Центральне опалення: тепло замовляли?

Ще 30-40 років назад жителі багатоквартирних будинків часто обігрівались автономно за допомогою котлів і печей на дровах, солярці, газу. Центральне опалення як явище, яке з’явилося в нашій країні за часів СРСР.

Електростанція виробляє тепло для опалення.

Реалізація центрального опалення в нашій країні особливого захвату населення не визивала. Ще б! Не було можливості самостійного регулювання температури в квартирі, тобто з настанням холодів на нижніх поверхах ставало нестерпно жарко, а на верхніх поверхах – холодно. В більшості житла така ситуація зберігається – за зайве тепло доводиться виплачувати додаткові гроші (ціна на опалення зараз досить висока) з власної кишені. Що стосується змін в центральному опаленні, то зміни почалися. Проте недавно і проходять повільно.
Якщо вам набридло чекати поліпшення житлових умов, дуже багато чого можна змінити самостійно. Дєякі доступні способи покращити комфорт при центральному опаленні ми зараз і розглянемо.

Розвиток центрального опалення

Часта ситуація для центрального опалення (особливо в січні-лютому) – радіатори мало не розжарюються. Повітря в квартирі повністю просушується, квіти в’януть і дихати стає дуже некомфортно. Якщо відкриваєш кватирку, то в квартиру проникає крижаний холод – виходить, що вікно просто неможливо відкрити, а закривши його стає неможливо дихати.

Як це працює

Ситуація із зимовим опаленням склалася неоднозначна і тільки на перший погляд здається незрозумілою. Взагалі, центральна система опалення в нашій країні регулюється централізовано. Залежно від температури повітря (а часом просто по календарю), на центральній ТЕЦ регулюється подача гарячої води в труби для центрального опалення. Далі, вода проходить через котельні (районні ЦТП) де регулюється окремо для кожного будинку, в залежності від температури повітря. Що цікаво, за мінімум береться показник для найбільших будівель району (лікарня, школа та ін.) Де потрібна висока температура для того щоб повністю прогріти приміщення і підтримувати в ньому оптимальну температуру. Виходить, що у віддалених і великих будівлях температура обігріву оптимальна, а в іших – задуха. Тепер що стосується внутрішньо будинкових систем опалення – працюють вони за таким же принципом що і районні ЦТП. Тобто воду нагрівають до максимальної температури, якої буде достатньо для опалення самого далекого стояка. Що ми маємо в результаті? Системи центрального опалення старого зразка не регулюються. У кращому випадку, у вас в квартирі може бути встановлений ручний вентиль, який часто просто демонтується в зв’язку з його непридатністю, частими підтікання і постійними поломками. Також, вся система в цілому практично не регульована і тому в разі поломки на лінії, весь район міста залишиться без тепла на термін ремонту. Виходить, що система центрального опалення ніяк не враховує людські потреби в теплі. Якщо сказати науковою мовою, то роботу системи можна охарактеризувати так: «система без негативного зворотного зв’язку», ну а якщо по-простому: «бери, що дали і будь задоволений».
Нижче конструкція елеваторного вузла, який монтується на вводі в будівлю:

Позитивне в центральному опаленні

Розглянемо позитивні сторони таких систем:

 1. Можливість використання дешевого палива.
  Більшість міських котелень в якості палива використовують природній газ, кам’яне вугілля або мазут. Використання такого джерела палива як газ в центральній котельні буде економічніше, ніж підключення до газу приватної особи;
 2. Висока надійність.
  Якщо міський муніципалітет стежить за обладнанням і вчасно проводить всі роботи, пов’язані з ремонтом опалювальних систем, можна бути впевненим, що зимою буде тепло і комфортно.
 3. Екологічність.
  Котли центрального опалення в більшості випадків користуються екологічними видами палива , через що екологічна обстановка в районі стає значно краще.
 4. Простота у використанні.
  Вам не потрібно стежити за обладнанням – радіатори центрального опалення завжди видають стабільну температуру (незалежно від погодних умов).

ІТП наше все

При проектуваннні новобудов інженери по-іншому підійшли до проблеми опалення – в основі вирішення проблеми лежить принцип регульованого споживання опалення. Люди самі можуть визначити свої споживчі норми. Взагалі, сучасний тепловий вузол являє собою автоматизовану систему енергозберігаючого обладнання, який коригує і контролює подачу тепла в будинок. Називається така система автоматизованим індивідуальним тепловим пунктом (скорочено ІТП). А ось як відключити центральне опалення в квартирі.

Схема ІТП.

ІТП контролює тиск і температуру гарячої води автоматично як на вході в будинок, так і на виході.Будинок бере стільки тепла, скільки необхідно – ні більше, ні менше. Встановлені на самому будинку температурні датчики контролюють постійно зміну температури повітря і відповідно до показань регулюють режими теплопостачання. Ви можете і своїми руками відрегулювати режим Теплопостачання за допомогою спеціального клапана, встановленого в кожній квартирі!

В підсумку

Тепер ви знаєте, що таке центральне опалення і маєте хоч поверхневе, але, все ж, уявлення, як все це працює насправді, і за що ви платите свої гроші. Розміщена на сайті інформація, що містить фото і відео матеріали дозволить вам більш точно розібратися в питанні централізованого опалення і зробити відповідні висновки – влаштовує воно вас або ж краще перейти на альтернативне опалення.

Leave a Reply