Бойлер непрямого нагріву: надійне ГВП

Система ГВП часто самодостатня складова в загальній системі теплопостачання. Але вона характеризується великими піковими навантаженнями, часто критичними для автономних систем теплопостачання.

Коли непрямий бойлер незамінний

Якщо при наявності централізованого теплопостачання добові пікові навантаження ГВП покриваються за рахунок загальної потужності мережі, то в автономних мережах, навіть при наявності сучасної автоматики, їх піжтримка за рахунок резервної потужності в загальному випадку нераціонально, а при наявності полівалентної системи теплопостачання (з альтернативними джерелами теплогенерації) зазвичай неможливо.

В системах, що використовують енергію, яку отримують від альтернативних поновлюваних джерел (вітру, сонця, тепла, води, повітря і землі), потрібна установка буферного акумулятора, що дозволяє елімінувати коливання генерації і забезпечувати стійку роботу обладнання при пікових навантаженнях. Він покликаний відігравати аналогічну роль і в гібридних (полівалентних) системах теплопостачання.

Тому установка бойлера непрямого нагріву (накопичувального водонагрівача) у більшості автономних систем теплопостачання необхідна в трьох випадках:

  • при використанні камінів з водяною сорочкою / твердопаливних котлів
  • в гібридних системах (з сонячними колекторами та/або тепловими насосами)
  • в індивідуальних системах з електрокотлами в якості основного джерела теплопостачання та/або проточними електронагрівачами ГВП.

При всьому розходженні технологій теплогенерації всі перераховані схеми об’єднує її періодичність і циклічність (в останньому випадку, із застосуванням електрокотлів, пов’язана з можливістю істотного зниження витрат за рахунок використання низького нічного електротарифа).

Бойлер непрямого нагріву в системі ГВП

Застосування бойлера-акумулятора доцільно при наявності більш ніж однієї точки забору гарячої води. Грамотно підібраний теплообмінник з коректною потужністю (об’ємом) робить можливим швидкий і рівномірний нагрів води до необхідної температури, стабільної в різних точках бака. Так, резервуар об’ємом 0,1 м3 гарантує отримання приблизно 500 дц3/год гарячої води. Причому проточний електронагрівач не може забезпечити таку продуктивність.

Принцип дії бойлера непрямого нагріву може бути заснований на взаємодії додаткових джерел теплопостачання з основним його джерелом, тому обсяг бойлера повинен підбиратися з урахуванням потужності таких теплогенераторів. Теплопередаючих контурів в подібному нагрівачі може бути кілька. Для нагріву води в бойлері використовуються в якості джерел енергії геліоколектори (плоскі і вакуумні), біопаливні (твердопаливні) котли або каміни з водяною сорочкою та теплові насоси.

Теплоносій в таких джерелах тепла рухається по відокремленим «трасах», пов’язаним елементами теплопередачі в середовищі нагрівання.

Конструкція і підключення

Бойлер непрямого нагріву – це циліндр з теплоізольованими стінками. Він має всередині колбу з теплообмінником, який зазвичай має спіралевидну форму (змійовик). Всередині теплообмінника рухається теплоносій, що нагріває стінки. Від них в свою чергу прогрівається і вода в резервуарі. Захист частин нагрівача від гальванічної корозії забезпечує встановлений всередині бойлера магнієвий анод.

Однак існують і конструкції, виконані за схемою «бак в баку», принцип дії яких схожий на роботу класичного теплообмінника двоконтурного котла.

Бойлер непрямого нагріву.

Підключити накопичувальний нагрівач можна, наприклад, з допомогою триходового клапана, забезпечивши взаємодія двох контурів – опалювального і ГВП. Триходовий клапан служить розподільником потоку теплоносія між ними, а пріоритет в такій системі віддається нагріванню санітарної води.

Управління триходовим клапаном здійснюється автоматично, з допомогою сигналів термостата нагрівача. При охолодженні води до мінімально допустимого рівня клапан по сигналу термостата перенаправляє потік води з контуру опалення контуру бойлера непрямого нагріву.

При підключенні бойлера до контурах опалення і ГВП холодна вода надходить у низ бака, а гаряча – забирається з верхньої його частини. Подача гарячого теплоносія здійснюється по верхньому патрубку, а остуджений – виходить по нижньому. Завдяки такому з’єднанню, можна забезпечити більш високий ККД котла (рис. 2).

Типова схема підключення бойлера-акумулятора.

Подібні системи добре зарекомендували себе при експлуатації в приватному секторі. При непрямому підключенню (теплоносій котлового контуру безпосередньо не контактує з водою в ємності) бойлер грає роль додаткового обладнання, а основним елементом вважається двоконтурний котел. Вода, нагріта їм, направляється в котел, де догрівається» і надходить споживачеві. При відсутності витрати ГВП вона циркулює по системі опалення з заданою температурою, яку й забезпечує бойлер.

Така акумулююча ємність необхідна в моновалентній системі теплопостачання і в разі дискретності генерації тепла. Причому таке «запасене тепло» служить в цьому випадку не тільки для покриття пікових навантажень ГВП, але і забезпечує потреби опалення при непрацюючому теплогенераторі. Це актуально не тільки для багатьох типів твердопаливних котлів, але і для камінів з водяною сорочкою.

Наприклад, протягом приблизно 14 год роботи камін генерує до 14 кВт. З них 8 кВт – витрачається на опалення будинку і надходить через бойлер безпосередньо до споживачів – батарей опалення, теплої підлоги і т. п. Ще 1 кВт через бойлер непрямого нагріву надходить в систему ГВП. З отриманої теплової потужності 5 кВт акумулюються в бойлері. Тому за час роботи каміна в бойлері накопичується до 70 кВт·год теплової енергії. Протягом 10 умовних нічних годин ця енергія витрачається на опалення.

З урахуванням неминучих тепловтрат, які можуть скласти до 20 % (максимальні тепловтрати при мінімальній витраті – в початковий період і мінімальні тепловтрати при максимальній витраті – в кінцевий період часу), на опалення може бути витрачено 56 кВт·год.

Таким чином, без бойлера непрямого нагріву води неможливо було б оптимізувати споживання тепла протягом доби. Крім того, він захищає камін з водяним контуром від можливого перегріву. З водяної сорочки надходить теплоносій температурою до 90 °С. Протікаючи по вбудованому в ємність бойлера змійовика, він нагріває знаходиться там воду. Охолоджений до 65 °С теплоносій подається назад в теплообмінник котла. А нагріта в бойлері до 80-90 °С вода надходить до споживачів, охолоджена в опалювальних приладах вода повертається в бойлер-акумулятор. Витрачається побутова гаряча вода нагрівається, протікаючи по іншому змійовика, також розташованому в бойлері. При цьому вода для ГВП і вода для опалення не повинні змішуватися.

Для того щоб захистити котлову частину топки від низької температури, застосовується модуль, який відповідає за температуру підвищення зворотного потоку. Якщо температура води в бойлері опускає нижче 60 °С, то модуль підмішує до теплоносія зворотного потоку воду з прямого потоку до досягнення необхідної температури.

У водяній сорочці монтується датчик, за сигналом якого включається циркуляційний насос і перемикаються потоки теплоносія.

Альтернативні джерела теплопостачання

Якщо схеми використання і підключення бойлерів-акумуляторів в автономних системах теплопостачання з класичними теплогенераторами в загальному випадку типові, то застосування накопичувальних ємностей в полівалентних системах, в яких поряд з котлами, газовими або твердопаливними, застосовуються також альтернативні джерела теплопостачання, також багато варіантів. При цьому накопичувальні ємності, поєднуючи різнотипні джерела енергії, можуть не тільки забезпечувати потреби ГВП або опалення, але і служити активним елементом гідравлічної схеми і грати роль свого роду гідравлічної стрілки, розділяти теплові потоки.

Очевидно, що такі різні функції і адаптація систем теплопостачання до потреб конкретних споживачів, застосування різних типів альтернативних джерел енергії, як безперервної, так і погодо,- добj – і сезонозависимо] генерації (геліоколектори, повітряні теплові насоси тощо) вимагають і використання бойлерів-акумуляторів різних конструкцій.

Типова гідравлічна схема з теплопостачанням від теплового насоса

 

Нетипові схеми з використанням бойлера непрямого нагріву

Накопичувальний бойлер з двома теплообмінниками

На рис. 6 показана схема полівалентною системи теплопостачання, в якій бойлер-акумулятор забезпечений двома роздільними спіральними теплообмінниками, нагрівальними обсяг води, що використовуються для ГВП та опалення, теплоносієм, що надходять від котла (теплового насоса) і сонячного колектора.

Накопичувальний бойлер з двома теплообмінниками/

Схема з проміжним бойлером-акумулятором

Наведена схема ГВС з бойлером непрямого нагріву і каміном цікава тим, що в ній є ємнісний проміжний бойлер, виконує функцію не тільки накопичувача-акумулятора, але і гідравлічної стрілки.

Схема з проміжним бойлером-акумулятором

Бойлер-акумулятор співпрацює з бойлером непрямого нагріву для геліосистеми

На схемі камін або котел функціонує паралельно з сонячним колектором, причому проміжний бойлер-диспетчер» (аналог гідравлічної стрілки) є по відношенню до теплопостачання від геліоколектора бойлером непрямого нагріву, а бойлер системи ГВП – бойлером непрямого нагріву щодо бойлера-диспетчера.

Бойлер-акумулятор, службовець бойлером непрямого нагріву для геліосистеми.

Перегляньте процес виробництва непрямих бойлерів на відео:

Leave a Reply