Чи варто ставити батареї опалення б/у?

Основний елемент системи опалення на поточний час це батареї. Коштують вони не дешево, а фінансові можливості не безкінечні. Чи варто брати для своєї системи батареї опалення б/у? Чи доцільна така економія?
Батареї опалення б у переноска.

Доцільність

Потрібно зразу зазначити – купівля радіаторів б/у “має право на життя”. Все ж таки ціна таких виробів, особливо від європейського виробника, досить висока. Придбання бувших в використанні приладів має сенс:

 • в цілях економії
 • при монтажі опалення в невідповідальних приміщеннях (теплиці, гаражі, допоміжні цеха, тощо)

Розглянемо приклад для економії. Для будинку площею 150 квадратних метрів приблизно потрібно 150 секцій батарей. Ціни на них значно коливаються в залежності від бренду, матеріалу, розміру. Візьмемо в середню – 250 грн/секція. Б/у батареї опалення коштують приблизно в 2 рази дешевше від нових, тобто 125 грн/секція. Таким чином, економія при облаштуванні опалення в будинку 150 м.кв. складе близько
(250/2) * 150 = 18250 грн. При курсі на квітень 2020 року 25 грн/долл це 750 USD. По суті, вартість нового газового котла.
При влаштуванні опалення в особливих або нежитлових приміщеннях з самого початку немає сенсу ставити нові батареї, оскільки відомо система буде працювати в складних умовах, буде наражена на корозійні впливи. Для таких місць краще зразу купити батареї опалення б у.

Але не все так просто. Радіатор, який був в використанні, це “кіт в мішку”. Ніхто вам не скаже скільки він пропрацював та в яких умовах. Тобто, можна придбати як прийнятні прилади, які прослужать вам як мінімум 5-10 років так і такі, що не вдасться навіть змонтувати – будуть розсипатись. Вибирати треба дуже ретельно.

Як вибрати батареї опалення б у

Якщо ж ви таки вирішили ризикнути і придбати радіатори, бувші в використанні, то в першу чергу потрібно звернути увагу на матеріал виготовлення.

Алюмінієві і сталеві панельні радіатори б/у

Такі прилади краще купувати тільки новими.

Обидва типи, а особливо алюмінієві, дуже сприйнятливі до якості теплоносія. Якщо вони використовувались при завищеному або заниженому показнику Ph, то для подальшої експлуатації вони непридатні.
Алюмінієві прилади найбільш корозійно нестійкі. Крім Ph, вони також вступають в реакцію з киснем в теплоносії.

Алюмінієвий радіатор, який лопнув.

Сталеві панельні радіатори мають товщину стінки в кращому разі 1,2-1,25 мм. Деякі виробники щоб зекономити роблять її ще тоншою, 0,8-1,0 мм. Навіть після одного – двох зливів води внутрішня стінка кородує, втрачає міцність і купувати таке обладнання не доцільно.

Чавунні та біметалеві радіатори б/у

Якщо вже купувати радіатори опалення бу, то краще віддати перевагу чавунним або біметалевим. Такі нагрівальні прилади розраховані на складні умови роботи, з неякісним теплоносієм, надлишковим тиском в системі, гідроударами і подібне.

Чавунні батареї опалення в стилі лофт.

Перед купівлею потрібно:

 • уважно перевіріти батареї б/в на відсутність сколів, тріщин і подібних механічних пошкоджень
  Особливо важливо прискіпливо оглянути чавунні прилади. По-перше, їх структура та фарбування приховують пошкодження. По-друге, чавунні батареї більш уразливі до механічних ударів. Біметалл зазвичай пофарбований в білий колір і пошкодження видно відразу.
 • переконайтесь в відсутності протікань
  На радіаторах в місцях з’єднання секцій не повинно бути коричневого нальоту від протікань. Розраховувати на ремонт, особливо якщо місць з протіканнями багато, не варто. Секції батарей б/у часто просто неможливо роз’єднати, оскільки ніпелі вже “прикипіли” до корпуса.
 • перевірте товщину металу сталевого сердечника (для біметала)
  Товщина сталевого сердечника покаже в яких умовах експлуатувались радіатори та наскільки вони придатні для подальшої роботи. Є два варіанти. Можна взяти одну або декілька секцій і розпиляти їх болгаркою. Сталева труба всередині бажано щоб мала товщину не менше 0,9-1,0 мм. Важливим фактором є маса секції. Для радіаторів 500*80*80 краще щоб маса була не нижче 1,5-1,7 кг.

Промивка радіаторів

Після придбання б/у батарей опалення їх потрібно обов’язково промити. Детальніше про промивку системи опалення можна прочитати в цій статі.
Є різні способи, але оскільки радіатори ще не встановлені, зручно та недорого буде зробити механічну промивку. Якщо коротко, то це шурування йоржиком по протокам з наступною промивкою струменем води. Спосіб не швидкий, зате надійний та ефективний. Ви видалите зсередини іржу, бруд і батарея працюватиме як нова.

Зверніть увагу! Оскільки батареї вже мають знос, виконуйте промивку в щадному режимі.

Де придбати батареї б/у

Найбільш прийнятний варіант знайти радіатори через знайомих. Це найменший шанс потрапити в халепу. Якщо є знайомі, які займаються монтажем систем опалення, можна домовитись щоб вас повідомили, коли буде така пропозиція батарей бу.
Багато пропозицій таких приладів на сайтах оголошень. Наприклад, OLX, Безплатка, OBYAVA та інших. Потрібно попередньо врахувати вартість доставки.

Висновок
Батареї опалення б у для свого будинку, квартири це “кіт в мішку”. Якщо є фінансові можливості, краще брати нові. Надійніше купувати бувші в використанні радіатори чавунні або біметалеві. Доцільним буде таке придбання для нежилих приміщень з періодичним опаленням (склад, теплиця, гараж, сарай, СТО і подібні).

Leave a Reply