Опалення електроенергією: огляд обладнання

З урахуванням постійного зростання ціни енергоресурсів перед практичними людьми виникає завдання вибору найбільш економічного і ефективного типу опалення для свого будинку, квартири. Багато звертають свою увагу на опалення електроенергією.

Більшість компаній, які пропонують обладнання для опалення будинку за допомогою електроенергії, розповідають як це вигідно і наскільки просто реалізується. Скільки в їх словах правди допоможе розібратися ця стаття.

Чим опалювати?

В першу чергу слід зауважити, що варіантів опалення будинку електроенергією досить багато:

  • Електронагрівачі – конвектори, масляні обігрівачі та інфрачервоні обігрівачі;
  • Електричний котел;
  • Тепла підлога і стіни;
  • Опалення за допомогою кондиціонерів і теплових насосів.

Проблеми також виникають при опаленні електрикою. Це:

  • Високе споживання електроенергії – лише деякі системи опалення з використанням електричної енергії вигідніші, ніж газове опалення;
  • Недостатня виділена потужність мережі не дозволяє взяти необхідну потужність з мережі (як чисто технічно, так і відповідно до вашого договору з Обленерго);
  • Недостатня потужність внутрішньої лінії для підключення електронагрівачів – проводка багатьох будинків і квартир просто не розрахована на можливість опалення електрикою;
  • При аваріях на лінії електропередачі ви залишаєтеся без тепла.

Типи обладнання для опалення електроенергією

Конвектори і масляні обігрівачі

Опалення електрикою - масляний обігрівач.

Такі нагрівальні прилади вельми ефективні і мають практично 100% ККД. Конвектори забезпечують високу швидкість нагріву приміщення і безпеку експлуатації, але в них відсутня інерційність – при виключенні вони відразу остигають. Даний тип електричних нагрівачів є одним з найбільш практичних і зручних.
Масляні обігрівачі – головним їх мінусом стає досить довгий нагрів і небезпека перегорання реле терморегуляції. При виході з ладу цього реле, нагрівач не відключить масляний обігрівач через що виникає небезпека загоряння масла.

Опалення квартири електроенергією за допомогою таких нагрівачів реально, але вимагає істотних потужностей електричної мережі та, відповідно, витрати на опалення теж будуть високі.

Інфрачервоні обігрівачі

Інфрачервоні обігрівачі – вельми розрекламований і популярний тип електрообігрівачів, але є до них кілька зауважень.

Інфрачервоний обігрівач на стіні.

Інфрачервоні обігрівачі нагрівають предмети, на які світять, що раціонально тільки у великих приміщеннях, коли немає бажання опалювати весь обсяг, а потрібно нагріти тільки невелику робочу ділянку. Нагрівати повітря в кімнаті вони будуть дуже довго, але якщо ви будете сидіти безпосередньо під ним, вам буде цілком комфортно.

Пожежонебезпека – необхідно дотримуватися дистанції між нагрівачем і легкозаймистими предметами. Не можна залишати на відстані 30-50 см легкозаймисті предмети.

Шкода для здоров’я – багато виробників вказують на те, що такі нагрівачі абсолютно безпечні для людини і навіть не корисні для людини. Але це далеко не так, оскільки існують норми скільки теплового випромінювання може отримати людина за одиницю часу і тривале перебування поблизу такого нагрівача шкідливо для здоров’я людини.

Електрична тепла підлога

На перший погляд теплий електрична тепла підлога для опалення будинку – непоганий і досить комфортний і практичний варіант. На очі не попадаються батареї і нагрівачі, а сама поверхня підлоги тепла, через що по ній приємно ходити босими ногами, а перший погляд одні плюси.

Електрична тепла підлога.

Але головною проблемою стає підлогове покриття – для ефективної тепловіддачі будь-якого теплого статі, він повинен бути покритий матеріалом, який добре проводить і віддає тепло. А для сучасного будинку їх перелік дуже малий.

Ламінат, паркетна дошка, товсті лінолеум, ковролін, паркет – все такі підлогові покриття дуже погано проводять тепло, що зводить ефективність теплої підлоги практично до нуля.

Єдині покриття для підлоги, які будуть ефективні в поєднанні з теплими електричними підлогами це плитка та наливні підлоги. Це призводить до того, що використовувати даний вид опалення можна в досить обмеженій кількості приміщень ванна, кухня, передпокій, коридор і т.д.

Кондиціонери

Хоч на перший погляд кондиціонер не найкращий варіант для опалення будинку, але з сучасними технологіями це далеко не так. Багато компаній випускаю кондиціонери, які розраховані на роботу в умовах нашої зими. Особливо видатні моделі, справляються з морозами навіть в -30 градусів.

Головною перевагою електричного опалення за допомогою кондиціонерів стає висока економічність – у сучасних моделях ККД доходить до 300% і більше, може, на перший погляд і здасться, що це неймовірна цифра, але це дійсно так – 1 кВт електроенергії здатний дати 3 і більше кВт тепла .

Таке високе ККД пояснюється тим, що все, працюють за принципом теплового насоса – грубо кажучи, перекачують тепло з одного місця в інше, за рахунок перетворення холодоагенту в газоподібний стан і подальше його конденсування.

Потрібно зауважити, що така ефективність не абсолютне поняття, оскільки вона безпосередньо залежить від температури повітря на вулиці.

Чим нижче температура за вікном, тим менше ефективність роботи такого опалення електроенергією. Звичайно, ККД в більшості моделей буде вище, ніж 100% навіть при найнижчих температурах при яких вони здатні працювати, але це той момент, який необхідно пам’ятати, вибираючи кондиціонери в якості електричного опалення будинку.

Електричне опалення тепловими насосами

Теплові насоси – їх принцип роботи дуже схожий з кондиціонерами – забираємо тепло з одного місця і відводимо його в інше. Тільки якщо кондиціонери являють собою повітряний тепловий насос, то сучасні теплові насоси можуть бути грунтовими або водяними.

Опалення електрикою - тепловий насос.

Теплообмінник, який буде забирати тепло з навколишнього середовища, поміщається або в великої не замерзає водойму, або кріпиться на певній глибині в землі, де зберігається постійно плюсова температура.

Такі системи хоча і отримали певну популярність, але поки мають досить високу вартість, яка обумовлена ​​як самою конструкцією теплового насоса, так і складними монтажними роботами (монтаж під водою або виїмка значної кількості грунту для монтажу грунтовій системи). Безперечними перевагами грунтових і водяних теплових насосів для опалення електрикою є їх високий ККД і стабільність на відміну від повітряних теплових насосів. Що дозволяє за досить короткий період часу досягти окупності такої системи опалення.

Електричне опалення електрокотлом

Досить поширений варіант опалення будинку, головною перевагою такого методу стає можливість використання старої системи опалення – електричний котел просто замінює собою газовий. Фактично такий котел за принципом роботи схожий з бойлером, ефективність перетворення електроенергії практично 100%. Плюсами такої системи стане простота монтажу і відсутність необхідності періодичної чистки.

У скільки обійдеться опалення електроенергією

Скільки коштує опалення будинку електрикою, це дуже важливий і цікавий питання. Згідно нашій кліматичній зоні, для ефективного опалення 1 квадратного метра приміщення знадобиться приблизно 100 ватт тепла в годину.

Відповідно 1 кіловатний конвектор, масляний обігрівач, електричний котел і тепла підлога здатні обігріти 10 м2. Дуже важливим параметром стає теплоізоляція вашого будинку або квартири. В ідеальних умовах при невеликих морозах кондиціонер здатний обігріти 30 м2 витративши 1 кВт електроенергії, природно при подальшому зниженні температури ефективність буде падати.

Насправді опалення електрикою досить дороге задоволення і поки опалення магістральним газом виходить дешевше. Але не варто забувати, що на даний момент ми спостерігаємо стійке подорожчання газу і, хоча електрику теж дорожчає, за темпами наздогнати газ воно поки що не може. Також не варто забувати по регіони, в яких немає підведення магістрального газу, там опалення будинку електрикою в якості основного стане відмінним варіантом.

Якщо виражати вартість утеплення в цифрах, то 1 м3 газу (при стабільному тиску в мережі і ККД котла 90-98%) дасть нам від 8 до 8,7 кВт тепла, на сьогоднішній день (2016 рік ) 1 м3 газу вам обійдеться в 6,99 грн. Тобто 1 кВт тепла отриманого за рахунок газу обійдеться приблизно в 80 коп.

Що стосується електроенергії, то  1 кВт електроенергії буде давати 1 кВт тепла (при використанні конвекторів, масляних обігрівачів електрокотлів, теплих підлог). При опаленні електрикою 1 кВт тепла обійдеться в 1,68 грн. Слід враховувати, що на даний момент передбачені пільги для населення, яке опалює свої будинки електрикою.

Використовувати кондиціонер для опалення в холодну погоду і при невеликих морозах стає досить вигідно завдяки високому ККД і швидкому прогріванню приміщення, а за ціною витрати будуть сумірні з опаленням газом. Найбільш оптимальним вибором стане опалення кондиціонерами в невеликі холоду і перемикання на газове опалення при настанні сильних морозів.

Leave a Reply