ООН закликала країни всього світу відмовитися від вугілля

Країни повинні перенести свої інвестиції з вугільної промисловості в поновлювані джерела енергії. Як повідомляє агентство Bloomberg, про це заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Добування вугілля.

“Це також означає припинення фінансування видобутку вугілля всередині країни і за кордоном і поступова відмова від його використання”, – зазначив глава ООН на Міжнародному фінансовому форумі в Пекіні.

Гутерріш нагадав, що в квітні Південна Корея повідомила, що припинить фінансування вугільних електростанцій за кордоном. Він висловив надію, що “міністри з питань клімату G7 і інші лідери візьмуть на себе аналогічні зобов’язання”.

Нагадаємо, що минулого тижня країни “Великої сімки” (Франція, Великобританія, США, Італія, Німеччина, Японія і Канада) вирішили відмовитися від використання вугілля в якості палива. Тим самим вони приведуть свою політику у відповідність із завданнями Паризької угоди по клімату від 2015 року.

Таке рішення було прийнято на зустрічі міністрів екології, клімату і навколишнього середовища країн G7. При цьому в комюніке за підсумками засідання допускаються певні послаблення. Так, під обмеження поки потраплять тільки державні інвестиції у вугільні проекти.

Крім цього, в документі вказується, що країни G7 візьмуть на себе “зобов’язання по значному скороченню шкідливих викидів в атмосферу в 2020-х роках”. У свою чергу, глава політичного відділу Greenpeace Великобританії Ребекка Ньюсом зазначила, що екологи вітають це рішення.

Однак “Великій сімці” потрібно встановити більш суворий графік виконання взятих на себе зобов’язань. “Занадто багато хто з цих обіцянок залишаються невизначеними, в той час як потрібно, щоб вони були конкретними і визначали графік дій”, – додала вона.

Заклик ООН став наслідком прогнозу МЕА?

Раніше Міжнародне енергетичне агентство закликало негайно припинити інвестиції в геологорозвідку і розробку нових родовищ. Таким чином передбачається досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Заклик МЕА відразу піддався жорсткій критиці.

Виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль визнає, що припинення інвестицій матиме “далекосяжні наслідки для всіх країн і видобувних компаній”. У МЕА вважають, що в зв’язку з переходом до вуглецевої нейтральності кількість виробників нафти і газу в світі значно скоротиться.

На ринку залишаться тільки виробники з низькою собівартістю видобутку. Оскільки найнижча собівартість видобутку в країнах ОПЕК, то частка цієї організації на світовому ринку нафти зросте з 37% в даний час до 52% до 2050 року.

У доповіді МЕА наголошується на необхідності скоротити використання викопних видів палива. Але про ціну, яку доведеться заплатити за досягнення вуглецевої нейтральності до встановленого терміну, особливо не згадується.

При цьому платити доведеться західним найбільш розвиненим країнам. Адже найбільші споживачі серед “розвиваються” азіатських країн, таких як Китай і Індія, не мають наміру відмовлятися від використання викопних видів палива.

Більш того, ці дві країни планують нарощувати власний видобуток вугілля, самого “брудного” виду викопного палива. В обох країнах вугілля є основним видом палива, що використовується для генерації електроенергії, споживання якої зростає випереджаючими темпами.

Відразу після публікації доповідь МЕА піддався жорсткій критиці. На думку критиків, Біроль забув з якою метою було створено агентство: досягнення енергетичної безпеки, недопущення дефіциту пропозиції енергоносіїв, насамперед нафти і газу, для забезпечення прискореного економічного розвитку.

У доповіді ігнорується той факт, що нафти і газ продовжують відігравати ключову роль у світовій економіці. Нафта і газ є сировиною для виробництва не тільки моторного та інших видів палива. З цих вуглеводнів виробляються також добрива, полімери та інші продукти нафтогазохімії, без яких неможливе існування сучасного суспільства.

Leave a Reply