Що таке пелети, пелетні котли

Пелети - фото.

Пелети – тверде паливо в формі гранул, яким заміняють деревину, вугілля, солярку. По співвідношенню комфорту та вартості опалення з пелетами конкурує тільки природній газ, якщо будинок під’єднаний до центрального трубопроводу. Опалення газом конкурентне, але приєднання будинку до трубопровідної мережі і підготовка плану – набагато дорожче, ніж встановлення твердопаливного пелетного котла. Пелети (пілети, деревні гранули) – це спресовані гранули, які складаються з відходів деревного, сільськогосподарського виробництва. На даний час пелети популярніші за кордоном, особливо у Данії, Швеції, Австрії (світові лідери по виробництву обладнання для спалювання пелет). Вони високо екологічні, теплотворна спроможність пелет така ж, як і у вугілля, ціна приємна і для споживання у промислових масштабах, і для задоволення побутових потреб.

Розмір пелет, який вважається стандартним, варіюється у межах 6-8 мм у ширину і 5-70 мм у довжину. Ці параметри залежать від обладнання, за допомогою якого спресовують сировину або відходи. Можна знайти й інші розміри, проте це не впливає на ефективність спалювання пелет.

Найкращі по теплотворності пелети зроблені з листяних порід дерев. Пелети з соснових також присутні на ринку, але частіше в регіонах, де немає листяних лісів. До того ж, виробництво пелет з листяних порід вимагає дорожчої технології.

Питома вага пелет складає 1,5 (тонуть у воді), а вологість – 7-10%. Вони підходять для використання у звичайних піролизних котлах після додаткової підготовки обладнання.

Теплотворна здатність 1 кілограму пелет – 5 кВт/год, в середньому з врахуванням КПД теплогенераторів в півтора рази краще дров. Порівнюючи цей показник з соляркою, можна усереднено сказати, що один кілограм пелет виробляє стільки ж теплової енергії, скільки півлітра рідкого палива. Перевага пелет тут в тому, що вони не забруднюють будинок і оточення, не розливаються і в загальному безпечніші у використанні. Котельня з пелетним котлом набагато охайніша та естетичніша.

Котельня з пелетними котлами.

Сировина для виробництва пелет

Для виробництва пелет можуть використовувати як ділову деревину, так і відходи – кора, тирса, тріска і т.і. Джерело сировини для конкретних пелет можна опосередковано визначити через колір матеріалу.

Темний, “капучіно” колір пелет вказує на наявність кори, що вказує на використання відходів прямо з лісозаготівель. Такі пелети можуть містити в собі пісок, що знижує їх якість. Темний колір може також вказувати на високу температуру при гранулюванні пелет, тому не можна однозначно вказати на походження сировини.

Світлий колір пелет, в свою чергу, вказує на використання відходів з вторинної обробки деревини (віконне, меблеве виробництво тощо). Такі пелети можуть містити в собі домішки від ДСП та інших матеріалів, які використовуються на меблевому виробництві, в цьому випадку екологічність пелет сумнівна. Точно визначити, чи є у складі такі хімічні домішки, можна по червоному наліту на колосниках пелетного котла після згорання. До безпосереднього використання майже неможливо визначити наявність шкідливих додатків у пелетах.

Виробництво пелет

Дерев’яну сировину подрібнюють до консистенції борошна, висушують і вже потім спресовують у гранули. На виробництво однієї тонни пелет витрачається близько 5 м3 дерев’яних відходів. Тому, щоб бути конкурентоспроможним, виробникам пелет необхідно мати доступ до великої кількості сировини. До того ж, вартість доставки має величезний вплив на ціну товару для кінцевого споживача.

Якість та екологічність пелет

Одна з найбільших переваг пелет – екологічна складова. Оскільки пелети складаються з деревини, вони беруть участь у природньому обміні вуглецем. Це означає, що при спалюванні вони виділяють таку ж кількість вуглецю, яку дерево ввібрало при житті. Споживання пелет зменшує необхідність вирубки лісів і вони відносяться до поновлюваних джерел енергії, на відміну від вугілля чи солярки.

Пелети не виділяють запаху, дим майже безбарвний, вони виділяють значно менше двоокису сірки та інших шкідливих елементів, які виділяються при спалюванні вугілля у надлишку.

Фізичних відходів при згоранні також утворюється мало – на один кілограм пелет лишається 10 грамів золи. Пелетні твердопаливні котли з потужністю 25 кВт необхідно очищувати від золи раз у два тижні, вся процедура не займає більше, ніж півгодини.

Але якщо у пелетах знаходиться багато шкідливих елементів при згоранні утворюється шлак, який шкодить опалювальному обладнанню, і з димом в оточуючу середу виділяється значна кількість хімічних речовин.

Доставка та зберігання пелет

Пелети продаються у мішках від 20 кг, в розсипному вигляді та у так званих біг-бегах, які являються кубічним пластиковим мішком, вагою близько 700 кг. Біг-бег, на відміну від іншого типу фасування, майже неможливо доставити самостійно, їх зручність полягає в тому, що при використанні біг-бегів можна не встановлювати бункер і вставляти шнек безпосередньо у пакет а потім його просто викидати. На заході існують служби розвозу розсипних пелет адресно, але в нас така практика поки не поширена, зокрема тому що необхідно мати спеціальну машину, оснащену пневмоподачею.

Вигрузка пелет з автомобіля в бункер.

Теоретично можна зберігати пелети на вулиці, мороз не шкодить їм, але на практиці, коли пелети заносяться в тепле приміщення на їх поверхні утворюється конденсат. Самим гранулам не шкодить атмосферна волога, але при прямому контакті з водою вони моментально абсорбують рідину загальною кількістю більше, ніж їх вага (тому пелети також використовують як наповнювач для туалетних лотків для тварин).

Якщо споживач не використовує біг-бег як ємність для подачі, необхідно встановлювати бункер. Бункер може бути будь-якою ємністю, яка приєднана до шнека, через який пелети подаються до котла. Це може бути коробка, куток, пластикова бочка тощо. Шнек (гвинт Архімеда) має бути не більше 10 метрів довжиною, довгий шлях до котла перетирає пелети в порошок, який не спалюється, а спікається і шкодить котлу.

Використання пелет

Суттєвим мінусом використання пілетів можна назвати високу ціну спеціальних пелетних котлів. Значно дешевше модифікувати вже встановлений звичайний твердопаливний котел. Достатньо оснастити його пелетним пальником. Пальники поділяються за способом спалювання пелет – факельний та об’ємний. Який тип пальника підходить вам визначається за типом наявного котла. Так, факельний пальник встановлюється у котлах з маленькою камерою згорання.

Пелетні котли не обмежені в потужності, ними можна легко опалювати кілька будинків, незалежно від розташування опалювальної точки.

Встановлення пелетного котла окупається за 2-3 роки, після того йде чиста економія. Якщо порівнювати пелети з іншими засобами опалення, використання пелет менш вигідне, ніж газ, але якщо ви плануєте будинок і систему опалення з нуля, варто завчасно розглянути усі за і проти. Щодо вугілля, співвідношення ціни та ефективності буде майже однакове, але вугілля необхідно вручну завантажувати і вручну очищати котли, в той час як пелети зручніші, не лишають видимих забруднень. Розсипані пелети можна просто змести віником і вони не створюють вогненебезпечну ситуацію.

Підсумовуючи всі розглянуті у статті факти, постає питання: чому використання пелет мало поширене? Технологія виробництва та використання пелет з’явилась не так давно, на ринку немає великої кількості постачальників і вони не надто активно рекламують наявність та можливість встановлення пелетних систем опалення. Тому споживачі мало обізнані про таку опцію на ринку технологій опалення, а висока ціна пелетних котлів відлякує потенційних покупців.

Враховуючи невисоку вартість палива порівняно з вуглеводнями та ефективність ресурсу, а також газову ситуацію у нашій країні, пелетні котли будуть тільки набирати популярність.

Leave a Reply