Чавунний твердопаливний котел: надійність та довгостроковість

Опалення будинків дровами, вугіллям та іншим твердим паливом не дуже популярне на сьогодні. З появою електрики і природнього газу тверде паливо поступово було витіснене. Але не скрізь.

Чавунний котел відкритий і закритий.В деякі селища не проведена газова труба. Іноді якість подачі електричного струму залишає бажати кращого. Тим більше на ринку з’явилися сучасні чавунні конструкції для опалення, які прекрасно працюють на різних видах твердого палива. Можна сказати, що твердопаливне опалення переживає друге народження.

Особливості чавунних агрегатів

Виробники чавунних твердопаливних котлів намагаються запропонувати споживачам моделі з різною ціновою складовою та функціональністю.

Щоб зробити правильний вибір, необхідно дізнатися основні характеристики, переваги і недоліки використання такого обладнання.

Порівняльне відео котлів з чавунним та стальним теплообмінниками можна переглянути нижче:

Переваги

До переваг твердопаливного чавунного котла відносяться:

 • дешеве паливо;
 • використання в конструкції легованого чавуну, який має високу міцність і стійкість до корозії;
 • теплообмінник з чавуну більш стійкий до утворення конденсату на внутрішніх стінках камери згоряння палива;
 • довготривала експлуатація мінімум 8-10 років;
 • повна автономність, незалежність від інших видів енергоносіїв (електричного струму в першу чергу);
 • порошкове напилення фарби забезпечує привабливий зовнішній вигляд пристрою в процесі тривалої експлуатації.

Недоліки

Є у твердопаливних чавунних агрегатів і недоліки:

 • низький ККД – до 70%;
 • складність в контролі теплотехнічних процесів, звідси і мінімальна автоматизація агрегату;
 • незручність в обслуговуванні – доводиться періодично проводити закладку палива і чистити зольник;
 • висока чутливість котла до перепадів температурного режиму;
 • велика вага обладнання.

Види чавунних котлів на твердому паливі

Варто зазначити, що по типу горіння палива всі твердопаливні котли діляться на традиційні і піролізні.

Принцип роботи звичайних нагрівачів заснований на спалюванні палива в топці. Тепло, яке виділяється, нагріває теплоносій системи опалення. Чадні гази і частина теплової енергії виводяться через димохів назовні. На другому типі обладнання слід зупинитися докладніше.

Піролізні агрегати

Чим вони відрізняються від звичайної конструкції твердопаливного котла? Щоб відповісти на це питання, необхідно зрозуміти, що собою являє сам процес піролізу. Це незвичайне горіння твердого палива, яке відбувається при мінімальному доступі кисню. При цьому виділяється кількість тепла  достатня для тління плюс піролізний газ, як один з продуктів згорання тих же дров, вугілля, тирси і так далі.

Принцип роботи піролізного котла

Принцип роботи таких приладів і полягає в тому, що виділяється при горінні палива газ використовується як додатковий вид палива. Тому в конструкції опалювальних агрегатів піролізного типу встановлюються дві камери згоряння: в першій спалюється паливо, в другій піролізний газ.

На чому ж заснований принцип тривалого горіння в піролізному котлі? Вся справа в тому, що горіння палива відбувається при мінімальній подачі свіжого повітря (кисню). Тому сам процес горінням назвати складно. Дрова, пелети і тирса потихеньку тліють всередині першої топки, виділяючи тепло і газ. Останній під дією наддуву переміщується в другу камеру, де і згорає, виділяючи велику кількість теплової енергії.

Піролізний чавунний котел.

Залежно від конструкції котла паливо може горіти всередині нього від восьми годин до двох діб. Тобто відпадає необхідність частої закладки та чищення зольника.

Особливості твердопаливного опалення

Звичайні чавунні твердопаливні котли опалення та агрегати тривалого горіння виділяють велику кількість тепла. Звідси деякі вимоги до їх встановлення та обслуговування.

Димохід

Велике значення має димохід. Низька температура відвідних чадних газів – це гарантія, що на внутрішніх стінках труби почне утворюватися конденсат. Він-то і призводить до корозійних процесів і утворення дьогтю. Останній звужує перетин димоходу, а значить, негативно впливає на тягу.

Тому фахівці радять для твердопаливних пристроїв використовувати димоходи- сендвіч. В їх основі лежить нержавіюча сталь і утеплювач. Хороший варіант – керамічна або скляна відводить труба. Правда, це задоволення не з дешевих.

Димохід чавунного котла.

Цегляний димохід для приладів, що працюють на твердому паливі, краще не використовувати. Або гільзувати його нержавіючими вставками. Ймовірність утворення в ньому конденсату дуже велика за рахунок прогріву цегляної кладки наскрізь.

Допоможе досягти кращого ККД стабілізатор тяги.

Безпека

І ще кілька рекомендацій щодо безпечної експлуатації. Монтаж чавунного твердопаливного котла передбачає обов’язкову заливку фундаменту. На фундамент обов’язково укладається сталевий лист, його розміри повинні бути більше площі агрегату з кожного боку мінімум на 20 см.

Відстань від місця зберігання палива до котла повинно бути не менше півметра. Якщо твердопаливний опалювальний прилад встановлюється в дерев’яному будинку, то стіни біля місця установки необхідно облицювати вогнестійкими матеріалами (металевим або азбестовим листом, цегляною кладкою).

Порівняльний аналіз

Порівнювати твердопаливні агрегати для опалення (звичайні і тривалого горіння) з іншими котлами – справа невдячна. Адже у кожного виду і типу є свої переваги і недоліки.

електрокотел

Наприклад, електричні котли в своєму складі не мають ні камер згоряння, ні димоходів. Це опалювальне обладнання, яке не забруднює атмосферу. Але з іншого боку, пристрої цього типу працюють на найдорожчому виді палива. І як вже було сказано вище, вітчизняні електричні мережі не можуть забезпечити постійною подачею електроенергії з необхідними показниками (особливо це стосується напруги) всі заміські селища.

В цьому плані доступність твердих видів палива стовідсоткова. Тим більше в магазинах стали продавати пелети, розфасовані в паперові мішки по 25-30 кг. До речі, про пеллети. Вимоги більшості споживачів автоматизувати завантаження палива дозволили створити твердопаливні котли з бункером і шнеком. У бункер засипаються деревні гранули, і шнеком вони подаються в топку в міру необхідності. Єдиний мінус цих моделей – енергозалежність.

газові прилади

Порівнювати газові котли з твердопаливними можна за двома критеріями:

 1. За ефективністю – ККД у газового доходить до 95%, у звичайного твердопаливного до 70%, у котла тривалого горіння до 100%.
 2. Твердопаливні агрегати на відміну від газових можна встановлювати самостійно без будь-яких дозвільних документів.

рідкопаливні котли

Рідкопаливні котли опалення сьогодні використовуються рідко в приватному житловому будівництві. Вся справа в складності зберігання самого палива і подачі його на форсунки опалювального приладу. По-перше, для цього доведеться влаштовувати окремий склад, який повинен повністю відповідати вимогам пожежної безпеки.

По-друге, від складу до котельні повинен бути протягнутий металевий теплоізольований трубопровід. Все це дорого і складно.

Підсумок

Чавунний твердопаливний котел обладнання недешеве, потребує доволі частого обслуговування, гірше піддається автоматизації. За те він надійний, довго служить, енергонезалежний та використовує дешеве паливо.

Leave a Reply