Автономні системи опалення для приватних будинків

Автономне опалення приватного будинку.
Пасивний дім

Без автономної системи опалення важко уявити затишний будинок. Як можна назвати будинок комфортним, якщо температура всередині така ж, як і на вулиці? До централізованного опалення довіри великої нема. Враховуючи клімат у нашій країні, особливо в осінньо-зимовій період, бути обізнаним у засобах автономного опалення приватних будинків є життєвою необхідністю.

Які бувають системи? Чи є між ними принципова різниця? Яка вартість такого типу опалення? Всі ці питання хвилюють кожного, хто планує або вже почав будівництво власного будинку. Важливо пам’ятати, що можна уникнути багатьох проблем, якщо створювати план будинку з врахуванням опалювальної системи, а не просто вбудовувати її у вже спроектовану будівлю. Саме тому в цій статті ми детально розібрали всі питання щодо автономних систем опалення для приватних будинків.

Плюси та мінуси автономного опалення

Автономна система опалення приватного будинку має свої “за” і “проти”. Для користувача важливо знати, чого більше.

Під системами автономного опалення розуміють опалювальні системи, незалежні від центрального опалення. Враховуючи, що приватні сектори часто знаходяться далеко від джерел теплової енергії, незалежність від теплосистем можна назвати найголовнішою перевагою.

Також до плюсів автономного опалення можна віднести:

 • самостійне регулювання температури в залежності погоди ззовні
 • можливість відключення опалювальних систем при необхідності
 • економія на комунальних послугах
 • фінансова вигода (вкладені в систему гроші окупаються за 4-5 років роботи)

Згадаємо й недоліки автономних систем:

 • висока вартість обладнання (вартість на 1 м. кв. опалювальної площі складає близько 700-900 гривень; при збільшенні площі покриття, ціна зменшується)
 • при перебоях з паливом для обладнання (газом або електроенергія) система працювати не буде

Але при розумному підході при проектуванні, установці та підборі монтажної фірми, “за”, очевидно, переважують “проти”.

Види автономних опалювальних систем

Системи автономного опалення для будинків ділять за видом споживаємого палива. Джерелами палива для систем опалення можуть бути:

 • тверде паливо (вугілля, кокс, дрова, брикети, органічні відходи)
 • газ
 • рідке паливо
 • електроенергія
 • альтернативні джерела

Якщо ви вибираєте обладнання, яке працює на газу або електроенергії, його не можна вважати повністю автономним, адже при відсутності доступу до палива система функціонувати не буде. Саме тому частіше вибирають водяне твердопаливне опалення, яке вважається повністю автономним.

Після того, як ви визначились з бажаним типом системи опалення, першим кроком необхідно вибрати котел, адже він вважається головним вузлом всієї системи. В ньому відбувається передача тепла від нагріваючого елементу до теплоносія, який в свою чергу розносить тепло по всьому будинку. Важливі аспекти при виборі котлів ми детальніше розглянули нижче.

Іншим значимим фактором є тип передачі тепла:

 • передача тепла з використанням проміжного теплоносія;
 • без використання теплоносія.

У першому випадку теплова енергія розноситься по дому через рідину (воду, антифриз) або повітря. У другому варіанті мається на увазі нагрів приміщень за допомогою теплої єлектричної підлоги, довгохвильових обігрівачів або електроконвекторів, печей, булер’янів, тобто тепло передається безпосередньо приміщенню, без використання проміжних теплоносіїв.

Опалювальні котли – який вибрати?

Давайте детальніше розглянемо котли – головний інструмент в автономних опалювальних системах, без якого неможливе саме функціонування системи.

Перший критерій, за яким розділяють котли – функціонал. Котли бувають одноконтурними і двуконтурними. Якщо перший нагріває тільки теплоносій, другий нагріває також і воду для споживання. Двоконтурні котли складніші в експлуатації, але більш зручні та практичні.

В залежності від використовуваного джерела котли поділяють на:

 • Рідкопаливні або дизельні – досить надійні та автоматизовані, спроможні опалювати будинок великої площі, але користуватись ними без проблем можна тільки при безперервній подачі електроенергії та регулярній профілактиці. Враховуючи постійне зростання цін на дизельне паливо та високий показник шкідливих викидів, забруднюючих навколишню середу, рідкопаливні котли використовуються все рідше.
 • Електричні котли – найбільш просте та надійне рішення. Даний котел не потребує встановлення витяжки, простий в догляді, компактний і не займає багато площі. Недоліки електричних котлів дублюють попередній варіант – можливі перебої в електричній мережі і ріст тарифів, у зв’язку с чим цей варіант також не дуже вигідний.
 • Твердопаливні котли – використовують як паливо дрова, кокс, брикети або вугілля. Котли цього типу можуть працювати без електроенергії, відносно недорогі, не забруднюють оточуючу середу. Вони поділяються на:
  • піролизні – мають високий ККД завдяки газогенераторному горінню, майже відсутня сажа, тривалий період автономного горіння на одному завантаженні, але дороге надзвичайно обладнання і ручне завантаження палива.
  • пелетні – висока тепловіддача, автоматизована подача палива, але необхідний постійний доступ до пелет й електроенергії.
  • традиційні – прості та недорогі котли з ручним завантаженням палива, невисокий ККД.
  • довготривалого верхнього горіння – котли типу CANDLE, паливо згорає зверху вниз, робота на одній закладці до 48 годин на дровах.
 • Газові котли – вигідні при наявному підключенні до газової мережі, адже доступ до газу майже безперебійний. Але якщо будинок не підключений до газової мережі (як це буває із заміськими будинками або новими районами), витрати будуть невиправдано великими. Та й ціна на газ постійно зростає.
 • Комбіновані котли – мають можливість працювати на різних джерелах енергії, завдяки чому можна забезпечити безперервну роботу котла і створити справді автономну опалювальну систему. Проблеми з’являються при складному й дорогому монтажу, ускладнених профілактичних і ремонтних роботах, меншій надійності, як це буває з комбінованим за функціоналом обладнанням.
Пелетний котел з баком, ЛАДДОМАТ, бункером.
Пелетний котел з баком, ЛАДДОМАТ, бункером

Опалення в будинку – запорука тепла та комфорту, тому треба підходити відповідально при виборі автономної системи. Завчасно дослідіть пропозиції на ринку опалювальної техніки, ознайомтесь з відгуками про компанії, якій ви хочете довірити облаштування вашого будинку – і в кінці ви отримаєте якісну і надійну систему опалення.

Коментарі 1

Leave a Reply