Мінеральна вата: надійний матеріал для звуко- і теплоізоляції

Час утеплюватись! Постійне зростання цін на енергоносії веде до позамежного зростання комунальних послуг, які в сьогоднішніх реаліях займають значну частку сімейного бюджету. Найбільш поширені матеріали для утеплення – пінопласт та мінеральная вата. Про особливості і переваги останньої далі.

Мінвата в плитах і в матах.

Що таке мінеральна вата?

Згідно з ДСТУ Б В.2.7-167:2008 мінеральна вата представляє собою тепло- і звукоізоляційний матеріал, який складається з волокон. Волокна можуть бути розташовані хаотично, переважно паралельно поверхні або переважно перпендикулярно поверхні (ламельна мінвата).
Мінеральна вата найчастіше використовується в будівництві та промисловості як теплоізоляційний та звукоізоляційний матеріал. В будівництві нею обшивають стіни, дахи, перекриття та інші будівельні конструкції. В промисловості вона використовується для ізоляції різноманітних установок, енергетичного обладнання, елементів вентиляційних систем і таке інше.
Мінеральну вату виробляють з різної сировини. Найбільш поширені продукти з габро-базальтових гірських порід, доменних шлаків, скляно-кремнієвих розплавів. В якості зв’язуючого можуть виступати фенолформальдегідні смоли. Їх процентний вміст не перевищує 4 %.
Загалом, технологія виробництва мінеральної вати виглядає як перетворення розплаву методами дуття, обертання чи комбінованим в волокна. Орієнтація волокон відповідно до поверхні матеріалу залежить від властивостей сировини та використовуваної технології.

Класифікація мінеральної вати

Згідно стандарту ДСТУ Б В.2.7-167:2008 мінвата класифікується за наступними ознаками:

 • форма та вигляд
 • призначення
 • орієнтація волокон
 • щільність
 • горючість
 • наявність обкладок (для матів)
 • наявність і спосіб прошивки (для матів з обкладкою)

Основні форми випуску мінвати: мати, плити, фасонина. Для утеплення фасадів будівель в основному застосовується плитна форма. Щільність мінераловатних виробів згідно стандарту ДСТУ Б В.2.7-167:2008 знаходиться в діапазоні від 20 кг/м.куб до 225 кг/м.куб. Для будівництва використовується негорюча та вибухонебезпечна вата.

Як вибрати мінвату для утеплення будинку

Вибір утеплювача для утеплення будинку важливе питання. Зазвичай перед забудовником стоїть вибір між пінопластом та мінватою. Що краще вибрати можна взнати з цієї статті. Варто зауважити, що при утепленні вище 8-го поверху вибору вже нема – тільки мінвата.

Утеплення будинку мінватою схема.

Отже, якщо ви вибрали саме мінеральну вату, то на що потрібно звернути увагу?

 1. Сировина
  Для утеплення фасаду найбільше підходить кам’яна вата (англ. rockwool). Вона міцна, пружна, краще ніж інші види працює на розтяг та злом. Кам’яна вата добра тримає форму на протязі всього часу експлуатації.
  Скловата має меншу міцність, її частинки небезпечні і викликають подразнення шкіри та легенів під час монтажу. Також небезпечною в силу своєї природи є і шлаковата. Доменний шлак з якого вона виробляється є канцерогенним, тому для житлового будівництва вона не застосовується.
 2. Щільність
  Для фасадного утеплення найкраще підходить мінвата щільністю 125-150 кг/м.куб.
 3. Товщина
  Повинна розраховуватись спеціалістом. Як рекомендовано в останніх фахових виданнях, товщина зовнішньої теплоізоляції повинна бути не менше 100 мм. Тут економія шкодить загальному результату.
 4. Коефіцієнт теплопровідності
  Цей показник для різних виробників знаходиться в межах 0,032-0,045. Чим він менший, тим меншими будуть втрати тепла при інших рівних умовах.
 5. Паропроникність
  Чим вища паропроникність, тим краще. Стіні легше “дихати”, мінвата швидше втрачає вологу, яка істотно підвищує тепловтрати.
 6. Пожежобезпека
  Тут все зрозуміло – для утеплення будівель використовується тільки негорюча базальтова вата.

Загалом, при виборі такого утеплювача потрібно орієнтуватись на інформацію виробника. Більшість з них вказують в сертифікаті, на упаковці призначення продукту та де його краще застосовувати. Наприклад, мінеральна вата IZOVAT 125 Фасад підходить для утеплення фасаду, перекриття, влаштування “плаваючої підлоги”, ROCKWOOL FRONTROCK MAX E для влаштування утеплення скріпленої теплоізоляції фасадів, каркасних стін, гаражних, підвальних, проїзних перекриттів.

Leave a Reply