Регулювальні вентилі й крани для батарей опалення

Кран для батареї опалення
Кран для батареї опалення

Щоб батареї нормально функціонували, використовується спеціальна запірна арматура – крани радіаторні. Вона дозволяє регулювати протік теплоносія через прилад, збільшуючи або зменшуючи його обсяг. Від правильного вибору подібного технічного вузла багато в чому залежить ефективність опалення. Важливо придбати надійний регулюючий прилад. Для вирішення таких завдань використовується термостатичний або ручний кран (вентиль) для радіатора. У продажу він представлений в різних модифікаціях.

Який вентиль краще вибрати? Наші поради далі.

Різновиди приладу

Здавалося б, немає нічого складного в тому, щоб піти і вибрати якісний кран для батареї. Але не все так просто, як здається на перший погляд. Адже в сантехнічному магазині покупцеві запропонують відразу кілька різновидів запірного механізму. Яка з них краще? Відповісти однозначно на це питання складно. А все тому, що у кожного пристрою своє призначення і своя сфера використання.

Наприклад, кульові крани мають одну відмінну рису. Вона полягає в тому, що їх можна використовувати тільки в одному положенні. Він може бути повністю відкритий або закритий. Тому такий клапан не зможе забезпечити середню прохідність теплоносія. Адже половинчасте регулювання неможливе.

Через це такі запірні механізми встановлюються в основному на трубопроводах. Для радіаторів вони мало підходять. Зате їх конструкція добре справляється з навантаженням, пов’язаної з високим тиском усередині трубопроводу. Кульові крани довговічні, надійні у використанні і дуже міцні.

Для радіаторів необхідно купувати муфтові вентильні крани. Ці запірні механізми називаються так тому, що мають по краях різьблення. Воно забезпечує надійну фіксацію клапана на батареї.

Муфтові крани представлені у великому асортименті. Вони відрізняються один від одного тим, що здатні пропускати через свій механізм рідину певної щільності. І при покупці моделі необхідно враховувати цю обставину. Як правило, всі технічні характеристики чітко прописані в паспорті виробу.

Які ще крани підійдуть для радіаторів?

Коли відбувається монтаж радіаторів, закономірно виникає питання, який регулювальний вентиль краще вибрати. Фахівці рекомендують віддавати перевагу звичайним вентильним запірним механізмам. Але не потрібно забувати про те, що кожен радіатор повинен бути забезпечений ще одним елементом – голчастим краном, відомим і як кран Маєвського. Що це за пристрій?

Зазвичай подібний сантехнічний прилад використовується для того, щоб спускати з батареї повітря. Теплоносій в центральній мережі завжди циркулює нерівномірно. Разом з гарячою водою в систему потрапляє повітря. Він формує бульбашки, і якщо тиск теплоносія падає, в місцях його особливо низькій швидкості утворюється повітряна пробка, різко знижує ефективність опалення. Усунути її як раз і допомагає вентиль Маєвського. Його монтують у верхній частині радіатора.

Як працює такий регулювальний кран?

Його центральним механізмом є голчастий клапан. Цей вузол можна переміщати, використовуючи ключ або запірний гвинт. Він має чотиригранну головку, яка легко вставляється в існуючі пази. Якщо ключа під рукою немає, замість нього може бути використана викрутка.

Встановлюється вентиль з протилежного боку від вхідного отвору для теплоносія. Повітря, що накопичився всередині системи, піднімається і збирається в самій верхній точці радіатора, де встановлений регулювальний кран. Якщо в системі є кран Маєвського, повітряну пробку легко можна видалити, відкривши голчастий клапан. Його просто повертають на кілька поворотів проти годинникової стрілки, щоб з’явилося характерне шипіння. Як тільки воно припиниться, вентиль завертають назад і щільно закривають кран.

Повітря вийде назовні через спеціальний отвір. Воно може перебувати або в пластиковій прокладці, або в самому латунном корпусі. Обидва різновиди служать однаково надійно і справно. Однак якщо якість теплоносія залишає бажати кращого, що описується отвір дуже швидко забивається. Тому фахівці рекомендують періодично протикати його звичайною швейною голкою. Робити це можна тільки при закритому вентилі.

Зверніть увагу! Якщо в системі опалення встановлений циркуляційний насос, то перед описуваної процедурою його доцільно вимкнути, почекати кілька хвилин і тільки потім включати кран Маєвського. Якщо цього не зробити, повітряну пробку видалити не вдасться. Просто повітря не встигне зібратися вгорі радіаторів.

При включеному насосному обладнанні стравити повітряну пробку не вийде. Під тиском через вентиль може политись вода, і буде важко уникнути потопу.

Автоматика на службі людині

Виробники весь час прагнуть удосконалювати свої вироби і пропонують споживачам запірні механізми нового покоління. Звичайний регулювальний кран Маєвського не став винятком. Його допрацювали і забезпечили найпростішої автоматизованою системою.

Виглядає нове ноу-хау, як звичайний кран, який встановлюється на радіатор. Та й принцип роботи запірного механізму залишився тим же. Але якщо у верхній частині радіатора скупчується повітря, спеціальний голчастий поплавок опускається, клапан відкривається, і повітря самостійно видаляється без участі людини. Дуже зручно, чи не так? Не треба брати в руки викрутку і не потрібно постійно стежити за станом радіаторів. Поставив кран і забув про нього.

Але вхідний отвір для ключа і викрутки в такому сантехнічних приладів все одно передбачено. Випадки бувають різними, і іноді доводиться діяти по-старому, видаляючи повітря вручну.

Де можна встановлювати кран Маєвського?

Як правило, описується пристрій легко встановлюється на всі сучасні види радіаторів. Але споживачі бажають знати, чи можна користуватися таким запірним механізмом, коли в наявності є тільки чавунні батареї.

Автоматичну версію використовувати в цьому випадку не можна. Адже чавунні стінки, хоч з часом і не іржавіють, але всередині

Регулятор автоматичного типу
Регулятор автоматичного типу

постійно обсипаються і покриваються слизом. Від цього теплоносій стає дуже брудним.

Центральна система не забезпечена фільтрами очищення, а для підтримки необхідної температури в воду комунальники додають хімічні речовини, які теж погіршують якість гарячої води. Автоматика при такому розкладі дуже швидко виходить з ладу. Щомісяця доведеться знімати кран Маєвського і чистити його, відкриваючи повітряний отвір. Заняття це дуже стомлююче, тому мета не виправдовує очікувань.

І ще один важливий момент! Радіатори, підключені до центральної системи опалення, частенько під час сезону простоюють. У цей час у них накопичується велика кількість повітря. У описуваного сантехнічного приладу отвір, через який спускається повітря, складає всього 2 мм. Тому після вторинного підключення повітря з системи через такий маленький канал можна спускати годинами.

Тому кран Маєвського має сенс використовувати тільки при складанні автономного опалення. На чавунний радіатор, підключений до центральної системи, краще поставити латунні кульові крани. Вони здатні витримати складні умови експлуатації. Лабораторні випробування показали, що латунні вентилі спокійно витримують гідравлічні удари до 15 атмосфер.

Зверніть увагу! У продажу можна знайти вітчизняні крани для чавунних батарей. Вони теж мають корпус, виконаний з латуні. Такі прилади спокійно витримують дуже високі температури, тому їх можна використовувати навіть при складанні парової системи опалення.

Корисна інформація для тих, хто хоче вибрати універсальне запірний пристрій

Вибираючи кран для батареї опалення, важливо звертати увагу на матеріал, з якого він виготовлений. Запірний пристрій працює в максимально агресивному середовищі. Воно постійно перебуває у воді, піддається впливу високих температур і гідравлічних ударів. Тому важливо, щоб матеріал міг витримати всі ці негативні фактори.

Найчастіше крани для радіаторів виготовляють із сплавів. Більшість моделей виконано з латуні. Це дуже міцний метал, який не боїться корозії. Але для ще більшої міцності латунь зверху покривається захисним металевим складом. Це найкращий варіант для використання в системі опалення.

Іноді замість латунних кранів продавці можуть підсунути їх підробку – сілумінові регулювальні вентилі, які зовні, як дві краплі води, схожі на оригінальні моделі.

Через рік експлуатації нерідко трапляються поломки, здатні привести до комунальних аварій. Адже зсередини силумін дуже швидко іржавіє, і корозія моментально роз’їдає корпус, робить його стінки дуже тонкими. Тому гідроудар легко розриває запірний пристрій. Навіть якщо цього не відбувається, нерідкі випадки, коли при простому відкриття або закриття крана він просто залишається в руках людини, відвалилися від основи. Якщо в цей час всередині батареї є гаряча вода, обов’язково виникнуть опіки. Тому остерігайтеся підробки!

Узагальнення

Отже, кран для опалювальної батареї повинен бути обов’язково зроблений з латуні – тільки цей сплав легко переносить високі температури і гідравлічні удари. Краще вибирати запірні механізми, які мають високі гарантійні терміни і демонструють підвищену герметичність. Встановлювати такий кран можна і в горизонтальному, і у вертикальному положенні.

Leave a Reply