладками.

Робочі характеристики

Більшість моделей сталевих радіаторів має наступні робочі характеристики:

 • Робочий тиск – до 10бар
 • Випробувальний тиск – 13 бар
 • Температура теплоносія – до 110 град. С.

Типи радіаторів

Основні типи сталевих панельних радіаторів:

 • Тип 10 – одна панель
 • Тип 11 – одна панель, один ряд конвекторів
 • Тип 21 – дві панелі, два ряди конвекторів
 • Тип 22 – дві панелі, два ряди конвекторів
 • Тип 33 – три панелі, три ряди конвекторів

Сталеві радіатори типи.

панелі можуть бути штампованими і плоскими.

Висота – від 200 мм до 900 мм

Довжина – від 400 мм до 3000 мм.

Найбільш поширені, який завжди є в асортименті продавців – сталеві радіатори 22 типу висотою 500 мм. Менш популярні – типи 11 та 33, ще більш рідкісні – типи 10 та 21.
Деякі компанії виробляють ексклюзивні вертикальні радіатори з шириною 500-600 мм і висотою до 3,0 м.

Радіатори по типу підключення бувають:

 • З боковим підключенням
 • З нижнім підключенням (термостатичний вентиль встановлено)

Ціни та виробники

Найбільш дорогі, але і найякісніші, вироби європейських виробників – STELRAD, VOGEL NOOT, KERMI, PURMO, KORADO. Приблизно на 20-30% дешевше вироби турецьких виробників – TERMOTEKNIK, EMKO, DEMRAD. За більш дешеві радіатори писати я не буду і встановлювати їх не раджу. Собі дорожче.
В останні роки на ринку з’явились українські сталеві радіатори, наприклад, TАTRAMET.
Якщо порівнювати ціну сталевих радіаторів, то можна сказати наступне. Сталевий та алюмінієвий радіатор одного рівня та приблизно однакової теплової потужності будуть зрівнювані по ціні, чавунний та біметалевий такої ж потужності будуть дорожчі.

Сталеві панельні радіатори – хороший вибір. Найбільш доцільно встановлювати такі прилади в системах з автономним опаленням, хоча з кожним роком все більше власників квартир з централізованим опаленням також їх собі встановлюють. І вони чудово працюють.

Коментарі 2

Leave a Reply