Твердопаливний котел: як топити правильно

Для опалення твердопаливним котлом використовують різні типи палива: дрова, вугілля, брикети або пелети. Найбільш високий ККД опалювальної системи залежить від типу палива.
Кочегар у твердотопливного котла.На ефективність роботи твердопаливного котла безпосередньо впливає якість палива і спосіб його закладки. Як правильно топити твердопаливний котел? Спробуємо розібратись в цьому питанні. Правильне опалення котлом на твердому паливі заощадить значні кошти, подовжить зручність та срок експлуатації опалювального агрегату. Навіщо платити більше.

Яке паливо краще?

Оптимальним паливом для котла є те, на яке він розрахований виходячи зі своєї конструкції. Звичайно, тут багато варіантів. Так, твердопаливні агрегати тривалого горіння типу CANDLE быльш орієнтовані на застосування дров в якості основного пального, хоча є моделі і для вугілля. Звичайні чавунні котли типу Buderus, КЧМ-5, Viadrus можуть з однаковим успіхом переробляти як брикети, дрова, так і вугілля. Котли з бункером, шнековою подачею та спеціальним пальником розраховані на споживання пелет.

Дрова, уголь для топки котла.

Багато питань виникає в процесі розгляду зручності самого процесу. Найважливіше питання в цій справі – як часто потрібно закладати паливо в котел? А це залежить від обсягів топочної камери, тепловтрат будинку, зовнішньої температури та швидкості згоряння певного горючого матеріалу.

Розглянемо зручність опалення твердопаливним котлом з точки зору використання чотирьох найбільш поширених виду палива.

  1. Найшвидше прогорають сухі дрова. Є способи, що дозволяють продовжити процес горіння палива. Ми їх обговоримо далі. Набагато більш помітне підвищення тривалості згоряння палива забезпечує застосування тирсових брикетів або «евродров».
  2. Евродрова – це спресована в невеликі брикети з сухої деревної тирси. Горять в 1,5-2 рази довше, ніж сухе дерево. Аналогічним способом виготовляють також торф’яні брикети, що мають ще більшу калорійність. Проте важливо враховувати, що паливо на основі торфу містить значну кількість золи. Тому застосування торф’яних брикетів доречно тільки для водонагрівальних котлів з колосниками.
  3. Довше інших горючих матеріалів прогорає вугілля. Деякі автоматичні вугільні котли, так звані «вугільні автомати», дозволяють підтримувати стабільну температуру в будинку навіть при сильних морозах на протязі до двох діб і більше. Досягти такого ефекту можливо тільки з використанням якісного вугілля – антрациту, а також установкою додаткового теплового акумулятора.
  4. Пелети – пресовані гранули з тирси – дозволяють домогтися найвищої автоматизації опалювальної системи. Однак, даний вид палива одночасно є і найдорожчим пальним матеріалом. Навіть найякісніший вугілля антрацит обійдеться в підсумку на 10-15% дешевше, ніж опалення хорошими пелетами. Хороші пелети горять набагато довше тирсових брикетів і лише трохи поступаються вугіллю.

До речі, придбати твердопаливний котел можна в магазині teplotavoda.com . В лінійці компанії представлені як перевірені часом агрегати европейських виробників (VIADRUS, SIME), так і недорогі українські – МАЯК, ВОГНИК, ДАНКО.

Опалення дровами

Для початку слід розтопити твердопаливний котел. Щоб в топці запустився процес активного згоряння дров, потрібно в самий низ покласти небагато паперу, потім трісок товщиною близько 3-5 см. На них розкладаються більш товсті дрова – до 15 см діаметром в кількості 3-4 штуки.
Після розгоряння, можна приступати до наповнення топки великими полінами. Якщо є необхідність в економії дров і потрібно отримати максимальну кількість тепла від кожного поліна, то підкидати їх слід через кожні 30-50 хвилин. В топку закладається 1-2 великих поліна. Їх згоряння в такому режимі буде найбільш ефективним.
Традиційний побутовий твердопаливнийкотел підтримує стабільне горіння протягом 3-8 годин (в залежності від моделі) при повному заповненні топки великими полінами поверх палаючих трісок.

Для котлів тривалого горіння, типу Стропува (Stropuva) або CANDLE дрібні дрова не підходять. Застосування полін невеликого діаметра стає причиною зниження ККД у подібних моделей. Дрібні дрова в процесі горіння в таких агрегатах утворюють велику кількість газів, а згорання деревини відбувається не повністю.
Розпал котлів типу Стропува здійснюється за допомогою дрібної стружки. Краще використовувати поліна діаметром в межах від 15 до 30 см. Більші дрова закладати не рекомендується, так як робота котла при невеликій потужності призведе до зниження ефективності агрегату.

Що стосується вибору дров, то твердопаливні котли дуже чутливі до вологості деревини. Цей показник не повинен перевищувати 20%. У разі використання більш вологого палива, ефективність роботи котла різко знижується. Існує спосіб продовження часу горіння котла за рахунок закладки сирих дров, але застосування даного методу стає причиною значного осаду дьогтю всередині котла і димоходу. Чистка опалювального агрегату після таких експериментів потребує багато часу і сил.
Оптимальна вологість дров досягається в результаті сушіння свіжих полін під навісом протягом 1,5-2 років. Більш вологі дрова не горять довше, просто вони довше розпалюються і в процесі горіння виділяють велику кількість диму, сажі і дьогтю. Збільшити тривалість згоряння палива можна за допомогою зменшення подачі повітря в камеру згоряння. Це може виконуватись вручну заслінкою або автоматично зміною положення терморегулятора. Для різних моделей котлів ці положення будуть своїми і визначаються експериментально.

Відео – як топити твердопаливний котел дровами:

Опалення вугіллям

Розпалювання здійснюється як і при опаленні дровами, за рахунок підпалу невеликої кількості деревної тріски. Для цього дрібні друзки, товщиною близько 3-5 см, розкладаються на папір, а поверх них кладеться 3-4 невеликих поліна діаметром 10-15 см. Папір підпалюється і дверцята котла закриваються. Піддувало потрібно відкрити настільки, щоб тяги вистачало для розгоряння. Шиберная засувка при наявності ставиться в положення відкрито приблизно на 1/3. При наявності регулятора подачі повітря, він встановлюється на 70-80 ° С.
Після 15-20 хвилин активного горіння дров, котел і димар прогріваються – можна закладати вугілля. Шиберну засувку можна відкрити повністю, а терморегулятор виставити на нижчу температуру. Процес підкладки вугілля починається з закриття піддувала. Тільки після цього можна відкривати дверцята топки і закладати спочатку невелику порцію вугілля шаром 5-6 см. Коли перша партія прогорить, можна додавати наступну порцію, товщиною шару палива до 15-20 см.
Нові закладки вугілля виконуються за тією ж схемою. Піддувало закривається, після чого можна відкривати топкові дверцята і засипати необхідний обсяг палива.
Якщо вугілля містить певну кількість пилу і дрібної фракції до 5 см, то його потрібно змочувати. Додавання води в паливо відбувається з розрахунку 1 літр на відро вугілля. Цей прийом дозволяє уникнути прокидання дрібних частинок в зольник і засмічення колосників. Єдиний вид вугілля, що не вимагає змочування – це антрацит великої фракції від 60 мм і більше. Його зволоження просто марно, так як по ефективності приблизно відповідає використанню мокрих дров. Єдиний виняток – необхідність захисту котла від перегріву.

Опалення деревними брикетами

Брикети або «евродрова» виробляють з висушених деревної тирси, лушпиння насіння, бур’яну, злакових культур, а також на основі торфу. Технологія протопки котла таким паливом нагадує вугілля. Спочатку  розпалюється невелика кількість тріски, трохи дров товщиною 3-5 см, а потім зверху вкладаються брикети. Для розпалювання краще використовувати подрібнені стандартні брикети.
Змішані з папером брикети або тріски кладуться на дно топки і підпалюють. Після утворення стабільного полум’я, поверх розпалювального шару розкладається перша партія брикетів шаром 10-15 см. Потім, коли ця порція розгориться, можна додавати наступну висотою вже 15-20 см. Кожне нове додавання палива супроводжується закриттям піддувала. Після додавання потрібної кількості брикетів дверцята топки закривається, а піддувало відкривається і встановлюється в потрібне положення.
Перемішувати брикети в топці бажано не дуже часто, щоб запобігти охолодженню топки. У процесі перемішування пил можеи піднятися в повітря і потрапити в приміщення. Тому процес перемішування палива виконується гранично обережно і без різких рухів.

Опалення торф’яними брикетами

Брикети з торфу не рекомендовані для використання в приватних будинках, лазнях або інших житлових приміщеннях. Справа в тому, що даний матеріал при згорянні утворює велику кількість золи, що стає причиною швидкого засмічення зольника і колосників. Крім того, дана особливість робить торф’яні брикети приблизно порівнянними з вугіллям за кількістю бруду і пилу, яка утворюється в котельні .
Переваги торф’яних брикетів – вони горять довше деревних, а вартість їх помітно нижче. Процес топки котла буде аналогічний технології з використанням вугілля. Перш ніж закидати брикети, топка і димар прогріваються невеликою кількістю дрібних дров. Після чого в топковий відділення закладається перша партія шаром 5-6 см. Коли паливо розгориться, доповідається друга порція – 15-20 см.

Як збільшити інтервали між завантаженнями ТТ котла?

ККД котла залежить не тільки від якості палива і правильного використання котла. Велике значення має також чистота опалювального агрегату. Його конструкція спроектована таким чином, щоб забезпечувати найбільшу ефективність згоряння палива. Якщо всередині на теплообміннику, димових каналах котла накопичується сажа, смола або кіптява, його ККД починає помітно знижуватися.

Крім чистоти самого котла, ефективність його роботи залежить від режиму експлуатації. Найбільш максимальну продуктивність котел показує на повній потужності. Але це веде до швидкого згоряння палива. Щоб уникнути необхідності працювати кочегаром в своєму будинку, в опалювальній системі слід встановити буферну емність (тепловий акумулятор). Цей апарат дозволяє накопичувати тепло, вироблене котлом. В результаті, за невеликий проміжок часу котел нагріває не тільки радіатори всередині системи опалення, але і створює запас води в теплоакумуляторі. Від нього і буде відбуватися відбиратися тепло на опалення будинку протягом якогось часу після того, як паливо в котлі повністю прогорить.

Схема - твердопаливний котел з теплоакумулятором.

Правильно топити твердопаливний котел на повній потужності. Це найбільш економічно. Незалежно від використовуваного типу палива, його ефективне згорання можливо тільки за умови грамотної експлуатації котла. Вище описані техніки закладки палива забезпечать якісний поступовий прогрів камери згоряння і димоходу. А добре прогрітий котел, що працює на піку потужності в зв’язці з теплоаккумулятором покаже найбільш високий ККД і помітно знизить витрати палива в опалювальний сезон.

Leave a Reply