Квартирний лічильник тепла. Що це таке та як працює?

Відповідно до нормативних актів індивідуальними приладами обліку використовуваної теплової енергії (квартирними лічильниками тепла) скоро повинні будуть оснащуватися всі багатоквартирні будинки, які вводяться в експлуатацію після будівництва або реконструкції. А для будинків, які пройшли капітальний ремонт, такий захід обов’язкова при наявності технічної можливості.

Квартирний лічильник тепла.

Це свідчить про серйозність намірів держави щодо введення розрахунків за реально витрачену енергію на всіх рівнях її споживання.

Поквартирний облік тепла та лічильники

Поквартирний облік витрат тепла – це можливість реальної економії, стимул встановлювати у себе енергоефективне обладнання, регулювати споживання енергії. У будинках, де вже встановлені квартирні лічильники тепла, витрати на опалення у господарів, зацікавлених в економії, виявилися на 50% нижче, ніж при розрахунках за нормативами. Тобто мова йде про значні суми.

Відразу ж обмовимося: застосувати квартирний теплолічильник можна тільки при горизонтальній розводці системи опалення, з окремим введенням в квартиру. При вертикальній (стояковий) системі опалення знадобляться так звані розподільники тепла, що встановлюються на кожен радіатор.

Теплолічильник є комплексом, що складається з теплообчислювача, первинного перетворювача витрати (витратоміра) і двох датчиків температури.

Теплолічильник – електронний пристрій, який отримує дані від датчиків температури (один з них встановлюється на вході теплоносія в квартиру, другий – на виході) і витратоміра. На підставі їхніх свідчень модуль обчислює кількість спожитої теплоти (або холоду), підсумовує отримані значення з певною періодичністю (годину, добу, місяць), накопичує дані в пам’яті.

Результат розрахунків виводиться на дисплей. У заданий час контрольної дати (день платежу) поточне значення реєструється як кількість теплової енергії, спожитої за місяць.

Вибираючи лічильник тепла, слід віддавати перевагу моделям з енергонезалежною пам’яттю, що забезпечує зберігання даних навіть при тривалій відсутності електроживлення. Термін зберігання в пам’яті помісячних значень витрати тепла у сучасних теплолічильників може становити від 12 до 36 міс.

Крім даних про кількість спожитої теплової енергії, квартирний лічильник зазвичай відображає і зберігає в пам’яті поточні значення витрати теплоносія, температури в прямому і зворотному трубопроводах, перепаду температур в контурі, часу роботи та ін.

Показуються на дисплеї лічильника теплової енергії дані розподіляються по різних рівнях індикації. Зміна рівнів і вибір параметра досягаються натисканням кнопки управління.

Корисна функція теплолічильників з електронними обчислювачами – самодіагностика, що передбачає вивід коду на виявлену несправність і дати її реєстрації на дисплей. Доступ на цей рівень мають фахівці сервісних служб.

Як правило, електроживлення квартирних теплолічильників здійснюється від вбудованої батареї. Терміном служб елемента живлення становить кілька років.

Для автоматичного зчитування показань лічильника тепла і передачі їх в централізовану систему збору та обробки даних прилад повинен мати інтерфейс відповідного протоколу (M-Bus та ін.). Зазвичай він передбачається як опція (щоб покупець не переплачував за відсутності віддаленої диспетчеризації). Вибираючи лічильник потрібно знати, чи не планується організація такої системи в вашому домі.

У складі квартирних лічильників тепла найчастіше застосовуються витратоміри:

  • тахометричні (крильчасті, турбінні)
  • ультразвукові витратоміри

Тахометричні квартирні теплолічильники

Лічильники з тахометричними витратомірами найбільш доступні за ціною при достатній точності. Вони чутливі до якості теплоносія і обов’язково повинні бути захищені фільтром механічного очищення. Крім того, перевагу слід віддавати приладів з немагнітної (імпульсної) передачею сигналу від витратоміра до теплолічильника. В іншому випадку накопичення на магнітній напівмуфті крильчатки феритових частинок призводить до втрати точності вимірювань. Для коректної роботи крильчатого витратоміра досить прямого ділянки довжиною 3Д у (умовний діаметр лічильника) до приладу і 1Д у – після нього.

Ультразвукові квартирні теплолічильники

Ультразвукові витратоміри відрізняються високою точністю, дуже надійні (завдяки відсутності рухомих механічних елементів) і не впливають на гідравлічні характеристики системи. Зазвичай їх установка вимагає щодо довгих прямих ділянок до і після приладів для вирівнювання однорідності потоку теплоносія.

Датчики

Третій елемент, що входить в комплект лічильника теплової енергії, – датчики температури. Ними служать заглибні термоперетворювачі опору з платиновим чутливим елементом. Такі пристрої випускаються з різним номінальним опором чутливого елемента: 100, 500 і 1000 Ом. Чим воно більше, тим менше струм потрібно для живлення датчика. Датчики встановлюються в прямій і зворотній лініях опалювального контуру. Зручно, коли штуцер для одного з них є в корпусі витратоміра. Температурні датчики повинні бути підібраними в пари.

Схема монтажу квартирного лічильника тепла.
Схема монтажу квартирного лічильника тепла.

Встановлювані в нашій країні теплолічильники повинні мати сертифікат на відповідність вимогам нормативів для водяних систем опалення, пройти первинну перевірку. В процесі експлуатації лічильники тепла проходять періодичні перевірки.

При покупці лічильника теплової енергії потрібно звертати увагу на те, чи сертифікований його комплект як єдиний прилад, або він являє собою набір окремих засобів вимірювання. В останньому випадку доведеться проводити і оформляти перевірку кожного елемента окремо.

Стандарт встановлює три класи точності теплолічильників: C, B, A. Вони перераховані в порядку збільшення відносної похибки вимірювань, тобто найбільш точним є прилад класу C, найменш – класу A.

До основних характеристик квартирних теплолічильників відносяться граничні (найменше та найбільше) значення температури і витрати теплоносія, номінальний витрата теплоносія, а також максимально допустимий робочий тиск в обслуговується системі опалення.

Додамо: як правило, витратомір квартирного лічильника теплової енергії монтується в зворотному трубопроводі, де температура теплоносія нижче. Рекомендація за місцем установки приладу містяться в технічній документації на нього. Напрямок руху теплоносія має відповідати зазначеному на корпусі.

Leave a Reply