Який краще твердопаливний котел тривалого горіння

Не всі твердопаливні котли, мають досить високі показники ККД і мінімальні викиди вуглекислого газу. Хоча виробники постійно удосконалюють їх конструкцію, до повної досконалості ще далеко. В цій статі розглядається твердопаливний котел котел тривалого горіння, його переваги та недоліки перед класичними агрегатами, на що варто звернути увагу при виборі.

Котел твердопаливний на вугыллі в розрізі.

Принцип роботи

Твердопаливний котел тривалого горіння – це опалювальний пристрій, який шляхом згорання твердого палива виробляє теплову енергію. Теплообмінник його може бути виконаний зі сталі або чавуну.

Конструкція та принцип роботи нескладний:

 • завантажується потрібна кількість твердого палива в топку
 • в присутності кисню, паливо згорає, виробляючи при цьому теплову енергію
 • через теплообмінник складної форми теплова енергія енергія передається до теплоносія (найчастіше води).

Переваги твердопаливних котлів тривалого горіння над традиційними

Незалежно від виробника та моделі, такі  твердопаливні котли працюють за принципом «верхнього горіння». Для того, щоб мати повне уявлення як працює котел тривалого горіння розглянемо процес поетапно. Задовго, до подачі кисню в топку, де проводиться процес горіння, він підігрівається. Попередній прогрів повітря дозволяє істотно знизити кількість відходів після горіння. Подача кисню в систему йде через спеціальну трубу зверху в низ. З огляду на напрямок повітря, в топці горить тільки верхній шар твердого палива.  Горіння палива в нижній частині закладки неможливе, оскільки туди не подається повітря збагачене киснем. Коли верхній шар перегорає, повітря подається нижче, і полум’я переходить на наступний сегмент. Так крок за кроком, повітря подається з кожним разом все нижче, поки не досягне дна камери горіння.

Це і є основною відмінністю котлів тривалого горіння від класичного. У традиційних котлах, дрова перегорають єдиним полум’ям за досить короткий період, віддаючи все тепло. У той час, як подача повітря зверху в котлах тривалого горіння, дозволяє паливу згорати не відразу, а поетапно, починаючи з верхнього шару. За рахунок цього не тільки контролюється процес горіння, але і значно економиться паливо. Робота котла тривалого горіння на одному завантаженні вугілля може йти до 5 діб.

Види твердого палива

Перед тим, як відповісти на питання: “Який котел тривалого горіння краще вибрати?”, потрібно визначитись з видом палива. Від нього в подальшому буде залежати вибір котельного обладнання. Серед найбільш популярних видів палива варто виділити:

 1. Дрова
  Дрова – шматки дерева, пиляні або колотому вигляді, довжиною до 30-50 см. В якості твердого палива, можуть застосовуватися різні види порід дерев (бук, дуб, береза, акація, ясен, тополя, вільха, сосна, плодові дерева, і т.д.). Не всі вони однаково цінні. Вибирати дрова, потрібно відштовхуючись від їх пріоритетних характеристик. Наприклад, дрова з плодових дерев добре підійдуть для використання в каміні. В той же час, як дрова листяних порід (дуба, ясен, береза, сосна, акація, і т.д.) відмінно підійдуть для повноцінної, тривалої роботи котлів на твердому паливі.
 2. Брикети
  Брикети – це спересовані відходи деревообробної та сільськогосподарської промисловості (стружки і тріски від дерева, солома, бурьян, лузга і т.д.). Для отримання форми сировину скріплюють методом механічної прессовки. Брикети не містять у складі шкідливих речовин, забезпечують рівномірний вогонь і досить економні у використанні. Залежно від виду є 3 основні різновиди брикетів:

   • RUF  – прямокутна форма
   • NESTRO – циліндрична форма
   • Pini & Kay – 4-х, 6-ти або8-ми гранні з отвором по осі
 3. Пелети
  Пелети – виготовляються шляхом ретельного подрібнення сировини (кори, стружки, соломи і т.д.), додавання сполучного речовини (лігніну), і формування з отриманої маси гранул твердої форми довжиною 5-7 мм. Такі гранули це досконалий новий і універсальний вид біопалива, рівноцінний по ефективності застосуванню кам’яного вугілля. За видом сировини пелети поділяють на соломя’ні, торфяніу, соняшникові і деревні. Останні мають найбільшу енергетичну цінність.
 4. Вугілля
  Вугілля – викопне тверде паливо. Це речовина рослинного походження, в основу якого входить вуглець і інші хімічні елементи. Залежно від терміну перебування в землі і умов вуглефікації змінюється склад вугілля, його вологість. Класифікувати вугілля можна за наступними параметрами: виду, сорту, крупність  і т.д.

Час роботи твердопаливного котла тривалого горіння на одній закладці.

Твердопаливний котел тривалого горіння: як вибрати

Орієнтуючись на сучасні опалювальні технології і враховуючи тенденції до подорожчання газу, електроенергії постає питання: “Як вибрати твердопаливний котел тривалого горіння?! На які критерії звернути увагу в першу чергу?” Ви зможете підібрати найбільш оптимальне обладнання для вирішення питання опалення, відповівши на наступні питання:

 1. Яка потужність необхідна?
  Визначається потужність твердопаливного або іншого котла шляхом підрахунку загальної площі приміщення, рівня його теплоізоляції, і кліматичних особливостей вашого регіону. Для будинку без утеплення, з вікнами та дверями в нормальному стані приблизно тепловтрати можна рахувати 90-120 Вт/м.
 2. Основний або резервний?
  Якщо твердопаливний котел тривалого горіння буде працювати в якості основного опалювального пристрою, то особливу увагу варто приділити його надійності, зносостійкості і рівню ККД. Для бівалентних систем, з декількома джерелами тепла можна заощадити на потужності, матеріалі конструкції і теплообмінника. В таких системах навантаження на теплоагрегат будем менше.
 3. Комфорт або економія?
  Зовнішній вигляд приладу, наявність функції автоматичного розпалу, завантаження, резервного бака для палива і т.д. допоможуть вам значно полегшити не тільки обслуговування, але і щоденну експлуатацію приладу. У той же час, якщо в пріоритеті у вас економія, ви можете уникнути зайвих витрат і придбати бюджетну модель котла тривалого горіння.

Тривале горіння твердого палива – недоліки

Незважаючи на активну рекламу котлів тривалого горіння, не все так гладко в цьому напрямку і технологія потребує значного доопрацювання. Розглянемо недоліки такого обладнання, які часто можуть звести нанівець сенс його придбання.

 1. Складна закладка дров
  Паливо закладається в камеру котла на висоту більше одного метра. Звичайно, в нижню частину прийдеться дрова просто кидати і про щільну закладку не може бути й мови. Нормально вкласти поліна ви зможете тільки в верхній прошарок.
 2. Неможливість зупинки котла тривалого горіння
  Розпаливши прилад, ви не зможете зупинити горіння оскільки доступу до згоряючого шару немає. Можливо тільки залити його водою, та хіба це нормальне рішення. В класичному агрегаті можна витягти поліно, пошарудіти для зменшення сили горіння.
  Це є значний недолік – частина тепла буде просто вилітати в трубу через неможливість призупинити горіння палива.
 3. Складність в протопці
  Якщо на вулиці не дуже холодно і вам потрібно просто протопити дім, в традиційний котел ви покладете пару полін і зробите це без проблем. З котлом на твердому паливі тривалого горіння такий номер не пройде. Ви не зможете зробити в нього часткову закладку, оскільки не маєте доступу до всього об’єму камери згоряння.
 4. Низький робочий тиск
  Через особливості конструкції, твердопаливний котел тривалого горіння має допустимий робочий тиск 1,6 Бар. Якщо у вас дво-, триповерховий будинок і котельня знаходиться в цокольному приміщенні, допустимий тиск в агрегаті може бути недостатнім для влаштування опалення. Цей факт потрібно врахувати ще на стадії вибору котла.
 5. Завищений викид попелу
  Деякі власники таких теплоагрегатів скаржаться на високі викиди попелу через димохід. Це проходить через те, що вихід димоходу з’єднаний напряму з камерою згоряння. У класичних котлів димові гази проходять через декілька вигнутих каналів і попіл осідає, залишається в котлі.

Альтернатива

“Котел тривалого горіння” – занадто оптимістичний вислів. Тривале горіння твердого палива це ніщо в порівнянні з газовим, електричним, рідкопаливним опалення. Там потрібно до котла підходити раз на тиждень, обслуговувати раз в сезон. Тоді як твердопаливний потребує щоденної закладки палива, чищення, видалення попелу.

Альтернативою твердопаливному котлу тривалого (верхнього) горіння, якщо розглядати саме тверде паливо, будуть:

 • піролізні агрегати
 • пелетні агрегати
 • класичні з теплоакумулятором

Останній варіант є особливо гнучким та економічним. Ви не тільки зможете накопичити тепло, а й використовувати декілька джерел. Наприклад, геліосистему, від якої тепло є взагалі безкоштовним.

Інформація вище допоможе вам визначити який краще твердопаливний котел тривалого горіння вибрати саме для вашої оселі та яке паливо буде для вас найбільш зручним і економічно вигідним. І чи потрібно взагалі зупиняти свій вибір на такому агрегаті. Адже не все так однозначно.

Leave a Reply