Бак для води: який вибрати

Бак для води (накопичувальна ємність) часто є елементом автономної системи водопостачання. Або в якості головного, або – резервного. На ринку сьогодні представлено багато баків для водопостачання, які можуть використовуватися в зазначених цілях. Вони відрізняються обсягом, формою, кольором, товщиною стінок, матеріалом виготовлення. Всі ці особливості слід враховувати при виборі ємності в залежності від того яке місце він буде займати в системі.
Бак для води / водопостачання.

У дачному будинку або заміському котеджі накопичувальний бак / ємність включається в автономну систему водопостачання, якщо свердловина або колодязь, з якого здійснюється забір води, має недостатній дебітом. Резервне водопостачання з накопичувального бака доречно і там, де часто трапляються відключення електроенергії. Вода стає недоступна користувачеві автономної системи водопостачання через неможливість роботи насосного обладнання.

При централізованому водопостачанні накопичувальний бак зручний в тих випадках, коли вода в будинок подається не цілодобово, а на кілька годин в день.

При відсутності доступних джерел для забору води автономне водопостачання з накопичувального бака може виявитися єдиним здійсненним варіантом.

В автономній системі водопостачання будинку накопичувальний бак розміщуватися на висоті, якщо вода з нього подається по трубопроводах самопливом. Внизу, в підвалі, під землею бак встановлюється, якщо вода в трубопроводи подається за допомогою насосної станції. Ці варіанти розміщення вимагатимуть різних характеристик накопичувальних баків. Крім того, можливе розміщення накопичувальних ємностей з водою на вулиці – для економії місця в дачному будинку, для організації літнього душу або поливу. Всі ці варіанти відрізняються умовами експлуатації накопичувальних ємностей для води і це треба враховувати при виборі бака.

Бак для води в підвалі.

На малюнку бак для води в підвалі.

Матеріали бака

Принципово баки для зберігання води не відрізняються від баків для зберігання палива, однакові баки можуть використовуватися для будь-якої з цих цілей. У той же час ємності для зберігання питної води повинні відповідати стандартам якості і санітарно-гігієнічним вимогам до матеріалу виготовлення. Зокрема, вони повинні бути виготовлені з матеріалу, який не вступатиме в хімічну взаємодію з водою при тривалих термінах її зберігання в баках і при нагріванні. З урахуванням цієї вимоги баки для зберігання води виготовляють з

  • харчової нержавіючої сталі марки 12Х18Н10Т або аналогічної
  • харчової пластмаси на основі поліетилену або поліпропілену

Сталеві баки для води

Сталеві баки можуть з успіхом застосовуватися для створення річного душа і зберігання води для поливу, завдяки високій теплопровідності стали вони забезпечують кращий прогрів води від сонячних променів. Такі баки не змінюють своїх фізичних і хімічних властивостей при сильних перепадах температури, не потребують захисту від сонячних променів, міцні, вогнестійкі, довговічні. Однак металеві ємності вимагають додаткового заземлення та облаштування захисту від блискавки. Сталеві баки великого обсягу мають велику масу, що ускладнює їх транспортування і монтаж.

Для зберігання питної води погано підходять зварні сталеві баки без додаткової обробки швів, оскільки розчинений у воді кисень може викликати окислення сталі в місці зварних швів, що призведе до корозії і протікання. Тому виробництво резервуарів для питної води зі сталі передбачає використання високоякісних марок нержавійки. Для додаткового захисту від іржі стінки апарату покривають спеціальним антикорозійним складом, безпечним для здоров’я людини. Що ще більше здорожує продукцію.

Сталеві баки для води - види, форми.

Пластикові баки для води

Баки з пластика представлені на ринку найбільш широко. Вони дешевше однакових за обсягом виробів з нержавіючої сталі, легші, зручніші в монтажі. Пластикові баки надійні і довговічні, стійкі до агресивних середовищ, витримують температури від – 40 до + 60 ºС (поліетиленові) і до +90 ºС (поліпропіленові), не вимагають фарбування і догляду, легко миються з використанням миючих засобів, вода в них не змінює своїх властивостей.

Поліетилен – екологічно чистий матеріал, який підлягає вторинній переробці сучасними високопродуктивними методами, а також найдоступніший полімер, що займає перше місце в світовому виробництві поліолефінів. Поліетилен нешкідливий для людини, з нього не виділяються небезпечні для здоров’я речовини. Змішування поліетилену з іншими полімерними матеріалами або додавання до нього деяких компонентів покращує його фізичні властивості.

Пластикові баки виготовляються методами: поліфузійного термічного зварювання, ротаційного формування, екструзії методом з роздуванням.

Баки для води пластикові.

Технологія ротаційного формування дозволяє випускати продукцію високої якості. Виготовлений за цією технологією виріб не має швів, і стінки бака однакові по товщині в усіх частинах ємності. Такі баки не тільки мають необхідні характеристиками міцності при відносно невеликій масі, а й набувають ряд додаткових властивостей. Вони стійкі до перепадів температури, відрізняються підвищеною хімічною інертністю, не схильні до руйнування під дією сонячної радіації ультрафіолетової частини спектра.

Метод екструзії характеризується тим, що при відносно простій технології його продуктивність в п’ять разів вище ротоформування, є можливість автоматизації виробництва, невисока вартість оснастки. Всі сучасні методи виготовлення ємностей забезпечують стовідсоткову герметичність і високу міцність.

Випускаються двох-і тришарові ємності для води з різними покриттями для додання підвищених характеристик міцності і антибактеріальних властивостей.

Багатошарові ємності добре переносять низькі температури, захищають воду від зацвітання. У тришарових ємностях виконується прошарок зі спіненого поліетилену для збільшення жорсткості і міцності в кілька разів. Ці ємності призначені для підземного монтажу.

Все більш популярними з кожним роком стають пластикові колодязі.

Призначення

Технології виготовлення пластикових баків для води дозволяють домагатися широкої різноманітності форм, зручних при їх використанні в конкретному призначенні. Так вузькі, прямокутні ємності зручно проносити через дверні прорізи, широкі – розміщувати на відкритих майданчиках. При закопуванні баків в землю використовують товстостінні моделі, оснащені ребрами жорсткості, які надають ємності додаткову міцність. Крім того, на таких моделях ряд виробників передбачають вушка для закріплення ємності на бетонній основі, якщо вона розміщується в глинистих ґрунтах, здатних до спучування при замерзанні. Незакріплена ємність може бути видавлена ​​на поверхню. Інші виробники передбачають на пластикових ємностях розширене підставку, яку можна залити в бетон.

Різні форми баків для води.

Методом ротаційного формування можна виготовити бак, бездоганно відповідний за формою будь-яким вимогам замовника. Взагалі ж баки впускаються в формі: куба, паралелепіпеда, вертикального або горизонтального і ін. Плоскі квадратні моделі пластикових баків для води зручні для використання в якості літнього душа. Такі баки зручно розміщувати на платформі, їх форма оптимально сприяє прогріванню води сонячним випромінюванням по всьому об’єму.

Матеріали і технології виготовлення пластикових баків дозволяють передбачити в їх стінках всі необхідні отвори на стадії виробництва. Деякі у верхній частині ємності оснащуються інспекційною кришкою великого діаметра і мають отвори з різьбовими штуцерами на бічній поверхні, необхідні для монтажу і підключення бака для води до системи водопостачання.

Бак для води з широкою інспекційною кришкою.

У інспекційну кришку баків вмонтований дихальний клапан, який працює при наповненні і спорожненні виробів, що дозволяє баків зберігати свою форму. Крім того, баки обладнуються поплавком для автоматичного заповнення бака водою.

Залив води в накопичувальні ємності, встановлені в системах автономного водопостачання, зазвичай проводиться через розташований зверху люк або трубопровід, підведений через стінку в верхній частині ємності. Можливо і нижнє підключення трубопроводу до накопичувальної ємності. В такому випадку на ньому встановлюють зворотній клапан.

За бажанням споживача продавці можуть втановити  на ємності запірну чи регулювальну арматуру і обладнання.

Пластиковий бак для води з арматурою.

Що значить колір бака для води?

Більшість пластикових баків випускається трьох кольорів:

  • синього
  • чорного
  • білого.

У синьому кольорі зазвичай випускаються баки для використання під питну воду. Темно-синій колір корпусу перешкоджає інтенсивному проникненню сонячних променів всередину ємності, не викликаючи процеси цвітіння води і вона зберігає свої хімічні особливості. Чорний колір баків дозволяє швидко і ефективно нагрівати рідину за допомогою сонячних променів. При цьому зберігається висока стійкість виробів до ультрафіолетового випромінювання. Баки чорного кольору широко використовуються в якості літнього душа. Білі пластикові ємності має сенс використовувати під дизельне паливо для, наприклад, рідкопаливного котла. Рівень палива добре проглядається крізь білі стінки ємності, дозволяючи контролювати її наповнення.

Leave a Reply