Як з’єднати сталеві труби? Види трубних з’єднань

Скільки пластик не хвали, а сталь все одно авторитет не втрачає. Та воно й зрозуміло. Сталеві труби міцні, довговічні, не горять, витримують високий тиск. Раніше виникали питання як поєднати сталеві труби своїми руками з мінімумом зусиль і зараз це зробити набагато простіше. Розглянемо види з’єднань сталевих труб.

Ще пару десятків років назад для з’єднання сталевих труб застосовувалося три основних способи – зварювання, різьблення і фланець. З появою нових матеріалів і технологій їх стало більше.

Види з’єднань сталевих труб

Різьблення

Різьбове з'єднання.

Різьбове з’єднання широко використовується для трубопроводів малих діаметрів. В основному до 2 “, рідше до 4”.
Трубна різьба являє собою трикутні виступи і поглиблення розташовані по черзі на зовнішній або внутрішній циліндричній поверхні. Трубна різьба особлива і відрізняється від метричної, яка широко використовується на кріпленнях (болти, гайки, гвинти). Вона заснована на різьбі BSW (British Standard Whitworth) і відповідає різьбі BSP (British standard pipe thread), має чотири значення кроків – 28, 19, 14 і 11 ниток на дюйм. Кут профілю при вершині – 55 °, теоретична висота профілю – Н = 0,960491Р.
З’єднання за допомогою муфти буде нерозбірним. Щоб створити розбірне різьбове з’єднання стальних труб потрібно використати спеціальний набір фітингів – згон.

Зварювання

Зварювальне з'єднання.

Зварювання найбільш надійний, проте складний спосіб. По-перше, потрібно мати зварочний апарат. По-друге, потрібно вміти зварювати труби. Такий спосіб більш придатний для “домашніх умільців”, які придбають зварочний апарат не для одного з’єднання, а для широкого комплексу домашніх робіт.
Варто зазначити, що зварне з’єднання не потребує фітингів – це самий дешевий варіант (при наявності зварочного апарату і навиків).

Фланець

Фланцеве з'єднання.

В домашніх умовах фланці рідко використовуються – цей спосіб з’єднання широко розповсюджений на підприємствах та в промисловості. Фланець це пласка металева деталь з отворами по центру для сталевої труби та по бокам для стягування болтами (шпильками) і гайками. Один фланець вдягається на один кінець труби (або прикладається до торця, в залежності від конструкції) і приварюється. Другий на іншу. Потім вони стягуються з попереднім вкладенням прокладки між ними.
Для інженерних систем їх виробляють із вуглецевої та нержавіючої сталі, чавуну. Фланці плоскі нж вирізняються більшою корозійною стійкістю, гігієнічністю та використовуються також на трубопроводах транспортування харчових продуктів, промислових рідин та газів.

Обжим

Обжимне з'єднання труб.

Такі з’єднання широко використовуються на пластикових трубах, однак є аналогічні фітинги і для стальних. Найбільш поширений в Україні бренд – GEBO. Фітинги такого типу мають складаються з накидної гайки, ущільнювального, затискного та прижимного кілець. При затягуванні гайки кільця герметично облягають сталеву трубу.
Такі деталі просто незамінні для ремонту старих трубопроводів, де неможливо виконати зварювання чи нарізати різьбу. Часто використовуються при частковій заміні стояка, лежака.

Прес

Пресове з'єднання труб.

Прес-з’єднання виконується за допомогою спеціальних сталевих фітингів з вмонтованими ущільнювальними кільцями. Для виконання робіт потрібен спеціальний обжимний інструмент. Сталева труба вставляється в фітинг, потім він зверху обжимається інструментом. Для отримання герметичного з’єднання потрібно чітко слідувати інструкціям виробника. Прес-з’єднання нерозбірне, не потребує обслуговування і його можна замонолічувати в стіну, підлогу.

Ця стаття не претендує на повну інформацію по усім типам, проте дає уявлення які є способи з’єднання сталевих труб і дозволяє вибрати прийнятний для конкретного випадку.

Leave a Reply