Вибираємо газовий котел опалення для приватного будинку

Газовий котел опалення
Газовий котел для опалення будинку

Котли опалення на газу дуже широко поширені у всьому світі. Як говорить статистика, майже половина всіх придбаних опалювальних пристроїв подібного типу працюють на газі.

Цей вид палива є порівняно недорогим і значно ефективним. Тому-то на ринку і представлені різні моделі газових котлів різної комплектації.

 

Основні характеристики котлів

Вам нарешті підвели газ, і у вас з’явилася необхідність у придбанні спеціального обладнання для опалення, що використовує в якості джерела газ, то перед походом у магазин ознайомтеся з основними характеристиками такого обладнання і критеріями його вибору.

Вам, звичайно, можуть допомогти виборі продавці-консультанти, але щоб не піти у них на поводу потрібно також володіти деякою інформацією.

Так чим же може відрізнятися опалювальне обладнання, що працює на газі?

 1. Найменування фірми-виробника.
 2. Ціна.
 3. Розряд енергоджерела.
 4. Потужність обладнання.
 5. Кількість контурів (одно- або двоконтурний).
 6. Матеріал, що використовується для виготовлення котлів.
 7. Місцем монтажу (підлоговий, настінний).
 8. Способом видалення газів, відпрацьованих в процесі експлуатації котла (природна (атмосферна) або примусова).

У деяких ситуаціях достатньо настінного, варіант – він більш компактний

Важливо: Вибирайте котел для конкретного приміщення, а не просто по тим технічним характеристикам, які вам надали. Справа в тому, що один котел з кращими характеристиками для конкретного приміщення може абсолютно йому не підійти. Від цього знизиться ефективність його роботи. А інший, з гіршими характеристиками, може підійти ідеально.

Наведемо приклад лише деяких (найбільш важливих) характеристик, знання яких допоможе вам зробити правильний вибір в магазині. Але перед покупкою котла опалення необхідно прорахувати всі втрати тепла в приміщенні і розрахувати необхідну потужність обладнання для системи опалення.

Визначтеся, а вірніше дізнайтеся який вид палива характерний для використання у вашому регіоні. А якщо вибирати між одноконтурним і двоконтурним котлами, то необхідно визначитися чи потрібно вам ще і постійна наявність гарячої води або вона у вас вже є від інших джерел.

Котли на газі, як правило, оснащені атмосферним пальником і бувають підлоговими або настінними. Підлогові котли, в основному, виготовляються із сталі або чавуну.

Однозначно визначити, який і них краще не можна, тому що кожен володіє певними перевагами і недоліками. Сталевий – легше, але добре переносить будь механічні дії при навантаженні-вивантаженні і монтажі. Чавунний – довговічніше, оскільки стінки у нього товщі, та й теплообмін від цього ефективніше, але от при різних діях з ним потрібно бути обережним, так як чавун дуже крихкий метал.

Пам’ятайте: Ефективність і надійність роботи газового котла залежить не тільки від матеріалу, але і від якості монтажу та умов експлуатації.

Газові котли, які прикріплюються до стіни ще називають міні-котельнями. У комплектацію такого обладнання входять наступні деталі:

 • пальник;
 • один або два циркуляційних насоси;
 • розширювальний бак;
 • манометр;
 • термометр;
 • пристрій управління або теплообмінник;
 • система безпеки.

Є у складі газового котла і система відводу відпрацьованих газів. Вона може бути або природна, або примусова. Остання систем оснащена спеціальними вентиляторами, які функціонуючи і видаляють відпрацьовані гази. Такі моделі можна встановлювати навіть в тих приміщеннях, де немає димаря. Досить просто через зроблене в стіні отвір вивести на вулицю спеціальний коаксіальний димохід.

 

Параметри опалювальних приладів на газу

Головним критерієм при виборі газового котла є його потужність. Залежить вона від кубатури приміщення, яке потрібно буде опалювати.

І тут ринок опалювальних прилад надає такий величезний асортимент моделей, що можна купити обладнання і декількома кВт, так і закінчуючи тисячами кВт.

Можна буде підібрати котел і для невеликого дачного будиночка і для величезної групи будівель і споруд.

Грамотно і якісно визначити необхідну потужність котла можуть тільки фахівці-теплотехніки. Адже тільки вони володіють спеціальними знаннями, від яких і залежить ефективність роботи придбаного пристрою.

Кожен потенційний покупець газового котла повинен знати як можна розрахувати необхідну потужність обладнання. Потужність обчислюється з правила: на 10 квадратних метрів приміщення 1 кВт потужності. Але це за умови мінімальних тепловтрат. Тобто приміщення має бути добре утеплено. Висота потоків при цьому повинна бути не більше 3 метрів.

Ну а якщо ви знаєте, що у вас старі вікна, не утеплена веранда, яка також буде опалюватися, вибирайте обладнання з більшою потужністю. А також додавайте до необхідної потужності приблизно половину розрахованої, якщо ви плануєте за допомогою газового обладнання нагрівати воду. Розмір надбавки залежить також від планованого кількості споживання гарячої води.

Потрібно також знати, що система опалення в газових котлах, що мають два контури спроектована так, що в пріоритеті нагріву варто контур, відповідальний за гаряче водопостачання. Вода не гріється постійно. Вона нагрівається і потім якийсь час (якщо їй не користуються) остигає.

Як тільки вона досягає певного градуса і потрібно її підігрів, вся система починає працювати на цей процес, а процес опалення в цей час практично зупиняється. Але не лякайтеся, це тривати лише невеликий час і за цей час температура в приміщенні не впаде. Якщо ви за допомогою опалювального котла плануєте підігрівати воду і для басейну, то враховуючи обсяг води, що нагрівається потрібно планувати і потужність придбаного устаткування.

Важливо знати: У технічних характеристиках тієї або іншої моделі опалювального котла вказана потужність з розрахунку наявності максимального тиску при подачі газу. Як показує практика в дії тиску значно нижче, а значить і потужність котла буде значно нижче тієї, яка вказана в характеристиках.

 

Одноконтурні та двоконтурні

Якщо функції котла повинні укладатися тільки в опаленні приміщення, то вибирайте одноконтурний варіант.

Якщо ж ви чекаєте від свого обладнання не тільки опалення приміщення, але ще і нагрівання води, то вибирайте котел з двома контурами .. Вибираючи останній, потрібно знати, що вони бувають проточними і з вбудованим бойлером.

Але й ті й інші вимагають особливого монтажу і тільки грамотними фахівцями.

Увага: Якщо котел з одним контуром оснащений автоматикою, то він може також забезпечувати теплом і підлогу, і вентиляцію і т.д.

 1. Двоконтурні коти, що працюють на проточній воді можна використовувати якщо вам необхідно невелике кол-во води (10-15 л в 1 хвилину з температурою води в 30 град С).
 2. Інший тип котлів передбачає двоконтурне обладнання оснащене вбудованим бойлером, що вміщує в себе від 50 до 200 л води. Цей вид найбільш комфортний у використанні, адже у вас завжди буде під рукою достатнє у гарячої води. Також зручно в цій моделі те, що якщо раптом відключать газ, бойлери дозволять деякий час підтримувати температуру води. Але от місця такий бойлер вимагає не мало. Вага котла теж буде значною. Та й якщо, раптом що зламається, відремонтувати такий прилад практично нереально. Адже ця проблема переслідує багато приладів функціоналу «два в одному».

Такий котел буде найбільш вигідний тим споживачам, в будинку у яких встановлено деяка кількість водозабірних точок. І ці точки характеризуються високим споживанням гарячої води.
Це, наприклад, кілька ванн, душових, плюс джакузі і плюс басейн). Тоді і вибирайте котел з бойлером потрібного обсягу і великою потужністю. У таких випадках можна використовувати і одноконтурний котел і окремо гріючий бойлер.
В-общем варіанти комбінування і комплектації системи опалення та гарячого водопостачання краще обговорити з професіоналом і вибрати найбільш вигідний проект конкретно для вас.

 

Автоматичне регулювання і принцип роботи пристроїв

В деякі моделі обладнання для опалення вбудовані різні мікропроцесорні вбудовуються регулятори, які покликані забезпечити котел не тільки додатковими функціями, але і комфортом використання.

Такі регулятори відповідають наступним критеріям:

 • Регулювання залежить від погоди, вірніше від показань зовнішнього термометра. Таким чином, система котла реагує на коливання вуличної температури і автоматом регулюється температура в приміщенні. Що значно економить енергоресурси, а значить і витрати за їх плату і рятує вас від спеки в приміщенні, коли і на вулиці не холодно.
 • Є можливість установки графіка опалення. Це дуже важливо у весняно-осінній період. Тобто ступінь опалення приміщення буде залежати і від періоду опалення. Таким чином, можна виключити можливість перегріву системи. Також можна відкоригувати подачу тепла в приміщення залежно від ступеня тепловтрати того чи іншого будинку. Це також допоможе заощадити на платі за енергоресурси, та й температура в будинку в періоди сезонних перепадів температури буде завжди комфортною.
 • Можливо, навіть запрограмувати роботу опалення по днях тижня, окремим годинах. Можна виставити годинник нагріву з урахуванням нічних і денних температур. Причому перехід від одного режиму в інший буде виконаний автоматично. Таке програмування актуально і для підігріву гарячої води в двоконтурних пристроях.
Схема підключення газового котла в заміському будинку
Схема підключення в заміському будинку

Всі ці маніпуляції з програмами не викликає ніяких труднощів. І нічого крім економії бюджету і комфорту вам не принесе.

І не забудьте, перед тим як вбудовувати котел в систему опалення необхідно проаналізувати склад і жорсткість води. І якщо ці параметри далекі від норми доведеться ще розоритися і на водні фільтри.

Адже ефективність роботи системи опалення, а також термін її експлуатації безпосередньо залежать не тільки від якості устаткування, але і від якості його монтажу, а також від якості газу і води. Та й заощадити на ремонті при дотриманні всіх умов також вдасться

Коментарі 1

Leave a Reply