Котли на твердому паливі для дачі і заміського будинку

Котел опалювальний твердопаливний
Котел опалювальний твердопаливний

Останнім часом все більше людей прагнуть до заміського життя з чистим повітрям і відсутністю постійного міського шуму. Але для комфортного проживання в будинку обов’язково потрібні тепло, світло, гаряча, холодна вода і каналізація. У більшості випадків заміські будинки і дачі опалюються газом. Однак можливість приєднання до газової магістралі у віддалених районах існує не завжди. У таких випадках оптимальним варіантом буде використання для дачі твердопаливного котла опалення.

Переваги твердопаливних котлів

До основних переваг такого обладнання слід віднести:

 • низьку вартість
 • простоту пристрою і монтажу
 • енергонезалежність
 • високу ремонтопридатність
 • безпечну експлуатацію
 • можливість використання різних видів твердого палива – дров, вугілля, пеллет, торфу, тирси та інших
 • рослинних відходів

Енергонезалежність грає при виборі твердопаливного котла чималу роль, оскільки в українських селах і селах відсутність електроенергії протягом декількох днів – далеко не рідкість.

Користування даним обладнанням в рази безпечніше, ніж експлуатація газового котла, а в тих регіонах, де проблем з дровами немає, так ще й набагато вигідніше. Одного завантаження котла достатньо, щоб обігрівати будинок протягом тижня.

Види твердопаливних котлів

Дане обладнання випускається в різних варіантах. Всі агрегати опалення поділяються на:

 

 • твердопаливні котли тривалого горіння
 • піролізні
 • пелетні

Важливо! Сучасні твердопаливні агрегати при необхідності можна переобладнати на споживання газу або рідкого палива.

Також котли діляться на чавунні і сталеві, енергозалежні і повністю автономні.

Опалювальні агрегати тривалого горіння

Опалювальне обладнання тривалої дії увазі отримання тепла не від відкритого полум’я, а від тліючого палива. Якщо в якості нього використовують дрова, то тривалість їх горіння може становити 12-14 годин. При топці котла вугіллям тепло в систему опалення надходить протягом 2-4 діб без додавання нової порції енергоносія.

Дані пристрої досить довго розігріваються і так само довго остигають. Подача палива в одних видах котлів проводиться ручним способом, в інших ця процедура автоматизована. ККД у таких пристроїв невисокий.

Якщо котел не автоматизовано, то подавати паливо потрібно кожні 3-4 години, що знижує його затребуваність. Але і тут все залежить від правильності монтажу, потужності самого устаткування, від того, наскільки якісно утеплений будинок, і яка температура зовнішнього повітря.

Велику роль відіграє і якість палива. Якщо це дрова, то має значення вид деревини і її вологість. Якщо вугілля, то якість одержуваного тепла залежить від фракції.

Піролізні котли

Дані пристрої відрізняються від попередніх аналогів високим ККД і конструктивними особливостями. У таких агрегатах не тільки відбувається згорання палива. В якості додаткового джерела теплової енергії тут використовується газ, що виділяється в процесі горіння будь-якої речовини. Він проходить в спеціальну топковий камеру, де і спалюється.

Високий ККД забезпечується тим, що при такому процесі згоряння палива залишків практично не залишається. Крім того, подібні пристрої обладнані пальниками вентиляторів, що дозволяє не залежати від правильності побудови димоходу і погодних умов, коли при певному атмосферному тиску тяга може знижуватися.

Паливо для даних пристроїв повинно бути сухим – з рівнем вологості, що не перевищує 20%. В іншому випадку ефективність опалювального агрегату знижується дуже істотно.

Пелетні котли

Дані пристрої поки ще не знайшли широкого застосування в Росії, проте в Західній Європі вони давно заслужили довіру споживачів. За своїми технічними параметрами дані агрегати найбільш функціональні, а по зручності використання наближаються до газових або рідкопаливним опалювальним котлам.

Практично всі операції в цьому пристрої автоматизовані – розпал, подача палива, видалення продуктів згоряння (золи).

Зверніть увагу! Ручна робота полягає лише в періодичному завантаженні бункера паливом – пелетами або гранулами. Це доводиться робити від 2 до 6 разів на місяць залежно від виду палива і його якості, потужності котла, обсягу бункера і температури зовнішнього повітря.

У пелетних опалювальних пристроях передбачено також отримання додаткової теплової енергії за рахунок спалювання попутного газу, який виділяється при згорянні гранул або пеллет.

Інші характеристики твердопаливних пристроїв

Опалювальні агрегати, що працюють на твердому паливі, можуть бути сталевими або чавунними, енергозалежними і автономними. Розглянемо, чим відрізняються одні моделі від інших.

Чавунні котли

Чавунні пристрої більш довговічні і можуть експлуатуватися до 50 років, що обумовлено:

Чавунний опалювальний котел
Чавунний опалювальний котел
 • високою стійкістю чавуну до корозії
 • значною товщиною стінок теплообмінника
 • стійкістю до дії сильного полум’я, одержуваного при спалюванні якісного вугілля, наприклад, коксу
 • високою ремонтопридатністю

Теплообмінник збирається з окремих секцій, які при необхідності легко замінити на нові. Недоліки чавунних агрегатів полягають в тому, що вони дуже чутливі до різких перепадів температури, тому при їх експлуатації не можна допускати різниці температур в теплообміннику більше 20 градусів.

Так що теплоносій на виході і на вході в теплообмінник не повинен сильно відрізнятися по температурі. Це досягається правильним пристроєм всієї системи опалення будинку.

Сталеві котли

У сталевих опалювальних агрегатів термін експлуатації набагато нижче і максимально складає всього 20 років. На довговічність даного пристрою впливає і те, як влаштована система опалення – з природним рухом теплоносія або примусовим.

У першому випадку мається на увазі наявність відкритого розширювального бачка, у другому – закритої герметичної камери розширення.

При відкритому розширювальному баку кисень постійно надходить в теплоносій, і процес корозії в теплообміннику відбувається набагато швидше, ніж при закритій розширювальної камері. Звідси і менша ціна котла опалення, в якому теплообмінник виконаний із сталі.

Енергозалежність

Автономні пристрої ні в якій мірі не залежать від наявності електроенергії. Проте їх можна встановлювати лише тоді, коли система опалення виконана з природним рухом теплоносія.

Важливо! Якщо в системі опалення передбачена примусова циркуляція теплоносія, то відключення електроенергії призводить до зупинки роботи всієї системи, оскільки перестає працювати насос, що подає воду в труби і радіатори.

Крім того, в енергозалежних пристроях вбудовані різні функціональні елементи – вентилятори, що подають повітря в камеру згоряння, і панель управління. Вентилятори необхідні для більш повного згоряння палива, що значно підвищує ККД пристрою.

До енергозалежною відносяться всі піролізні агрегати. Щоб дані котли працювали безперебійно, домовласникові необхідно мати на випадок відключення електричної енергії додатковий її джерело у вигляді бензинового генератора або сонячного колектора.

Опалювальні котли з автоматичним управлінням

Опалювальні котли з автоматичним управлінням
Опалювальні котли з автоматичним управлінням

Щоб зрозуміти принцип роботи даних пристроїв, розглянемо автоматичні твердопаливні котли тривалого горіння на прикладі «углеавтомата».

Цей агрегат працює переважно на вугіллі, але може поглинати та інші тверді види палива – пелети, торф,

дрова і деревні відходи у вигляді тріски, стружки і тирси.

Конструкція пристрою складається з:

 1. бункера
 2. електроприводу
 3. барабанного колосника
 4. зольника
 5. двох робочих камер згоряння
 6. теплообмінника
 7. димососа

З бункера паливо потрапляє на колосник барабанного виду, який працює від електроприводу, встановленого збоку. За допомогою колосника вугілля надходить у першу камеру згоряння, де відбувається його безпосереднє спалювання, і де виділяється основне тепло. Залишки незгорілого палива осідають в зольнику, а гарячі гази надходять в другу камеру згоряння. Тут відбувається нагрів теплообмінника і самого теплоносія.

Вимоги до палива

Для ефективної роботи опалювальних пристроїв можна використовувати:

 • дрова
 • вугілля – бурий, антрацит або кокс
 • пелети
 • пресовані брикети з торфу, вугільної крихти, тирси, стружки та інших рослинних відходів

Багато типів опалювальних агрегатів здатні працювати на декількох видах палива – на газі, мазуті або солярці при заміні пальників.

Для ефективної роботи опалювального обладнання паливо не повинно містити багато вологи. Допустима величина – не більше 20%. Вугілля необхідно просівати, щоб відокремити великі фракції. Вони дають більше тепла, ніж вугільний пил.

Кожен виробник рекомендує певний вид палива для свого обладнання. Недотримання даних рекомендацій може призвести до значного зниження ККД котла.

Висновок

В даний час виробники пропонують величезну кількість різних видів і марок опалювальних агрегатів, що працюють на твердому паливі. При виборі в першу чергу потрібно виходити з площі вашого будинку. Важливо пам’ятати, що на обігрів 10 кв. м площі потрібно 1 кВт потужності котла. А також враховувати наявність та ціну палива. Монтаж самого пристрою потрібно доручати тільки фахівцям, які мають ліцензію на даний вид робіт.

Leave a Reply