Стабілізатор (регулятор) тяги димоходу

Безліч котлів працює на малих та великих промислових об’єктах. І обов’язковим елементом котельні є димохід для відведення димових газів. Є такі котли, які не потребують встановлення високої димохідної труби, або димоходу взагалі, але вони не надто поширені. Далі про класичну схему димовідведення та про особливості роботи стабілізатора (регулятора) тяги для димоходу.

Правильна робота котельні взагалі і котла зокрема залежить від багатьох факторів. В основному, для відведення відпрацьованих газів з котла використовується природна тяга, яка залежить від перетину і висоти димоходу. Важливу роль відіграють також погодні умови. Є безліч методик для розрахунку димоходу, але погодні умови передбачити неможливо. А саме їх вплив і формує тягу.

Правильний підбір димоходу має особливе значення для нормальної і ефективної роботи котла. Належне функціонування димоходу і опалювального обладнання безпосередньо залежить від погодних умов і пори року. Наприклад, при різких перепадах температури взимку і в вітряну погоду в димоході тяга повітря істотно підвищується. При цьому для підтримки нормальної температури в приміщенні треба витрачати більше палива, а це значно знижує ефективність роботи всієї системи опалення.

Крім погодних умов, на силу тяги впливає атмосферний тиск повітря, який може різко змінюватися в залежності від погодних умов, часу доби, року, швидкості і напряму вітру, місця розташування будинку, кута нахилу даху. В сиру похмуру погоду, що часто відбувається навесні в березні-квітні, тиск падає, ближче до осені нормалізується, в ясні прохолодні дні тримається в межах норми. Різниця при перепадах атмосферного тиску може доходити до 90 Па, що, звичайно, впливає на працездатність димоходу.

Думка, що, чим вище труба, тим краще тяга, в цілому, правильна, але це може й негативно вплинути на роботу котла. Так, при дуже сильній тязі відбувається перевитрата палива і все тепло, в буквальному сенсі, відлітає в трубу. При роботі твердопаливних котлів це особливо помітно, а в газових котлах, колонках занадто висока тяга навіть призводить до зриву полум’я з пальників. Для нормалізації процесу димовідведення на димохідні труби встановлюють спеціальний стабілізатор (регулятор) тяги котла.

Стабілізатор / регулятор тяги котла.

Стабілізатори (регулятори) тяги

Тяга в димоході збільшується при прогріванні, залежить від багатьох факторів і контролювати цей процес досить складно. Проблема нестабільності розрідження може бути вирішена завдяки досить простому пристрою – стабілізатору тяги димоходу. З його допомогою підтримується постійне розрідження в межах, заданих виробником опалювальних приладів.

Регулювання тяги в димоході проводиться автоматично з підмісом вторинного повітря. З регулюванням розрідження в димоході тяга завжди буде оптимальною для нормальної роботи котла. Запобіжна заслінка стабілізатора тяги не допускає надлишку тиску (розрідження), підтримуючи його на потрібному рівні.

Стабілізатори тяги виготовляють зазвичай з нержавіючої сталі. Вони універсальні і підійдуть для справної роботи котла будь-якого типу, в тому числі і конденсаційного. Такі регулятори легко встановлюються, компактні, можуть працювати при високих температурах вихідних газів до 500 град. С.

Конструктивно регулятор тяги виконаний у вигляді маятникової кришки з регульованим противагою. Регулювання тиску регулятора здійснювати дуже просто. Це робиться переміщенням противаги за допомогою ручки, що обертається. Залежно від позиції ручки, маятникова кришка забезпечує подачу потрібної кількості повітря ззовні в трубу димоходу для створення потрібного ступеня розрідження.

Перевірка правильності позиції кришки стабілізатора тяги виконується на прогрітому котлі, виведеному на робочий режим.

Варіанти монтажу

Стабілізатор тяги рекомендується встановлювати в приміщенні, в якому знаходиться котел. Можливе встановлення в сусідньому з котлом приміщенні, якщо там проходить димохідна труба. Встановлювати стабілізатор тяги котла слід на 500 мм вище місця горизонтального входу від котла до вертикальної частини димоходу. Другий варыант – нижче місця підключення, але мінімум на 400 мм вище від рівня підлоги. Допускається також монтаж стабілізатора тяги на горизонтальному відводі від котла.

Іноді проектом передбачено обов’язковий монтаж клапана, який моментально відкривається при різкому підвищенні тиску в трубі димоходу при виникненні зворотної тяги. Для таких випадків випускаються регулятори тяги з відкидним корпусом.
Стабілізатор (регулятор) тяги – простий, але дуже важливий пристрій. Примусовим або природним шляхом здійснюється тяга, для нього немає різниці – він справно виконує свою функцію та забезпечує:

  • безпеку і довготривалість димоходу;
  • усунення різких перепадів тяги при сильному вітрі;
  • запобігання детонації опалювального котла;
  • рівномірність і повноту згоряння палива в котлі, високий ККД;
  • недопущення перегріву димоходу;
  • зниження втрат тепла з димовими газами
  • істотне зниження викидів продуктів неповного згоряння в атмосферу.

Економія палива за рахунок стабілізації тяги може досягати 15 – 20%.

Регулятор тяги котла стабілізаційного типу можна встановити на низькотемпературні сучасні димоходи і в димоходи старого типу. Вони підходять до систем димовидалення котлів, що працюють на газу, вугіллі, дровах, мазуті, солярці та інших видах палива. Виробниками випускаються також регулятори тяги твердопаливних котлів, принцип роботи яких оснований на прикриванні / відкриванні дверцят зольної камери.

Leave a Reply