Еко-технології: що таке і чому це добре

Найзнаменитіші люди світу закликають до більш усвідомленого способу життя і подають приклад.

Зокрема, маєток Білла Гейтса Xanadu 2.0 побудовано так, щоб довкілля допомагала регулювати температуру в приміщенні, будинок Джонні Деппа використовує енергію Сонця для електропостачання, а у актриси Джесіки Альби особняк майже повністю зроблений з перероблених матеріалів. Екологічність стала новим трендом, а енергоефективні будівлі говорять про статус власника голосніше, ніж діаманти і шуби з шиншили, і навіть наймодніше авто зараз – електромобіль Tesla.

Екотехнології

Навіщо це потрібно?

Така екоактівність виникла неспроста: ВООЗ в останній доповіді б’є тривогу, кажучи, що людина занадто швидко руйнує природу і себе разом з нею. Тому в боротьбу за чистий світ вступають не тільки екологи, а й найбільші світові компанії-виробники, розвиваючі нові технології сталого виробництва.
У 2018 року людство поставило рекорд: в атмосферу було викинуто 55,3 гігатонн CO2, прискорюючи потепління на планеті, а разом з ним і кліматичні зміни, які призводять до ураганів, погодних аномалій та іншим катастрофічним проявам.

Люди помічають, що світ змінився, і поступово починають прагнути до більш усвідомленого способу життя: жити з комфортом, але без шкоди для навколишнього середовища. Для цього, наприклад, в Європі, взяли угоду про декарбонізації – до 2050 року Євросоюз (ЄС) спробує стати кліматично нейтральною зоною, знизивши навантаження на геосферу.

«В Європі розвиток екотехнологій законодавчо стимулюється, – пояснює Армен Калінін, директор з експорту компанії FRISQUET , провідного французького виробника опалювального газового обладнання. – Наприклад, будь-яка техніка повинна відповідати регулярно виходять директивам ЄС, спрямованим на зниження шкідливих викидів. Так, виробництво опалювального обладнання регулюється жорстким стандартом EN 483, де в тому числі оцінюється і життєвий цикл виробів. Відповідно до цієї точки зору, чим менше викидів виробляє теплогенератор за час служби, чим довше термін його експлуатації і чим простіше переробити матеріали, з яких він складається, тим нижче негативний вплив на природу. Скажімо, котел, зібраний вручну з нержавіючої сталі і міді, пропрацює мінімум 20 років. Сучасна модульований пальник знижує споживання газу на 30%, а рівень її викидів настільки низький, що відповідає найвищому екостандарти “Євро-6”. А сам котел після закінчення терміну роботи переробляється на 99,5%, причому майже все може бути знову використано у виробництві ».

Виходячи з цієї логіки багато компаній і вчені пропонують все більше екологічних матеріалів і джерел енергії – від водневого палива до будинків- «батарейок», які накопичують і зберігають енергію.

Ековідповідальність в будинку: зберегти і грамотно використовувати

Коли виробники шукають екологічні способи виробництва і використання енергії, вони переслідують дві мети. Перша – низьке споживання і грамотний розподіл ресурсу, друга – мінімальний вплив на навколишнє середовище. Такі системи вже існують, і вони доступні.

«Енергоефективність сучасних конвекційних котлів – 96%, конденсаційних – 98% (або 109% по вищій теплоті згоряння), – пояснює технічний директор FRISQUET . – Крім того, інтелектуальна багатозональна система управління дозволяє через віддалений доступ регулювати температуру в різних приміщеннях (в залежності від цілей і переваг господарів), причому неважливо, де саме власники зараз знаходяться. Так ми можемо зберегти до 25% енергоресурсів і, відповідно, радикально знизити викиди ».

Використання в побуті відновлюваної енергії

Теплові насоси, сонячні батареї і колектори, вітрогенерація – видів альтернативної енергетики все більше, і вчені щороку пропонують нові, а заодно шукають способи модернізувати старі. Наприклад, це будівництво мікроГЕС, які не вимагають зведення гігантських гребель, які шкодять екосистемам: такі станції дозволяють добувати енергію природних річкових потоків, навіть струмків, мінімально впливаючи на навколишнє середовище.
При розумному розміщенні великий потенціал мають і сонячні батареї. Наприклад, в одній із сільських шкіл Арканзасу ці пристрої на даху виробляють стільки енергії, що відпала необхідність витрачатися на електрику. Заощаджені гроші пішли на надбавки до зарплати вчителів.
Але сонячна енергія підходить не для всіх – в північних регіонах батареї потрібно поєднувати з газовими або електричними системами, щоб не замерзнути взимку.

Одна з основних функцій екологічного споруди – зберегти все, що є. Приблизно 15% енергії припадає на підтримку мікроклімату в будинках і комерційних будівлях, тому в хід йдуть різні способи: від енергозберігаючої техніки до використання спеціальних матеріалів для будівництва і розумних вікон. Наприклад, Rehau Smart Privacy, які автоматично змінюють ступінь прозорості в залежності від освітленості. Це дає можливість не тільки підвищити приватність, але і заощадити енергію на кондиціонування за рахунок меншого нагріву приміщень.

Автономні системи управління – одні з найбільш швидко напрямків оснащення приватних будинків. Вони не просто зручні, але і допомагають не розтрачувати природні ресурси даремно.

Непомітна допомога – екологічний побут

До України тренд на зелені технології тільки приходить. У регіонах працюють екологічні організації, з’являються пункти прийому вторсировини і контейнери для роздільного збору сміття. Але з усіх комунальних відходів переробляється тільки 4-7%, і рішення цієї проблеми шукають і влади, і прості громадяни, яким не все одно, в якому світі вони будуть жити. Компанії відповідають на запит і пропонують більше екологічних товарів, які довго служать, допомагають берегти ресурси і підлягають переробці.

«Все більше і більше жителів Росії цікавляться проблемами і питаннями захисту навколишнього середовища, – каже виробник екотоварів для домашнього господарства. – Ми сконцентрувалися на аудиторії, яка усвідомлює проблеми екології, ретельно вивчає упаковку і прагне внести свій внесок в турботу про природу. Тому основний посил при розробці нової лінійки продуктів криється в назві Paclan for Nature – «для природи». Це продукти з екологічними властивостями, створені безпечними для навколишнього середовища, а так само при створенні яких не було завдано шкоди навколишньому середовищу. Важливо, що ековластивості, що транслюються на упаковці нашої продукції, підтверджуються сертифікатами, наприклад, більшість упаковок створено з картону з FSC сертифікатом, а це значить, що при виробництві даної упаковки був використаний папір з відповідальних джерел, іншими словами в ланцюжку поставки лісопаперової продукції для даної упаковки не було нанесено шкоди планеті Земля. Продукти теж мають еко характеристики – одні продукти можуть бути біорозкладні (наприклад, наша нова папір для випічки Paclan for Nature), інші – складаються з вже перероблених матеріалів. Наприклад, наші серветки з мікрофібри на 55% складаються з переробленого пластику – ми використовували вже зібрані ПЕТ пляшки для другого життя у вигляді серветки ».

До речі, щоб матеріал для переробки звідкись з’являвся, його потрібно здавати. Наприклад, одяг можна віддавати в магазини. Звідти віна потрапляє в фонд, який займається сортуванням і переробкою текстилю. Мережі «ІКЕА» приймають використані батарейки, а в магазини шведського бренду можна віддати і старі меблі на благодійність.

Все більше людей приходить до висновку, що тільки спільні зусилля (як корпорацій, так і кожного з нас) допоможуть зберегти цей світ таким, яким ми звикли його бачити.

Як сказала британська актриса Емма Уотсон: «Я сортую сміття і завжди вимикаю світло, якщо надовго виходжу з кімнати. Я не затята активістка, але хотіла б залишити світ після свого відходу таким, яким я виявила його, коли прийшла ».

Буде непогано, якщо ми все підемо її приклад.

Leave a Reply