Циркуляційний насос для опалення

Циркуляційний насос з сухим ротором Wilo
Циркуляційний насос з сухим ротором Wilo

Люди, що живуть в міських квартирах, рідко замислюються про те, яким чином вода надходить у систему опалення, і за рахунок чого відбувається її рух по трубах і батареям. Адже всі комунальні послуги є централізованими. Жителі приватних будинків про це знають багато чого і не з чуток. Їхні житла опалюються автономними системами за допомогою різних пристроїв, що працюють на газі, електриці, твердому або рідкому паливі. А рух води або іншого виду теплоносія в таких установках здійснюється за рахунок циркуляційних насосів для опалення. Їх встановлюють окремо або в складі котлів. Давайте детально розглянемо види та конструкцію агрегатів, а також критерії їх вибору.

Використання насосів для циркуляції теплоносія

Масове використання газових і електричних котлів опалення почалося не так давно. І перші газові пристрої працювали без циркуляційних насосів. У них вода рухалася самопливом за рахунок різної густини гарячого та холодного теплоносія.

Гаряча рідина легше холодної і піднімається вгору. При цьому вона розширюється в обсязі, а її надлишки приймає в себе розширювальний бачок. Зазвичай його встановлювали в горищному неопалюваному приміщенні, що зобов’язувало домовласника утеплювати цей пристрій, щоб не заморозити воду в ньому.

Щоб в будинку стало тепло, необхідно було точно укладати труби під певним ухилом. Якщо зварювальник був не дуже високої кваліфікації, то рух води був повільним, а в кімнатах будинку температура не доходила до комфортної.

Система опалення, де рух теплоносія здійснювалося природним шляхом, дозволяла обігрівати будинки невеликої площі – до 100 кв.м, а про опалення другого поверху і мови не могло бути.

Щоб хоч якось поліпшити обігрів свого житла, домовласник змушений був встановлювати циркуляційний насос на зворотню трубу, що йде до котла. Тоді ставало набагато тепліше, бо гаряча вода рівномірно просувалася по трубах і батареях, зігріваючи приміщення будинку. Коштувало це чималих грошей, до того ж треба було ще знайти хорошого фахівця.

Сучасні опалювальні котли вже мають у своєму складі циркуляційний насос, пульт управління пристроєм і багато інших елементів. Вони полегшують експлуатацію агрегату і крім опалювальної функції ще підігрівають воду для побутових потреб. А автоматика забезпечує підтримку заданої температури в будинку.

Переваги використання циркуляційних насосів в системах опалення

Вони очевидні і для фахівців, і для власників приватних будинків:

 • нагрів труб і радіаторів опалення відбувається набагато швидше
 • поліпшується тепловіддача опалювальної системи
 • з’являється можливість змінювати температуру в будинку за своїм бажанням
 • при тимчасовій відсутності мешканців можна встановити менший рівень температури, який приведе до зниження витрат на енергоносії
 • система опалення з циркуляційним насосом значно легше піддається керуванню

Типи насосів для циркуляції теплоносія

Сучасний ринок пропонує насоси різних модифікацій, конструктивних особливостей і потужності. Їх класифікація досить обширна і складна, тому зупинимося на двох типах пристроїв, які найбільш часто застосовуються в опалювальних системах приватних будинків.

Типи насосів:

 • Пристрій з мокрим ротором.
 • Насос з сухим ротором.

Ця класифікація умовна, проте вона дає повне уявлення про особливості агрегатів для перекачування теплоносія в опалювальній системі.

Насос – це, насамперед, електродвигун, який складається з наступних частин:

 • Статор – нерухома частина, всередині якої розміщені обмотки з мідного дроту. Він має міцний корпус з металу і надійно закріплений на якій-небудь підставі.
 • Ротор – рухома частина, що знаходиться всередині статора. Він розміщується на підшипниках, що зменшують тертя при обертанні. Всередині ротора також є обмотки з провідників, а на одному кінці закріплена крильчатка, яка при обертанні створює переміщення рідини. Так відбувається циркуляція води або іншого теплоносія в опалювальній системі.

При включенні електричного струму в обмотках виникає електрорушійна сила (ЕРС), за допомогою якої і відбувається обертання ротора з крильчаткою.

Насос з мокрим ротором

В такому пристрої ротор знаходиться у воді. Щоб не було замикання провідників обмотки, він відділений від статора надійним корпусом з нержавіючої сталі. Це забезпечує охолодження самого насоса.

Переваги даної конструкції:

 • простота
 • відносна дешевизна
 • невеликий рівень шуму
 • можливість видалення повітря з системи опалення

До недоліку належить низький коефіцієнт корисної дії (ККД) – близько 50%. Основне застосування насосів з мокрим ротором – забезпечення циркуляції невеликого об’єму рідини, що підходить для невеликих заміських будинків, коттеджів, об’єктів.

Насос з сухим ротором

Цей циркуляційний насос на опалення великих будівель підходить краще. У пристроях ротор не знаходиться у воді, тому двигун не контактує з теплоносієм. Необхідний рівень герметичності забезпечується надійним ущільненням, яке оберігає двигун від попадання води. Ущільнювальне з’єднання може бути ковзаючого типу або ставиться звичайний гумовий сальник.

Переваги сухого ротора:

 • Можливість циркуляції значної кількості теплоносія. Для великих житлових будинків і будівель виробничого призначення подібні насоси найбільш прийнятні.
 • Можливість створення конструкцій вертикального або горизонтального розташування.

Недоліки:

 • великий рівень шумів
 • часте обслуговування та необхідність мастила елементів ущільнювачів

Як вибрати циркуляційний насос для опалення

Що потрібно враховувати при виборі тієї або іншої моделі циркуляційного насоса? Спочатку визначимося з важливими параметрами цих пристроїв:

 1. Працездатність або витрата. Ця величина показує, яка кількість теплоносія може бути приведена в рух за певний проміжок часу. Характеристика залежить від обсягу опалювальної системи, конфігурації труб, кількості радіаторів і температури води.
 2. Напір насоса, тобто рівень тиску, який він зможе забезпечити. Цей параметр залежить від особливостей опалювального
  Циркуляційний насос з мокрим ротором
  Циркуляційний насос з мокрим ротором

  котла. Для нормальної роботи газового пальника необхідно створити певний рівень напору, інакше при слабкому тиску вона просто не буде працювати.

 3. Потужність. Вона визначається двома вищепереліченими характеристиками і залежить від типу електродвигуна, що входить до складу насоса.
 4. Рівень шуму. Природно, слід вибирати пристрій з мінімальним значенням цієї характеристики. Але чим потужніший насос, тим більше шумів виникає при його роботі.

Важливо! Циркуляційний насос з мокрим ротором повинен мати фільтр, який захистить його від бруду, збільшивши тим самим термін експлуатації.

Існують складні формули, за якими можна розрахувати всі параметри насоса. Однак вони можуть бути корисні тільки фахівцям. Тому необхідно проконсультуватися з ними, представивши наступні дані:

 • Площа опалювальних приміщень.
 • Модель опалювального котла з паспортними даними на нього.
 • Температура теплоносія в системі опалення.
 • Цим фахівцем може виявитися людина, яка буде проводити монтаж циркуляційного насоса, або представник спеціалізованого магазину, що продає ці пристрої.

 

Висновок

Циркуляційний насос в системі опалення призначений для переміщення теплоносія по трубах і радіаторах. Його використання зробить температуру в будинку більш комфортною і дозволить значно скоротити витрати на енергоресурси.

Правильний вибір цього агрегату та будівництво якісної опалювальної системи забезпечать найбільш прийнятні робочі характеристики, які зможуть продовжити термін експлуатації обладнання.

Leave a Reply