Промивка системи опалення

Корозія внутрішніх металевих поверхонь теплообмінників, труб, радіаторів та іншого обладнання, кристалізація солей в теплоносії, осад і налипання органічних часток призводять до засмічення системи опалення та зниження її загальної ефективності. Регулярна промивка системи опалення захистить від зниження її ефективності та від можливого виходу з ладу її елементів.

Труба забита брудом- промивка системи опалення.

Коли потрібно промивати систему опалення

Методи промивки:

Коли потрібно промивати систему

Для нормальної роботи системи опалення руху теплоносія по трубам та обладнанню ніщо не повинно заважати.
Є декілька симптомів того, що всередині опалювального контуру накопичилася велика кількість сміття, на стінках труб осіла накип. Явних візуальних ознак засмічення системи опалення немає. Діагностувати його можна при уважному слідкуванні за роботою системи і появі ряду непрямих ознак:

  • автономна система опалення довше прогрівається, ніж раніше;
  • нехарактерні звуки від котла опалення, циркуляційного насоса, радіаторів, яких раніше не було;
  • збільшився витрата твердого палива,  газу або електрики;
  • температура в різних сторонах батарей чи конвекторів суттєво відрізняється;
  • радіатори значно холодніші, ніж труби подачі (хоча нерівномірний прогрів радіаторів може бути також через повітряні пробки – потрібно спустити повітря за допомогою крана Маєвського)

Без регулярної промивки систем опалення відбувається заростання труб, зменшення їх прохідного перетину. Це веде до збільшення їх гідравлічного опору. У будинках з системою централізованого обігріву промивка повинна проводитися співробітниками теплопостачальної компанії. У приватному ж будинку ця процедура проводиться запрошеними фахівцями або своїми руками.

Однозначно рекомендувати частоту проведення промивок складно. На це впливає багато факторів. Так, наприклад, в системах централізованого опалення теплоносій повинен проходити цикл водопідготовки, що знижує ступінь забруднення. Правда далеко не завжди це правило виконується. Та й сама система часто експлуатується по декілька десятилітть і кількість сміття, що циркулює всередині, зростає з кожним роком. Але як для централізованих мереж, так і для автономних систем, рекомендується проводити промивку щорічно. Такі ж і вимоги будівельних норм. Саме такий термін вважається критичним для накопичення всередині контуру кількості сміття, істотно знижує ефективність роботи. Якщо перед початком опалювального сезону не проводиться промивка системи, забивається трубопровід, передчасно виходять з ладу прилади та нагрівальне обладнання Варіанти промивання систем опалення Залежно від ступеня засмічення системи опалення, обсягів і протяжності контурів можуть бути реалізовані кілька варіантів промивки систем опалення: механічна; гідрохімічна; гідродинамічна; гідропневматичнеа ; електрогідроімпульсна.

Перші два способи не вимагають наявності складного обладнання і можуть бути без проблем проведені своїми руками. Інші способи передбачають відповідний рівень технічного оснащення,  тому для їх реалізації або доведеться брати в оренду обладнання або запрошувати спеціалістів. Але в будь-якому випадку є певні правила промивання систем автономного або централізованого опалення, недотримання яких зробить процедуру малоефективною.

Способи промивки системи опалення

Далі більш детально про кожен з варіантів.

Механічна промивка

Відразу варто відзначити, що таке промивання орієнтоване, в більшій мірі на очистку від бруду радіаторів, і в меншій мірі від накипу на внутрішній поверхні труб. Перш ніж починати промивання, слід подбати про те, щоб теплоносій вийшов назовні. Починати процедуру треба з перекриття засувок, які обмежують надходження теплоносія в контур. Якщо процедура проводиться в багатоповерхівці, то засувки зазвичай знаходяться в підвалі будинку. У приватному будинку перекривають вентилі перед і після котла. Наступний етап – злив теплоносія з контуру. Це можна зробити або через зливний кран, який спочатку був встановлений при монтажі системи. Якщо такого крана немає, то злив виконується шляхом відкручування заглушки на радіаторі, розташованому нижче або далі всіх інших. Скидання теплоносія найзручніше робити через шланг, підключений до зливного крана і виведений в унітаз або інший сантехнічний прилад, підключений до каналізації.

Механічна промивка системи опалення.

Механічне очищення буде більш ефективною, якщо попередньо виконати демонтаж батарей і окремо прочищати радіатори і труби. При демонтажі системи для виконання промивання та прочищення механічним способом зручніше користуватися універсальним інструментом – трубним ключем. Процедура демонтажу радіаторів з різних матеріалів не відрізняється по суті. Але в будь-якому випадку слід приготувати ємність для зливу залишків теплоносія. Для проведення самої процедури потрібні будуть ключі відповідного розміру. Щоб уніфікувати процес, корисно буде мати в арсеналі трубний ключ – «попку». Залежно від того, за якою схемою підключені радіатори, відрізняється і процедура демонтажу. У будь-якому випадку, у радіатора є вхід і вихід для теплоносія. В процесі демонтажу відпускаємо накидні гайки, стикуються радіатори з трубами. На перших одному-двох оборотах гайки треба бути готовим до того, що залишки води почнуть витікати з приладу. Її збирають за допомогою ганчірки. Після того як нещільність розкручуваного стику « труба-радіатор » збільшується, теплоносій збирається в ємність – таз, корито або щось аналогічне. При цьому ретельно стежимо, щоб теплоносій не просочився на нижній поверх.

Після демонтажу радіатора виносимо його або у двір, або в ванну кімнату. При цьому ванну треба захистити від пошкоджень емалевого покриття щільною тканиною, яку потім можна викинути. Злив з ванної обов’язково перекриваємо сіткою для запобігання засмічення каналізації. Механічне прочищення радіатора можна виконувати тросом, подібним до того яким прочищають каналізацію. Таку ж процедуру проводимо і з трубопроводами. Однак для мережі з великою кількістю поворотів механічна промивка буде надто складна. Після того як прочищення батарей і трубопроводів закінчена, їх промивають водою направивши всередину струмінь води зі шланга. Для промивання труб зручніше використовувати шланги з перехідниками. Вони дозволяють герметично пристикувати шланги для подачі води в опалювальний контур і для її зливу в каналізацію. Промивання системи опалення водою виконують до тих пір, поки вона не стане чистою на виході. Злив рідини з важкого чавунного радіатора краще виконувати вдвох.

Після промивання радіаторів і труб можна повторити процедуру механічної прочистки. Щоб процедура була більш ефективна, вводити трос краще в напрямку зворотному напрямку руху теплоносія. Робиться це щоб осад був зірваний в результаті механічного контакту. Якщо бруду буде менше, ніж при першому колі очищення, значить, процедура ефективна.

Гідродинамічна промивка

При виборі способу гідродинамічної прочистки потрібне спеціального обладнання. Вода в цьому випадку подається не з крана за допомогою звичайного шланга, а від насоса під високим тиском. Іноді при такому способі насос підключається в опалювальний контур в самому віддаленому місці від точки скидання брудної води. Але частіше використовується спеціальний шланг з кінцевиком. Конструкція кінцевого насадка має отвори невеликого діаметра. Через них вода під високим тиском йде назовні.

Саме під тиском струменів води проходить ефективна боротьба з грязьовими і сольовими відкладеннями. Шланг подачі води можна спеціально зупиняти в потенційно проблемних місцях для більш ефективного їх промивання.

Для промивання системи опалення гідродинамічним способом потрібно устаткування, здатне створювати необхідний напір води. Підбираючи шланг для гідродинамічної промивки, треба враховувати, чим він жорсткіший, тим далі від точки підключення можна поставити обладнання та більше його можливо продаинути в трубу. Правда, на поворотах труб системи опалення його проблематично просунути далі. Тому при проведенні гідродинамічної промивки з використанням шланга доведеться послідовно розкривати опалювальний контур в декількох місцях для подачі води в усі точки.

Хімічна промивка

Можна промивку виконати і без механічного втручання – троса чи жорсткого шланга. Для цього виробляються готові хімічні сполуки або розчини. Можливо приготувати розчин і своїми руками. Демонтаж радіаторів опалення, рушникосушок чи іншого обладнання при цьому не потрібний.

Недолік хімічної промивки полягає у її корозійній дії на метали (особливо на алюмінієві радіатори) і в необхідності скидання їдких розчинів в спеціально відведені для них місця.

Якщо опалювальний контур не сильно засмічений, то для його профілактичної промивки цілком можна використовувати:

  • каустичну соду;
  • оцет;
  • доступні кислоти (фосфорна, ортофосфорна та інші);
  • молочну сироватку і інші.

Проте найкраще для цих цілей скористатися спеціально розробленими рідинами. На їх упаковці буде не тільки зазначений рекомендований  використання (матеріал труб, характер забруднення та інше), а й докладна інструкція із застосування. Наявність інструкції дозволить якісно та з найменшими витратами прочистити систему опалення. Рекомендується максимально точно витримувати тимчасові інтервали дії реагентів. При цьому в автономних системах потрібно включити циркуляційний насос для рівномірного розподілу реагентів. Для проведення такого типу промивання корисно має в своєму розпорядженні насос з ємністю – бустер. Для того щоб його підключити до системи, треба організувати розрив в контурі. Найчастіше підключаються в опальвальний контур біля котла. Також в контурі повинен бути передбачений кран для скидання використаного реагенту. За допомогою бустера можна промивати не тільки всю систему опалення, але і окремі її вузли.

Щоб руйнування накипу на трубах і радіаторах було рівномірним, після закачування реагенту залишаємо його в системі на термін від декількох годин до декількох днів згідно з інструкцією.

Основним недоліком такого способу очищення є можливий негативний вплив активної речовини на поверхню труб, опалювальних радіаторів, теплообмінників, запірної арматури. Тому після обробки системи промиваємо її чистою водою.

Більш ощадним, але схожим за дією, способом промивки системи опалення від заростання є дисперсне чищення. В цьому випадку в систему вводиться реактив, що впливає виключно на осілі частинки. При цьому метал залишається без негативного впливу. А сама процедура аналогічна хімічному очищенню.

Гідропневматична промивка

Одним з найбільш ефективних і нешкідливих для обладнання варіантів очищення систем обігріву від накопичилася бруду вважається промивка системи опалення гідропневматичним методом. Повітря під високим тиском подається в систему опалення компресором. При цьому всередині трубопроводів створюються турбулентні потоки з велику кінетичну енергію, що викликає зрив наростів і вимивання бруду, що накопичилася. Турбулентні потоки проходять по опалювального контуру не постійно, а періодично в формі короткочасних імпульсів. Створюються такіі імпульси за допомогою пневмопістолета.

Підключення компресора в контур виконується через зворотний клапан, що упередити попадання води в компресор. Подачу повітря під тиском можна виконати через патрубок одного з радіаторів або ж підключити шланг замість заглушки.

Для проведення промивки перекриваємо надходження теплоносія в контур. Потім підключаємо компресор з пневмопистолетом. Якщо промивка виконується без демонтажу радіаторів, то на найдальшому радіаторі відкручуємо заглушку і підключаємо через перехідник шланг для скиданнябруду. Першу подачу повітря в систему слід робити в напрямку зворотному напрямку циркуляції теплоносія. Повторну процедуру можна виконати, змінивши напрямок (помінявши місцями шланги для подачі тиску і скидання бруду). Гідропневматичну чистку можна проводити з демонтажем радіаторів. Це більш клопітно, але і більш ефективно. Тоді батареї краще винести на вулицю і там промити. Після закінчення процедури промивання радіатори встановлюються в роболче положення, контур підключається до джерела теплоносія. Залишки бруду, які зостались в системі будуть вимиті водою. Потім короткочасно перекриваємо надходження теплоносія, від’єднуємо зливний шланг і повертаємо заглушку на місце. Тепер можна запускати систему в роботу.

Електрогідроімпульсна промивка

В основі роботи такого методу промивання лежить використання енергії електричного імпульсу. Він спрямований на руйнування солей, які осіли на стінках труб. Імпульси діють саме на засмічення. Самі труби при цьому впливу не піддається. Для генерації електричного імпульсу використовується спеціальний апарат. До нього підключається коаксіальний кабель, на протилежному кінці якого утворюється розряд, ударна хвиля від якого руйнує накип на внутрішній поверхні. Після цього систему промивають чистою водою для видалення відокремлених сторонніх часток.

Проведення прочищення системи електроімпульсним методом очищення вимагає наявності спецобладнання. Але ефективність його досить велика і немає потреби розбирати систему для промивання. При цьому, на відміну від хімічного прочищення, весь шлак можна відправляти в каналізацію.

Висновок

Будь-який з розглянутих варіантів промивки систем обігріву являє собою не занадто складну процедуру, проте потребує уважності, часу, сил та спеціального інструменту. При наявності деякого досвіду проведення сантехнічних робіт і обладнання цю операцію можна виконати своїми руками. Однак, якщо дозволяють фінансові можливості, краще промивку систему опалення довірити спеціалізоіваній компанії.

Leave a Reply