Утеплення приватного будинку: пінопласт чи мінвата

Пінопласт чи мінвата, що краще?

Можна придбати суперекономічний конденсаційний котел, циркуляційні насоси з частотним регулюванням, термоголовки на радіатори, програматор та навіть влаштувати віддалене управління системою опалення та водопостачання та та все це буде до “одного місця”, якщо ваш приватний будинок не буде утеплений.
Утеплювати необхідно всі конструкції будинку, через які можуть йти втрати тепла: вікна, двері, стіни, перекриття, підлогу. Взагалі, енергоеффективний будинок починається з енергоаудиту (обстеження будинку з наданням висновку по наявним тепловтратам та способам їх усунення, встановленню сучасного економічного обладнання), продовжується проведенням утеплювальних заходів (встановлення енергоефективних вікон та дверей, утеплення будинку теплоізоляцією) і вже закінчується встановленням сучасного обладнання.
В цій статі ми торкнемося питання “Чим краще утеплити свій приватний будинок? Пінопластом чи мінватою?”. Автор статі вже провів утеплювальні роботи і проробляв ці питання. Хоча мої висновки це виклади рядового споживача та не є “істиною в останній інстанції”. Річ йде про утеплення будинку ззовні способом скріпленої ізоляції (мокрий спосіб).
Отже. Пінопласт чи мінвата? У кожного матеріалу є свої переваги та недоліки.

Ціна

Пінопласт значно дешевше дешевше ніж мінвата. Приблизно в 1,5-2 рази. Власне цим і пояснюється те, що для приватних будинків його використовують значно частіше. Навіть приблизне порівняння на поточний час (початок 2018 року) показує що пінопласт 100 мм коштує 100-120 грн/м.кв, тоді як фасадна мінвата 200-280 грн/м.кв.

Зручність монтажу

Тут я також віддав би перевагу пінопласту. Він більш щільний і твердий. Його достатньо просто брати в руки, різати. Він більш стійкий до механічного впливу. Хоча низька гнучкість в порівнянні з мінватою є недоліком – його важче щільно прикласти до стіни. А якщо до кривизни стіни ще й додати кривизну листів пінопласту (такі доволі часто попадаються), то якість кріплення може значно постраждати. Потрібно щоб площа проклеєного з’єднання листа пінопласту зі стіною складала не менше 60%. В інших технологічних операціях, як то армування, зовнє оштукатурення, фарбування між пінопластом та мінватою різниці немає.

Пінопласт, приклеєний до стіни будинку.

Теплопровідність

Теплопровідність – головна практична характеристика утеплювача. По цьому показнику мінвата і пінопласт подібні. Мінвата – 0,035-0,045 В/м*К, пінопласт – 0,033-0,037 В/м*К. Різниця зовсім незначна, тому з позиції теплопровідності можна вибирати любий з цих матеріалів.

Водопоглинання

Мінвата сильніше вбирає вологу і може ввібрати до 25-30 при потраплянні на неї води. При цьому вона практично повністю втрачає свої теплоізоляційні властивості. Пінопласт гірше вбирає воду, близько 1,5 % за добу. Пінопласт можна рахувати більш стійким до дії води. При влаштуванні теплоізоляції важливо врахувати, щоб на утеплювач не потрапляла вода. Для мінвати це більш критично.

Шкідливість

“Поганий” той виробник, який скаже що його утеплювач шкодить здоров’ю. Всі вони інформують що їх матеріали мають низький вміст шкідливих речовин. В мінваті це зв’язуюча формальдегідна смола, в пінопласті стирол. В любому разі при утепленні приватного будинку матеріал розміщується ззовні і не потрапляє в приміщення.

Паропроникність

Паропроникність це здатність матеріалу пропускати через себе воду в вигляді пару. Мінвата має вищу паропроникність. З такою теплоізоляцією стіни краще “дихають”, в них менша схильність до появи грибку, плісняви и подібне.

Пожаронебезпека

Мінвата не підтримує горіння навіть при наявності відкритого вогню і в протистоянні по цьому показнику з пінопластом виграє однозначно. Саме тому не дозволяється влаштовувати фасадну теплоізоляцію з пінопласту вище 4-го поверху.

Довговічність

Взагалі виробники оперують сроками експлуатації теплоізоляції від 20 років. Хоча якщо подумати логічно, то мінвата буде служити довше оскільки вона вироблена з неорганічних матеріалів (базальтова вата).

Шкода від тварин

В пінопласті та мінваті можуть заводитись гризуни. Пінопласт можуть їсти птиці.

Який можна зробити висновок? Що краще пінопласт чи мінвата? По своїм споживчим характеристикам мінвата більш приваблива – пожаробезпечна, з доброю паропроникністю та довготривалим сроком експлуатації. Проте при її застосуванні дуже важливо врахувати всі норми та захистити її від потрапляння води. Теплоізоляція будинку з пінопласту буде коштувати дешевше.

В Україні присутньо достатньо багато брендів мінеральної вати для утеплення фасадів, як європейських так і вітчизняних. Наприклад, надійний утеплювач оптом від termolife.com.ua. Тепло- та звукоізоляційні матеріали Термолайф виробляються в Україні з 2010 року.

Коментарі 1

Leave a Reply