Ефективне опалення: 5 кроків назустріч

Опалення це не тільки котел, труби, радіатори та арматура. Щоб зробити його ефективним потрібно провести комплекс заходів і об’єктивно оцінити власні фінансові можливості. При чому на першому етапі особливу увагу потрібно приділити факторам, які в загальному розумінні до опалення відносяться опосередковано. Наступні поради зададуть правильний напрямок.

Будинок енергозбереження.

Оцінка тепловтрат

Дуже корисно знати реальний стан свого будинку на предмет тепловтрат. Взагалі то це не обов’язково, але бажано. Знаючи куди утікає найбільше тепла, ви будете знати яким конструкціям приділити увагу в першу чергу.
Найкращий спосіб оцінити стан будинку – замовити тепловізійне обстеження. Тепловізор – це оптичний прилад, який фіксує температуру на поверхні елементів, що потрапляють у фокус. Віні виводить результати у вигляді спектрального зображення на якому поверхні з різною температурою пофарбовані різними кольорами. На термограмі (фото зроблене тепловізором) в червоно-синьому спектрі, більш холодні поверхні зображені в синіх тонах, а поверхні з більш високою температурою – в червоних тонах.

Зображення на тепловізорі - синій та жовтий.
За допомогою тепловізора можна оцінити якість утеплення, продіагностувати вікна та двері, перевірити чи справно працює опалювальне обладнання та електропроводка.

Утеплення

Без якісного утеплення зовнішніх стін, стелі та підлоги годі і говорити про ефективне опалення. Його не буде. Утеплення можна замовити або виконати своїми руками, якщо маєте достатньо часу. Це не складно, а економія буде значна, порівнянна з вартістю матеріалів. Для приватних будинків найчастіше вибирають утеплення пінопластом. На сьогодні це найбільш оптимальний варіант з позиції ціна/функціональність.
Не варто економити на товщині пінопласту та якості матеріалів для утеплення. Саме достатня товщина (з досвіду експертів в центральній та східній Україні – Київ, Полтава, Черкаси, Дніпро, Вінниця, Харків – краще не менше 100 мм) та високоякісні матеріали забезпечать утепленню срок експлуатації не менше 20 років та мінімальні теплові втрати.

Пінопласт, приклеєний до стіни будинку.

Підлогу також можна утеплювати пінопластом, але краще екструдованим. Він міцніший. На горіще найчастіше вкладають мінвату, але потрібно бути впевненим що неї не потраплять вода, осади.

Вікна і двері

Через неякісне заповнення отворів може “вилітати” до 50% тепла. На поточний час рамні вікна вже не ставлять. Найчастіше встановлюють металопластикові або дерев’яні вікна з склопакетами. Мінімально треба брати двокамерний склопакет (три скла), а ще краще трикамерний. Щоб знизити тепловтрати варто купить вікна з енергозберігаючим покриттям – економія тепла до 10%. Двері також потрібно ставити з утеплювачем всередині.
Крім, власне, конструктивних рішень, важливу роль для ефективного опалення відіграє якість монтажу вікон та дверей. Роботи повинні виконуватись відповідно до норм. Всі щілини повинні бути задуті піною та оштукатурені. Не повинно бути містків холоду.
Значно знизити тепловтрати (до 20-30%) через вікно можуть ролети. Незалежно від того ставите ви ролети ззовні з ціллю підвищити безпеку або зсередини для захисту від сонця, в зимовий час вони можуть затримувати приблизно 25% тепловтрат через вікно.

Віконні ролети в Києві можна замовити в компанії “Колорит”. Фірма робить безкоштовний вимір та пропонує широку гамму типів та кольорів.

Лічильник

Хоча це вже архаїзм – будинок без лічильника – проте такі “екземпляри” зустрічаються. Без лічильників газу, електроенергії, води ефективного опалення не досягти. Як можна економити те, що неможливо порахувати.

Лічильники газу.

Автоматизація

Автоматизація опалення, як ще часто називають такі технології “розумний будинок” – це сучасний тренд. Встановлення спеціального обладнання термостатичних головок, контролерів, програматорів дозволяє економити на тому, що в будинку завжди підтримується мінімально комфортна температура. Коли власник вдома, то, наприклад, 22 град. С, коли нікого немає – 16-17 град. С. Зниження температури в приміщенні на 1 град. С в середньому знижує витрати палива на 5 %.

Звичайно, це тільки ази ефективного опалення. Багато залежить від вибраної схеми та обладнання. Та навіть врахувавши вище сказане, ви можете досягти значної економії.

Leave a Reply