Енергетика майбутнього: 10 проривних ідей

10 проривних ідей в енергетиці як відповідь на найважливіші питання суспільства та економіки.

Енергетика.

Міжнародна Асоціація «Глобальна енергія» представила перший щорічний доповідь «10 проривних ідей в енергетиці на наступні 10 років», співавторами якої стали вчені з різних країн світу.

У доповіді відображені основні положення досліджень, спрямованих на боротьбу з глобальною зміною клімату, в тому числі через розвиток енергоефективності та енергозбереження, а також технологій ВДЕ.

Глобальна зміна клімату стала реальністю, і її темпи загрожують незворотними наслідками для екосистем. За найбільш похмурими прогнозами екологів, усього через 50 років до 3,5 мільярда людей можуть опинитися у зонах непридатних для життя, якщо людство не зменшить викиди СО2. Загальна територія Землі, на якій середньорічна температура перевищить 29 градусів Цельсія (а це температурний режим пустелі Сахара), може збільшитися з 0,8% до 19% суші.

«З точки зору економічної ефективності, представленим в доповіді ідеям ще далеко до традиційної енергетики. Нікуди не зникне і потреба у вуглеводнях в нафто – і газохімії. Але це — перспективні ідеї для зниження викидів СО2 та вибудовування збалансованих енергосистем та інтегрованих енергокомпаній», — зазначив президент Асоціації Сергій Брильов.

За його словами, представлені в доповіді ідеї здатні радикально змінити структуру світового споживання енергії. Технології на базі цих ідей передбачають зростання енергоефективності та енергозбереження, скорочення викидів парникових газів, а також розвиток відновлюваних джерел енергії.

Серед співавторів першого доповіді – відомі науковці з Великобританії, Італії, Росії та Ірану.

Доповідь зачіпає широкий спектр тем і напрямків, включаючи:

 • Уловлювання та зберігання вуглецю (carbon capture and storage)
  Технології, що дозволяють відокремлювати викиди СО2 від промислових і енергетичних джерел, забезпечувати їх надійну ізоляцію від атмосфери.
 • Розумні мережі (smart grid)
  Технології цифрової трансформації, що дозволяють використовувати масиви big data про енерговиробництві і енергоспоживанні для підвищення ефективності й надійності виробництва та розподілу електроенергії.
 • Воднева енергетика (hydrogen economy)
  Технології використання водню як палива для виробництва електроенергії, для транспортних засобів (включаючи технології промислового зберігання та транспортування на великі відстані).
 • Малі модульні реактори (small modular reactors)
  Розробки атомної енергетики, дозволяють налагодити випуск реакторів малої і середньої потужності (до 300 МВт), в т. ч. для заміни електростанцій на органічному паливі.
 • Перетворення електроенергії в газ (power-to-gas, P2G)
  Технології, що дозволяють використовувати надлишки електроенергії для виробництва метану або скрапленого газу. P2G – перспективна технологія сезонного зберігання енергії, т. к. отриманий газ легко перетворити назад в електроенергію за допомогою звичайних газових турбін.
 • Компактні й ефективні накопичувачі енергії (supercapacitors)
  Розробки пристроїв, здатних акумулювати електроенергію в промислових масштабах.
 • Рециклінг і перетворення відходів на енергію (waste-to-energy, W2E)
  Технології, що дозволяють виробляти електро – і теплоенергію в результаті переробки твердих побутових відходів, які пройшли попереднє сортування. W2E дозволяє вирішувати проблему в комплексі: з одного боку – зменшити обсяги захоронення ТПВ на полігонах; з іншого – скоротити обсяги екологічно шкідливої вугільної енергетики.
 • Біопаливо (biofuel)
  Технології одержання та застосування екологічно чистого біопалива нового покоління з рослинної або тваринної сировини, з продуктів життєдіяльності організмів або органічних промислових відходів.
 • Штучний фотосинтез (artificial photosynthesis)
  Хімічні технології, які відтворюють природний процес фотосинтезу. Дослідження цієї теми включають в себе проектування і складання пристроїв для безпосереднього виробництва сонячного палива, фотоелектрохімію та її застосування в паливних елементах, виробництво біоводню з сонячного світла.

Leave a Reply