Якої потужності вибрати котел для опалення?

Існує три основних типи котлів: двоконтурний, з бойлером та звичайний. Але серед цих типів існує цілий ряд «потужностей», з яких господарі будинків повинні вибирати. Потужність не має нічого спільного з фізичними розмірами – вони приблизно однакові для кожного типу – це все пов’язано з кількістю енергії, яку вони можуть виділити у вашу систему опалення та гарячого водопостачання.

Запит на підбір потужності котла.

Як правило, чим більший ваш будинок і чим більше у вас радіаторів, гарячих кранів і душових кабін, тим потужніший котел вам потрібен. Для одного бунгало, де мешкає одна людина, знадобиться набагато менш потужний котел, ніж для сім’ї з шести осіб, яка проживає у п’ятикімнатному будинку з трьома душами.

Але справа не лише у виборі найбільшого котла. Якщо ви придбаєте котел набагато більшої потужності, ніж вам потрібно, ви витратите гроші не тільки на первинну покупку, але й на його експлуатацію. І навпаки, якщо ви спробуєте заощадити гроші на дешевшому котлі з меншою потужністю для великої родини, ви, мабуть, виявите, що у вас часто закінчується гаряча вода і є прохолодні радіатори.

Ось чому вам потрібно розрахувати потужність котла для вашого конкретного домогосподарства. Як на поточний момент, так і найближчий час, якщо ви передбачаєте зміни (наприклад, буде більше мешканців, добудовується окрема ванна кімната).

Потужність і ефективність

Розраховуючи розмір котла, ви можете помітити дві потужності в технічних характеристиках даного котла. Один – це вхідна потужність, інший – вихідна. Вхідні дані говорять, скільки енергії надходить у котел, щоб він працював, а вихідні – скільки цієї енергії перетворюється на корисне тепло. Ефективність – це відсоток виробленої продукції. Жоден котел не є на 100% ефективним, оскільки сам котел вимагає певної енергії для роботи. І навіть найефективніший конденсаційний котел неминуче втратить трохи тепла в атмосфері. Але з ефективністю близько 90% більшість сучасних котлів роблять досить непогану роботу з наближенням до ідеалу.

На сьогоднішній день найпростішим способом визначити, який розмір котла вам потрібен, є використання калькулятора котлів. Ви вводите деякі статистичні дані та факти про свій будинок – що це за тип, і скільки у вас є спалень, ванн та душових – і комп’ютер визначить, який для вас найкращий котел. Але такі програми є тільки в спеціалістів.

Нижче ви можете схематично бачити, куди “вилітає” тепло з вашого будинку.

Витоки тепла з будинку.

Види газових котлів

Ми розглянемо у цій статті три типи газових котлів.

Двоконтурні

Двоконтурні або комбіновані котли найкраще підходять для невеликих домогосподарств, оскільки в будь-який час можна з комфортом використовувати лише один гарячий кран. Гаряча вода миттєво нагрівається, тому вам потрібен хороший тиск води в мережі.

З бойлером непрямого нагріву

Котли з бойлером непрямого нагріву накопичують гарячу воду в бакі, тому одночасно її можна подавати на кілька гарячих кранів і душових кабін. Вони герметичні, тому для належної роботи потрібен стабільний тиск води в мережі.

Звичайні

Це газові котли, що працюють лише на опалення. Проте можна нагрівати та зберігати гарячу воду в бакі. Але систему потрібно дооблаштовувати, а це означає, що вам потрібні додаткові резервуари на горищі. Це найкраще, якщо ви живете в районі з низьким тиском води і у вашому домі є кілька мешканців.

Порахуйте свої радіатори

Хороший спосіб визначити потужність котла, який вам потрібен, – порахувати радіатори по дому. Очевидно, що чим більше їх у вас є, тим більше потужності потрібно буде подавати котлу. За оцінкою спеціалістів, вам знадобляться такі вихідні потужності двоконтурного котла для кількості радіаторів:

 • для двоконтурного котла
  • до 10 радіаторів: 24–27 кВт
  • 10 – 15 радіаторів: 28–34 кВт
  • від 15 до 20 радіаторів: 32–40 кВт
 • для звичайного котла
  • до 10 радіаторів: 12–15 кВт
  • 10 – 15 радіаторів: 18–24 кВт
  • Від 15 до 20 радіаторів: 30–40 кВт

Двоконтурні котли потребують більшої потужності, оскільки вони миттєво нагрівають гарячу воду, тоді як котли, що працюють лише з бойлером або тільки на опалення, роблять це повільніше, циркулюючи гарячу воду через бак. Отже, хоча комбіновані котли можуть виглядати набагато менш ефективними, але це різні системи. Двоконтурний котел буде працювати до максимуму протягом декількох десятків хвилин в день, коли ви миєтесь, купаєтесь, приймаєте душ. З бойлером непрямого нагріву та звичайні котли будуть працювати довше, оскільки вони нагрівають цілий циліндр.

Також можна підібрати потужність котла по таблиці нижче:

Таблиця підбору потужності котла.

Приклади підбору потужності котла

Існують десятки можливих перестановок типу будинку та використання, тому ми наведемо тут кілька прикладів.

 • Квартира з одним мешканцем
  Тип нерухомості: квартира
  Спальні: 1
  Ванни: 0
  Душові: 1
  Газ: природний
  Рекомендовано: двоконтурний котел потужністю до 26 кВт
 • Середня сім’я в кваартирі
  Тип власності: двокімнатна квартира
  Спальні: 2
  Ванни: 1
  Душові: 1
  Газ: природний
  Рекомендовано : газовий котел з бойлером непрямого нагріву до 24 кВт
 • Багатодітна сім’я
  Тип власності: будинок
  Спальні: 5
  Ванни: 2
  Душові: 3
  Газ: природний
  Рекомендовано : газовий котел з бойлером непрямого нагріву до 36 кВт

Залиште це професіоналам

Наведені вище рекомендації – лише приблизні оцінки. Зареєстрований інженер-теплотехнік зможе надати вам набагато точнішу рекомендацію, яка враховуватиме розмір вашого будинку, скільки теплих підлог у вас, наскільки добре він утеплений, який ваш тиск води та кілька інших важливих факторів. Він також зможе запропонувати вам різні термостати, термостатичні клапани радіатора та інші доступні аксесуари, щоб ви могли вибрати комбінацію, яка найкраще відповідає вашому стилю життя та вашим майбутнім потребам.

Якщо у вас вже встановлена ​​система центрального опалення, не думайте, що вона вже є ідеальна для вашого будинку. Можливо її було встановлено для зовсім іншого домогосподарства, вона не має оптимальної ефективності та результативності для вашого споживання. Інженер зможе рекомендувати, якщо вам потрібно змінити тип, встановити або зняти баки, а також заміну котла.

Висновок

Потужність котла – ключовий критерій вибору. Підібрати потужність можливо й самостійно, але краще звернутись до професіоналу. Особливо, якщо у вас велика сім’я, будинок великої площі.

Leave a Reply