Радіатор опалення

Один з ключових елементів системи опалення – радіатор. Цей прилад виконує одну з найважливіших функцій – подачу тепла безпосередньо до приміщення. Далі ми розглянемо особливості його конструкції, види, правила підключення та експлуатації.

Радіатор опалення комфорт.

Що таке радіатор опалення?

Радіатор опалення – прилад призначений для нагрівання повітря в приміщенні. Найбільш вірогідно, що слово “радіатор” пішло від слова “радіація” – передача тепла за рахунок випромінення. Часто його також називають “батарея”

Радіатори класифікуються по:

 • матеріалу виготовлення – алюмінієві, сталеві, чавунні, мідні, комбіновані
 • конструкції – панельні, секційні, інше
 • типу джерела тепла – автономні (тенові), проточні (водяні, парові)

Джерело обігріву може бути вмонтоване в середину приладу або бути віддаленим.

Найбільшого поширення набули водяні проточні радіатори опалення. Обігрівачі такого типу працюють наступним чином. Рідкий теплоносій, найчастіше вода, нагрівається газовим, твердопаливним, електричним, рідкопаливним котлом і по трубам подається на радіатор опалення. Гарячий теплоносій затікає в батарею, віддає тепло металевому корпусу, а той, в свою чергу, підігріває повітря в приміщенні. Так працює базова система, але є дуже багато варіантів конструкцій. Наприклад, теплоносій може йти не безпосередньо на радіатори, а накопичуватись в теплоакумуляторі. Потім з акумуляційного бака він забирається по потребі. Наявність в системі теплоакумулятора дозволяє нагрівати теплоносій декількома джерелами. Зокрема, тепловим насосом, геліоколектором, утилізованим теплом підприємств. Водяні радіатори опалення не можуть працювати автономно, вони є частиною системи.

Автономна батарея опалення має всередині нагрівальний елемент. Найчастіше в його якості виступає ТЕН (трубчатий електричний водонагрівач). Прикладом таких виробів є масляний радіатор опалення. Масляний тому що всередині корпус заповнений маслом. Для обігріву приміщення масляній батареї не потрібно зовнішніх впливів. Достатньо просто включити його в розетку.

Масляний радіатор опалення електричний.

Конструкція опалювального радіатора

Загалом, водяний радіатор опалення представляє собою металевий корпус через який протікає теплоносій. Оскільки прилади виготовляються з різних матеріалів, то і конструктивне рішення може бути різним. Розглянемо конструкцію найбільш популярних на сьогодні типів.

Панельні

Панельний радіатор виготовляється з стальних листів. Листи штампуються і зварюються роликовим зварюванням. До панелей точковим зварюванням приєднуються П-образні конвектори. Тип панельного стального радіатора визначається кількістю панелей і рядів конвекторів. Наприклад, тип 22 – 2 панелі, 2 ряди конвекторів. Тип 33 – три ряди панелей і три ряди конвекторів.
Сталева панельна батарея – цільнометалева конструкція.

Сталева панельна батарея в розрізі.

Секційні

Секційні радіатори складаються з окремих секцій. Потрібну потужність приладу набирають компонуванням необхідної кількості секцій. Вони бувають алюмінієві та чавунні. Особливий тип – комбіновані біметалеві – розглядаються нижче. Найбільш поширений спосіб виготовлення секційних нагрівачів – лиття. Рідкий сплав заливають в форму де він охолоджується й твердіє. Після витягання радіатор механічно підчищають, нарізають різьбу. Окремі секції з’єднуються за допомогою сталевих ніпелів (коротка трубка з правою та лівою різьбою з кожної сторони).

Конвектори

Конвектори більше використовувались при Союзі – зараз набагато рідше. Це труби зі сталі або іншого металу (наприклад міді) до яких приварені ребра. Теплоносій проходить по трубі і віддає тепло ребрам. А ті в свою чергу нагрівають повітря в приміщенні. Конвектори одні з найдешевших радіаторів, проте й найменш ефективні.

Трубчаті

Трубчаті батареї виготовляются  методом зварки труб. Такі прилади одночасно використовуються для обігріву та сушіння білизни, рушників і називаються “рушникосушки”.
Трубчаті радіатори радіатори виробляють зі стальних, нержавіючих, мідних, латунних труб. Для підвищення корозійної стійкості та надання більшої привабливості їх можуть фарбувати порошковим способом, хромувати, покривати спеціальними складами.
Найчастіше трубчаті радіатори встановлюють в ванній кімнаті, на кухні. Через високі вимоги до зовнішнього вигляду їх часто називають “дизайн-радіатор”.

Біметалеві

Особливе місце в ряду опалювальних приладів займають біметалеві радіатори. Вони поєднують переваги двох металів – сталі та алюмінія.
Внутрішній сердечник виготовлений з сталевих труб. Ззовні він залитий алюмінієвим сплавом. Візуально біметалевий радіатор не відрізняється від алюмінієвого, але він є набагато надійнішим, стійким до високого тиску, гідроударів, неякісного теплоносія. Існують також моделі у яких сталева трубка ставиться тільки на вертикальний канал, а горизонтальні колектори алюмінієві. Такі вироби називають “напівбіметал”.

Радіатор біметалевий в розрізі.

Матеріал

Для виготовлення радіаторів використовують метали, оскільки їх характеристики найбільше підходять для опалювальних приладів. В основному це алюміній, сталь і чавун. Розглянемо переваги та недоліки кожного з них.

Алюміній

Алюміній має найбільшу теплопровідність з трьох розглядаємих металів, а значить забезпечує найбільшу теплову потужність на одиницю площі. Насправді, для виготовлення алюмінієвих приладів використовується на чистий алюміній, а алюмінієвий сплав. Він містить близько 80-82 відсотки алюмінію, до 12% кремнію та інші метали (мідь, цинк, магній, залізо). Такий склад має добрі ливарні характеристики, достатньо міцний і надійний. Деяка контрафактна продукція виготовляється зі сплаву з вмістом кремнію до 25%. Так виробники знижують ціну. Проте такий радіатор через кілька років може просто розвалитися.

Радіатор опалення алюмінієвий, секціїї покроково.

Недоліком алюмінія є висока вимогливість до водневого показнику Рн. Для алюмінієвих батарей він повинен бути в діапазоні 6,5-8,5. При централізованому опаленні витримати цей показник неможливо.

Сталь

Сталеві радіатори з кожним роком стають все популярнішими. Сталь дещо вступає алюмінію по теплопровідності, зате вона набагато міцніша, добре піддається обробці. Її використовують безпосередньо для виробництва радіаторів або в якості сердечника біметалевого приладу. Панельні сталеві батареї привабливо виглядають, особливо в сучасних дизайнах інтер’єру.
До недоліків сталевих приладів відносять корозію при значному вмісті кисню в теплоносії, появу з часом нальоту на внутрішніх поверхнях. З сталевого радіатора не можна надовго (більше декількох годин) зливати воду, оскільки це приведе до появи нальоту іржі всередині. А вона може й канали закупорити.

Чавун

Чавун використовують для радіаторів опалення дуже давно. З перелічених типів він має найбільшу стійкість до корозії. Вироби радянського періоду типу МС були не привабливими та нагадували “баян”. На поточний час турецькі, чеські, китайські виробники випускають батареї в сучасному дизайні і вони мало вступають іншим секційним типам. Чавунні батареї поставляються тільки прогрунтованими і у продавця можна замовити їх фарбування в потрібний колір.
Чавунні нагрівачі є не надто енергоефективними. У них висока інерційність, тобто вони довго нагріваються і довго остигають. Для системи опалення з термостатичним регулюванням це не дуже добре.

Як вибрати радіатор опалення

При виборі батарей опалення потрібно врахувати декілька важливих моментів. Взагалі, підбір радіаторів потрібно виконувати ще на стадії проектування. Забудовнику потрібно приймати активну участь в підборі таких приладів, оскільки вони стануть частиною інтер’єру в будинку, квартирі. У власника є можливість вибирати між різними типами. Ми не будемо детально описувати підбір, а висвітлимо основні моменти.

При виборі враховується наступне:

 • теплова потужність (розраховується проектувальником)
 • надійність
  Для житла з неякісним теплоносієм і нестабільними параметрами, як ось при централізованому опаленні, краще зупинити свій вибір на чавунних або біметалевих радіаторах. Для автономного опалення, де якість теплоносія контрольована, рекомендуються панельні або алюмінієві прилади. Вони дешевші та енергоефективніші.
 • розміри
  У проектувальника завжди є можливість маніпулювати розмірами батареї. Наприклад, прилад вузький та глибокий може мати таку ж потужність, як і широкий з меншою глибиною. Розміри радіаторів підбираються відповідно до місця розташування, висоти підвіконня і таке інше.
 • вигляд
  Цей критерій є суб’єктивним. Одним більше подобається панельне виконання, другим – секційне.

Перед вибором батарей пропрацюйте це питання, перегляньте інструкції декількох виробників. Це не займе надто багато часу, а радіаторам працювати в вашому будинку, квартирі не менше 7-10 років.

Leave a Reply