Осушувачі повітря

Надмірна вологість в приміщенні може спровокувати цілий ряд негативних наслідків, в тому числі: поширення хвороботворних бактерій, поява цвілі і освіта грибків. Вологість повітря в атмосфері деяких спеціалізованих приміщень (басейни, склади, сховища та ін.) регламентується відповідними нормативними документами. Домогтися необхідних значень цього показника і попередити несприятливі наслідки його перевищення дозволяють такі прилади, як осушувачі повітря.

Типи осушувачів повітря

Басейн - інтерєр.

Побутові осушувачі повітря застосовуються в квартирах, будинках, приватних басейнах, гаражах, підвалах і домашніх бібліотеках.

Напівпромислові установки використовуються в офісах, книжкових магазинах, музичних залах, пральнях, сушарках, складських приміщеннях. Разом з тим вони актуальні при проведенні будівельних та оздоблювальних робіт з впровадженням «мокрих» процесів.

Промислові осушувачі застосовуються на великих складах, виробничих і торгових об’єктах, будівельних майданчиках.

За принципом роботи поділяють три типи осушувачів повітря:

  • адсорбційні
  • асиміляційні
  • конденсаційні.

Адсорбційні

В адсорбційних осушувачах вода видаляється з повітря при пропусканні його через адсорбент. В якості адсорбенту може виступати силікагель або інші високогігроскопічні речовини – цеоліт, молекулярні сита, активований алюміній. У багатьох адсорбційних осушувачах основним елементом конструкції є ротор з пористою структурою, який і заправляється адсорбуючим матеріалом. На цей ротор, вірніше на його частину, подається потік перезволоженого повітря, з якого адсорбент вбирає вологу. Потім це повітря проходить через очисний фільтр і подається назад в приміщення. В іншій частині ротора відбувається регенерація адсорбенту потоком осушеного повітря. Відповідно адсорбційні осушувачі розрізняються за типом регенерації: холодна – через ротор пропускається стиснене повітря; гаряча – використовується попередній підігрів; гарячої вакуумної – під тиском нижче атмосферного.

Принципова схема роботи адсорбційного осушувача повітря

Залежно від сфери застосування осушувачі адсорбційного типу бувають побутові і промислові. Побутові – рекомендуються для об’єктів, розташованих поблизу водойм або в місцях, де зазвичай є надлишкова вологість. Вони мобільні, мають компактні розміри, знижений рівень шуму і параметри вологовидалення 12-20 л/добу. Застосовуються адсорбційні осушувачі повітря не тільки в побутовій сфері, а також у медицині, фармакології, хімічній промисловості, виробництві електроніки, для осушення повітря у складських і промислових приміщеннях, холодильних камерах і приміщеннях з низькою температурою повітря. До головних переваг адсорбційних осушувачів відноситься можливість роботи в діапазоні температур від -20 до + 40 º с і при вологості повітря 2% -100%.

Продуктивність промислових моделей досягає декількох тисяч літрів вологи в добу.

Для великих виробництв і пневматичних ліній застосовуються осушувачі адсорбційного типу, основу конструкції складають дві колони (ресиверів), заповнені адсорбуючим матеріалом, через них по черзі пропускається стиснене повітря (рис. 2). По мірі його осушення при проходженні через колону адсорбент насичується вологою і вимагає регенерації. Тоді система управління осушувача направляє осушуване повітря через другу колону, а в першій колоні паралельно здійснюється регенерація адсорбенту, для якої використовується частина осушеного повітря, що виходить з другої колони.

Принципова схема адсорбційного осушувача повітря з двома ресиверами

Для уловлювання твердих частинок адсорбенту, які містяться в потоці стислого повітря на виході з колон, або на виході з ротора, встановлюється фільтр тонкого очищення, що затримує частинки розміром понад 1 мкм.

Асиміляційні

Асиміляційні осушувач можна назвати класичною системою вентиляції. Вологе повітря з приміщення видаляється, а на його місце надходить сухе повітря з вулиці. Часто вентиляцію поєднують з канальним осушувачем конденсаційного типу, тобто вбудовують додаткову секцію в систему вентиляції. У цьому випадку повітря буде сухою і «свіжий».

Конденсаційні

У побутовій сфері найбільшого поширення отримали конденсаційні осушувачі повітря, в конструкції яких реалізується принцип конденсації вологи на поверхні з температурою нижче точки роси утворюється конденсат. Для цього застосовуються теплообмінники, які обдуваються повітрям з осушуваного приміщення. Для охолодження теплообмінників використовують компресори.

За принципом дії осушувач повітря близький до віконного моноблочного кондиціонера. Тільки установленим не в отворі вікна, а всередині приміщення. З точки зору термодинаміки робота цих приладів описується циклом Карно для холодильної машини. Робочим тілом і осушувача, і кондиціонера є фреон.

Принциповою відмінністю є те, що в моноблоці кондиціонера різними шляхами циркулюють два незалежних потоку повітря – один проходить через випарник і охолоджується, інший проходить через конденсатор і нагрівається. При установці в отворі вікна моноблочний кондиціонер таким чином «перекачує» тепло з приміщення на вулицю. В осушувачі ж один і той же повітряний потік, що нагнітається з атмосфери осушуваного приміщення, послідовно проходить через теплообмінники випарника і конденсатора. Продуктивність такого приладу по осушенню значно вище.

Схема роботи конденсаційного осушувача повітря

Основний недолік конденсаційного осушувача повітря – неможливість роботи при низьких температурах і шум від працюючого компресора. Крім того, ці прилади мають потребу в регулярному обслуговуванні.

Конденсаційні осушувачі повітря виробляються мобільними і канальними.

Побутові мобільні моделі таких осушувачів зовні схожі на мобільні моноблочні кондиціонери, з тією лише різницею, що у них немає гофрованої труби для видалення гарячого повітря на вулицю. Вони навпаки подають в приміщення тепле осушене повітря. Відрізняються ергономічним дизайном, який дозволяє встановлювати їх в квартирі або заміському будинку. Для збору конденсату осушувач укомплектований знімним бачком, при наповненні якого загоряється сигнальний індикатор. Продуктивність такого обладнання не перевищує 30 л на добу, але для осушення стандартної квартири цього цілком достатньо.

Більш потужні мобільні моделі в колонному виконанні встановлюються для осушення повітря в приміщеннях басейнів. Основний їх недолік – підвищений рівень шуму із-за невеликого розміру вихідного отвору. Конденсат видаляється самопливом в дренажний отвір.

Також в басейнах застосовуються мобільні побутові осушувачі і в настінному виконанні. Вони кріпляться на стіні і мають два ряди отворів – через нижній ряд повітря засмоктується, а зверху виходить вже осушене. Продуктивність таких приладів варіюється в межах від 30 до 300 л в добу. Конденсат видаляється в систему каналізації. Якщо потрібно підвищити продуктивність, то встановлюється декілька подібних осушувачів, рівномірно розташовуючи їх по приміщенню.

Промислові мобільні агрегати застосовуються для осушення будівельних об’єктів або в разі технічної аварії, і характеризуються високою продуктивністю.

Канальні осушувачі вельми надійні і представляють з себе блок осушення з приєднувальними отворами для повітроводів. Сам моноблок такого агрегату встановлюється в ніші або в окремому технічному приміщенні. Так як компресор винесений за межі обслуговуваного приміщення, то низький рівень шуму. Канальні осушувачі можуть бути суміщені з загально-обмінною вентиляцією або мати окремі повітроводи для забору та подачі повітря. Такий тип осушувачів має високу продуктивність – від 100 літрів до кількох кубометрів конденсату на добу. Застосовується в громадських басейнах, фітнес-центрах, критих аквапарків.

Сучасні моделі осушувачів з електронним управлінням дозволяють швидко вибрати і налаштувати потрібний режим роботи. Дистанційне керування зручно при використанні потужних пристроїв в офісі або на промисловому майданчику.

Leave a Reply