Повітряне опалення заміського будинку

Піч Булерьян
Піч Булерьян

Що таке «повітряне опалення»?

Повітряним називається опалення, в якому в якості теплоносія використовується повітря. Найпростішим і поширеним прикладом повітряного опалення є електричний або газовий конвектор, в якому повітря нагрівається в теплообміннику, а потім за допомогою вбудованого в прилад вентилятора переміщається по приміщенню, забезпечуючи його рівномірний прогрів.

Як правило, для кожного приміщення встановлюється окремий конвектор. Іноді за допомогою одного приладу опалюють два суміжних приміщення.

Також до повітряного опалення слід віднести популярну серед дачників і власників заміських будинків піч «булерьян», в якій потоки холодного повітря рухаються вздовж нагрітого корпусу печі та всередині вварених труб , нагріваються, а потім переносять отриману теплову енергію в опалювальне простір.

За допомогою печі «булерьян» можна опалювати кілька приміщень. Для цього достатньо до патрубків з гарячим повітрям приєднати повітроводи, наприклад, з гофрованого алюмінію або з жерсті і направити по них потоки гарячого повітря по всьому будинку. Таке опалення з успіхом використовується для заміських будинків і дач.

У ній використовуються тільки повітроводи, які подають теплоносій (нагріте повітря). Зворотного повернення повітря до печі немає, що знижує ефективність опалювальної системи.

Більш продуктивної і ефективної є система повітряного опалення, аналогічна системі водяного опалення та складається з подавальних і зворотних повітропроводів. Така система повітряного опалення по ефективності і надійності не тільки не поступається водяному опаленню, але й перевершує його.

 

Основні переваги повітряного опалення

 • Системі повітряного опалення не страшне розморожування і протікання
 • Опалювальну систему можна використовувати при необхідності, що особливо важливо для дач і заміських будинків. Її можна відключати на будь-який час, а потім запускати знову. При цьому не потрібні ніякі пуско-налагоджувальні роботи та заходи.
 • Система опалення повітрям має низьку інерцію і швидко прогрівається. Для приміщень будь-якої площі достатньо 40-60 хвилин для підняття рівня температури від -10 до +20 С і створення комфортних умов в приміщенні
 • Повітряне опалення забезпечує рівномірний прогрів приміщення
 • У повітряній системі опалення може використовуватися будь-яке джерело теплової енергії, що працює на будь-якому виді палива, у тому числі і сонячні колектори та теплові насоси.
 • Системою повітряного опалення легко керувати, відкриваючи й закриваючи заслінку на повітроводі
 • Роботу системи можна автоматизувати
 • Систему повітряного опалення легко монтувати, використовуючи для цього повітроводи. При цьому не потрібна запірна арматура, радіатори опалення і герметичні з’єднання елементів опалювальної системи
 • Система повітряного опалення дешевше системи водяного опалення, яка має таку ж теплову потужність
 • У повітряному опаленні може бути передбачена функція очищення і зволоження повітря (у водяному опаленні про це можна тільки мріяти)

Слід зазначити, що повітряне опалення користується величезною популярністю в США і в Європі, а в Канаді, з її складними кліматичними умовами, воно є пріоритетним.

 

Як влаштована система повітряного опалення?

Система повітряного опалення складається з декількох основних елементів:

 • Опалювального агрегату
 • Вентилятора
 •  Повітроводів подачі
 • Зворотнього воздуховода
 • Системи автоматичного контролю
 • Фільтра для очищення повітря
 • Пристроїв для подачі повітря в приміщення

Опалювальний агрегат може бути будь-яким. Його вибір залежить від цін на енергоносій і його доступність. Опалювальний агрегат використовується для нагріву теплообмінника, через який за допомогою вентилятора прокачується чи самотоком проходить повітря. Для підвищення ефективності системи теплообмінник може бути вбудований у вхідний повітропровід.

Нагріте повітря пропускається через фільтр, в якому з нього віддаляється пил. Процес може супроводжуватися зволоженням повітряного потоку.

Повітря по воздуховоду подається в опалювальні приміщення і надходить у них через отвори, розташовані в підлозі або в стінах в безпосередній близькості до поверхні підлоги. При такому розташуванні найбільш гаряче повітря виявляється не вгорі кімнати, як це буває в системах з водяним опаленням, а внизу приміщення, що створює більш комфортні умови.

Піднімаючись вгору, повітря охолоджується і під стелею його температура виявляється мінімальною. Вгорі приміщення розташовані входи в зворотні повітроводи, в яких створюється розрідження, що забезпечує засмоктування відпрацьованого повітря і його подачу в теплообмінник. Процес повторюється.

Регулювати подачу нагрітого повітря в приміщення можна за допомогою поворотної заслінки, а також змінюючи швидкості обертання вентилятора і тим самим змінюючи швидкість руху повітряного потоку. Зазвичай для систем повітряного опалення використовують вентилятори з трьома і більше швидкостями обертання або частотним регулюванням.

 

Як влаштувати систему повітряного опалення?

До патрубкам з гарячим повітрям приєднати повітроводи
До патрубкам з гарячим повітрям приєднати повітроводи

Оптимальним варіантом для влаштування системи повітряного опалення є вибір її для обігріву будинку на стадії проектування. При цьому можна заздалегідь передбачити прокладку повітропроводів і їх розташування, що значною мірою спрощує всі монтажні роботи.
Якщо будинок вже побудований, повітроводи можна розташувати під поверхнею натяжної або підвісної стелі, за гіпсокартоном, а також уздовж стін, у верхній їх частині. При цьому повітропровід подачі для другого поверху розташовується під стелею першого поверху, поруч із зворотнім повітропроводом.

Кілька слів про недоліки

Основним недоліком систем повітряного опалення є високий рівень шуму, створюваний рухомими потоками повітря. Зменшити його можна використовуючи низьку швидкість подачі повітря, рівну 2-3 м / с. Також знизити рівень шуму допоможе ізоляція повітроводів за допомогою різних теплоізоляційних і звукопоглинальних матеріалів.

Багато фірм пропонують системи повітряного опалення, в яких рівень шуму практично зведений до нуля, а ефективність самої системи складає 95-97%.

Ще одним недоліком повітряного опалення є його залежність від наявності електричної енергії, за відсутності якої вентилятор не буде працювати, що призведе до зупинки опалювальної системи. Зрозуміло, що в районах з перебоями в подачі електрики для заміського будинку необхідно передбачати установку альтернативного теплового агрегату.

Leave a Reply